Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywe maile z banku

KLIM
INTERNET. "Na razie żaden klient nie poinformował banku, że ujawnił swoje dane na fałszywej stronie" - taką odpowiedź otrzymaliśmy wczoraj z banku PKO Bank Polski.

Do incydentu doszło w poniedziałek. Na skrzynki e-mailowe klientów internetowego serwisu PKO BP przyszły e-maile przypominające wyglądem wiadomości wysyłane z banku. Ich autorem nie był jednak bank PKO BP.

Nadawca prosił o weryfikację danych karty płatniczej po wejściu na stronę (link był podany w mailu). Twierdził również, że brak potwierdzenia informacji będzie skutkować zamknięciem konta. W efekcie chodziło o kradzież danych i zajęcie kont bankowych za pośrednictwem podrobionej strony banku.

"Bank podjął działania informacyjne. Klienci PKO Banku Polskiego poinformowani zostali za pośrednictwem serwisu internetowego banku o pojawiających się e-mailach, których nadawcy podszywają się pod bank" - czytamy w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z biura prasowego banku.

Wczoraj żaden z klientów nie zgłosił bankowi, że ujawnił swoje dane na fałszywej stronie. Sprawą zajmują się organa ścigania.

Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej "Mediarecovery" tłumaczy, że te e-maile to przykład tzw. phishingu. To przestępstwo internetowe polegające na kradzieży tożsamości. Wyłudzenie danych osobowych odbywa się przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Wysyłane informacje wyglądają tak, jakby pochodziły z witryny banku.

Jak nie dać się nabrać? Zdaniem informatyka śledczego nie należy klikać w odnośniki, jakie umieszczone są zazwyczaj w takiej korespondencji. - Z pewnością poprowadzą nas do stron internetowych łudząco podobnych do oryginalnych - mówi Zbigniew Engiel. - Żaden dbający o bezpieczeństwo bank nie będzie wysyłał do nas e-maili z prośbą o aktualizację danych.

Podczas logowania nie należy również podawać kodów jednorazowych. - Cyberoszuści często o nie proszą na spreparowanych stronach - podkreśla Zbigniew Engiel. - Jeśli użytkownik zechce postępować zgodnie z poleceniami oszustów, dostarczy im kompletu danych: hasła, loginu i kodów do wykonywania przelewów. Dlatego też najbezpieczniej korzystać z kodów SMS-owych. Wówczas oprócz danych dostępowych do konta oszust musiałby również skraść nasz telefon. (KLIM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski