MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto Nauczyciele Roku 2013. Wygrali prestiżowy plebiscyt, bo to ludzie z pasją, którzy naprawdę kochają swój zawód [ZDJĘCIA] [VIDEO]

MACIEJ PIETRZYK
Maria Banach (piąta od lewej), Małgorzata Rolke i Sławomir Maślanka (oboje obok) to Nauczyciele Małopolski 2013. Na zdjęciu także inni wyróżnieni w plebiscycie pedagodzy FOT. ANNA KACZMARZ
Maria Banach (piąta od lewej), Małgorzata Rolke i Sławomir Maślanka (oboje obok) to Nauczyciele Małopolski 2013. Na zdjęciu także inni wyróżnieni w plebiscycie pedagodzy FOT. ANNA KACZMARZ
PLEBISCYT DZIENNIKA POLSKIEGO. Wszyscy nasi laureaci mówią, że swego zawodu nie zamieniliby na żaden inny.

Maria Banach (piąta od lewej), Małgorzata Rolke i Sławomir Maślanka (oboje obok) to Nauczyciele Małopolski 2013. Na zdjęciu także inni wyróżnieni w plebiscycie pedagodzy FOT. ANNA KACZMARZ

W czwartek odebrali nagrody, a wczoraj znów byli wśród swoich uczniów. Maria Banach, zdobywczyni tytułu Nauczyciel Małopolski 2013 (w kategorii małe szkoły) wybrała się ze swoimi podopiecznymi ze Szkoły Podstawowej w Nie­gar­dowie na wycieczkę do Wieliczki.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Sławomira Maślankę, Na­uczyciela Małopolski 2013 (kat. gimnazjum i szkoła średnia) z myślenickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolskiej Szkoły Gościnności, pochłaniały sprawy związane z prowadzoną właśnie świąteczną zbiórką żywności. Akcję pomocy najuboższym organizuje zresztą ze swymi uczniami cyklicznie. Oprócz wolontariatu prowadzi także Szkolne Koło Tu­rys­tycz­no-Krajoznawcze. Poza tym, a raczej przede wszystkim, uczy. Geografii i podstaw przedsiębiorczości. Nagrody są bardzo miłe i motywujące, ale tym, co daje największą zawodową satysfakcję, są sukcesy jego uczniów.

Podobnie mówi Maria Banach. – Dla mnie miarą sukcesu są wyniki badań umiejętności trzecioklasistów. Są dobre w skali kraju. I jeszcze to, kiedy widzę, jak z małych dzieci, które przychodzą do pierwszej klasy, zamieniają się w prawdziwych uczniów – dodaje nauczycielka. Lubi poszukiwać nowych metod pracy. Uczestniczyła m.in. w opracowywaniu programu wspomagającego za pomocą gier i zabaw dydaktycznych nauczanie ortografii w klasach I-III.

Maria Banach może się pochwalić ukończeniem trzech rodzajów studiów podyplomowych. W zawodzie jest już od blisko 30 lat. Na początku uczyła w przedszkolu, potem trafiła do szkoły. Jak mówi – na "swoje miejsce”.

Małgorzata Rolke, Nauczyciel Małopolski 2013 (kat. szkół podstawowych) także uczy klasy I-III. Swoje miejsce znalazła w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. To już jej czwarty tytuł Nauczyciela Małopolski, poprzednie zdobyła rok temu oraz w latach 2007 i 2008. Wybór zawodu, w którym pracuje już 16 lat, był dla niej oczywisty. Zresztą jej mama też jest nauczycielką, obecnie emerytowaną.

– Dzięki pomysłowości uczniów zawsze dzieje się coś nowego – mówi. – Za każdym razem jest ciekawie. Poza tym dzieci w tym wieku są bardzo wdzięczne. Na biurku w klasie mam od nich mnóstwo figurek z plasteliny, kwiatków i zwierzątek. W starszych klasach takie rzeczy się nie zdarzają.

(KAR)

WYRÓŻNIENI

MAŁA SZKOŁA

II miejsce: Bernarda Tusz, Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Tenczynku

III miejsce: Magdalena Zachwieja, ZS im. Jagiełły w Tenczynku

SZKOŁA PODSTAWOWA

II miejsce: Urszula Jasłowska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy

III miejsce: Marzena Chechelska, Szkoła Podstawowa nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie

GIMNAZJUM I SZKOŁA ŚREDNIA

II miejsce: Urszula Mroczek-Gula, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

III miejsce: Alicja Grabowska, Gimnazjum nr 1 w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski