10 Asów Małopolski 2022. Dawid Kubacki na czele! Gala finałowa Plebiscytu Sportowego [ZDJĘCIA]

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Gala finałowa 31. edycji 10 Asów Małopolski oraz plebiscytu Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2022
Gala finałowa 31. edycji 10 Asów Małopolski oraz plebiscytu Najpopularniejszy Sportowiec Roku 2022 Anna Kaczmarz
Dawid Kubacki, brązowy medalista olimpijski z Pekinu, zwyciężył w 31. edycji plebiscytu 10 Asów Małopolski. Gala finałowa odbyła się w piątek 27 stycznia 2023 roku w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Wzięli w niej udział laureaci, rodziny sportowców, działacze klubów i związków sportowych, przedstawiciele AWF Kraków, spółki Igrzyska Europejskie 2023 i Małopolskiej Rady Olimpijskiej oraz wielu innych gości. W trakcie uroczystości nagrodziliśmy także zawodniczki, zawodników i trenerów w plebiscycie Najpopularniejszy Sportowiec Małopolski 2022.

W gronie zwycięzców plebiscytu, poza Dawidem Kubackim, znaleźli się także Trener Roku Kamil Mitoń, szkoleniowiec szachisty Jana-Krzysztofa Dudy, który w gronie 10 Asów Małopolski zajął miejsce tuż za skoczkiem narciarskim z Szaflar, oraz Odkrycie Roku w osobie Michała Pieli, bardzo obiecującego pływaka z Oświęcimia. Mianem Asa Honorowego wyróżniliśmy Agnieszkę Czopek-Sadowską, pierwszą medalistkę olimpijską w historii polskiego pływania.

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. To miłe, gdy doceniają cię ludzie, którzy ten sport znają, kochają, wiedzą, z czym się to wiąże, do jakich poświęceń zawodnik jest "przymuszony" - powiedział Dawid Kubacki, który z uwagi na występ w konkursie Pucharu Świata w lotach w Bad Mitterndorf pozdrowił uczestników gali, korzystając z połączenia wideo. - W sporcie jest tak, że najpierw trzeba się napracować, a później ewentualnie jest jakaś szansa na dobry wynik. Nie jest tak jak w normalnej pracy, że człowiek idąc do niej, wie, ile zarobi na koniec miesiąca. Tutaj tak naprawdę człowiek nie może mieć żadnej pewności, czy odniesie sukces, czy skończy tylko z kontuzjami. Myślę, że gdy jest się docenianym za to, co się robi, rekompensuje to te wysiłki.

PARTNER GŁÓWNY

________________________

PATRONAT

prof. Andrzej Klimek
Rektor Akademii
Wychowania Fizycznego w Krakowie

________________________

PARTNER GALI FINAŁOWEJ

Nagrodę w imieniu Dawida Kubackiego, podobnie jak za trzecią w rankingu Asów Małopolski Marynę Gąsienicę-Daniel, odebrał prof. dr hab. Szymon Krasicki, trener, wykładowca i znakomity ekspert narciarski, przed laty promotor pracy doktorskiej Justyny Kowalczyk w AWF Kraków.

- Mam ogromną satysfakcję, że przedstawiciele narciarstwa znaleźli się w gronie Asów tak wysoko. Zresztą całkowicie zasłużenie, bo przecież Maryna nawiązuje do wspaniałych osiągnięć sióstr Tlałek sprzed czterdziestu lat, a Dawid, zdobywając brązowy medal olimpijski, spisał się w Pekinie najlepiej spośród wszystkich polskich sportowców - powiedział.

Narciarski eksportowy duet przedzielił na podium Asów pierwszy w historii polskich szachów uczestnik turnieju pretendentów o tytuł mistrza świata.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem wyróżniony i doceniony w rodzimej Małopolsce. To dla mnie wielki zaszczyt. Bardzo trudno jest porównywać osiągnięcia sportowców z różnych dyscyplin, ale ta różnorodność jest bardzo piękna - powiedział Jan-Krzysztof Duda, który obronił w plebiscycie drugą pozycję sprzed roku.

Statuetkę w imieniu 24-latka odebrała prezes Małopolskiego Związku Szachowego Kamila Kałużna-Turcza. Podobnie jak przemawiający do zgromadzonych w połączeniu wideo Kamil Mitoń, tak i pani prezes z uznaniem wypowiadała się o wsparciu udzielanym synowi przez mamę szachisty z Wieliczki. Zarówno Wiesławę Dudę, jak i Stanisława Tureckiego, pierwszego trenera Kamila Mitonia, także mieliśmy przyjemność gościć na uroczystości.

Z uwagi na fakt, że koniec stycznia to nie tylko szczyt sezonu zimowego, ale również okres bardzo intensywnej pracy na zgrupowaniach, w gali nie mogli wziąć udział także inni sportowcy. W zamian rektor AWF Kraków Andrzej Klimek mógł wręczać nagrody ich najbliższym, którzy w ogromnym stopniu przyczynili się do osiągniętych w minionym roku sukcesów.

Z gminy Ochotnicy Dolna przyjechali do Krakowa rodzice sklasyfikowanej na piątym miejscu kolarki Katarzyny Niewiadomej (mieszka na co dzień w hiszpańskiej Gironie), natomiast z Nowego Targu rodzice snowboardzistki Aleksandry Król, która zadebiutowała w gronie Asów Małopolski na dziewiątej pozycji (startuje w zawodach Pucharu Świata w kanadyjskim Blue Mountain). Ich córki z roku na rok w swoich dyscyplinach spisują się coraz lepiej. Można tylko żałować, że niewiele wskazuje, by ich młodsze konkurentki w Polsce zdołały szybko osiągnąć światowy poziom, jaki one obecnie reprezentują.

Anna Kopeć-Kąkol, mama wioślarki Adrianny Kąkol, odebrała w imieniu córki statuetkę za czwartą lokatę, a za również przebywającą za granicą Aleksandrę Kałucką pojawiła się jej mama Sylwia. Druga z 21-letnich sióstr bliźniaczek (Natalia była w "10" Asów w ubiegłym roku) wspięła się w naszej klasyfikacji na szóstą pozycję, startując w barwach Klubu Uczelnianego AZS PWSZ Tarnów, który na gali reprezentował prezes Wojciech Nowak.

Pojawili się także wiceprezes Aeroklubu Krakowskiego Adrian Król, który podziękował za nagrodę dla "właśnie przelatującego gdzieś nad naszymi głowami" pilota Michała Wieczorka oraz, w imieniu Łukasza Czapli, wiceprezes Małopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego Szymon Polaszczyk.

- Fakt, że w pierwszej trójce znalazło się dwoje przedstawicieli sportów zimowych bardzo mnie cieszy - komentował podczas imprezy partner plebiscytu, prof. Andrzej Klimek. - Zawsze kibicuję alpejczykom, którzy - tak mi się wydaje - są troszeczkę niedoceniani, dlatego trzymam kciuki za sukcesy Maryny Gąsienicy-Daniel na stokach całego świata. Cieszy mnie także, że drugi jest Jan-Krzysztof Duda, bo przecież szachowy arcymistrz jest studentem uczelni, którą mam zaszczyt kierować. Nasi pracownicy współpracują z nim i w ten sposób również przyczyniają się do jego sukcesów. A co do Dawida Kubackiego, to pierwsze miejsce dla niego wydawało się dosyć pewne. Mam nadzieję, że nasz znakomity skoczek narciarski będzie mógł w tym roku poszczycić się medalem Igrzysk Europejskich, które od 21 czerwca będą rozgrywane w Polsce, bo przecież skoki, mimo że to dyscyplina zimowa, też są w programie tych zawodów.

Spółka Igrzyska Europejskie 2023 jest w tym roku partnerem naszego plebiscytu. W trakcie gali efektowną prezentację multimedialną imprezy przedstawił Dawid Gleń, rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego. Mogliśmy poznać obiekty, na jakich odbędą się te największe w Europie multidyscyplinarne zawody, a także zaznajomić się z najważniejszymi faktami i liczbami. Według ostatnich sondaży, Igrzyska Europejskie cieszą się poparciem większości ankietowanych Polaków.

- Uczelnia, którą mam zaszczyt kierować, będzie gościła w trakcie Igrzysk Europejskich pięciobój nowoczesny - dodaje rektor AWF Kraków Andrzej Klimek. - Nasze hale i stadion lekkoatletyczny są obecnie remontowane, dzięki czemu po zakończeniu imprezy nasi studenci będą mogli kształcić się w lepszych, nowoczesnych obiektach sportowych. Nie budujemy nowych, ale na pewno te, które modernizujemy będą się przydawały w procesie dydaktycznym.

Odkryciem Roku został Michał Piela, który ma wielki talent do pływania. Mając 18 lat, marzy o przenosinach do Stanów Zjednoczonych. - Mam nadzieję, że otrzymam stypendium i jesienią rozpocznę tam studia. Z tego co słyszałem od starszych zawodników, treningi w USA wcale nie są cięższe od tych w Polsce, przeciwnie - są nawet lżejsze. Po prostu trenuje się inaczej. Chciałbym tego spróbować, bo przecież z tego kraju pochodzą znakomici pływacy - mówi oświęcimianin, a na pytanie, czy jego idolami byli Amerykanin Michael Phelps albo Australijczyk Ian Thorpe, odpowiada z pewnością w głosie, lekko się uśmiechając: - Nie, nigdy nie miałem idoli. To ja chcę być w przyszłości idolem dla innych.

Najpopularniejsi Sportowcy Małopolski 2022

W trakcie piątkowej gali, tradycyjnie znakomicie prowadzonej przez Marka Moskalika z krakowskiego oddziału Polska Press, nagradzaliśmy także uczestników drugiego z plebiscytów. Do Krakowa przyjechali sportowcy i trenerzy, którzy dzięki popularności w swoich środowiskach sięgnęli po najlepsze miejsca w głosowaniu internetowym i sms-owym.

Dla wielu z nich było to ważne przeżycie i bodziec do dalszej pracy na treningach, czemu dawali wyraz w swoich wypowiedziach na scenie. Medale, puchary i dyplomy mistrzom z małopolskich powiatów wręczał Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Zdjęcia przybyłych na galę laureatów i ich przedstawicieli możecie obejrzeć w galerii. Wkrótce poniżej znajdziecie także film z piątkowego wydarzenia w salach krakowskiego oddziału NBP przy ul. Basztowej 20 w Krakowie.

10 Asów Małopolski 2022 - 31. edycja plebiscytu

1. Dawid Kubacki (Wisła Zakopane) - skoki narciarskie
W 2022 roku osiągnął spektakularny sukces, zdobywając brązowy medal zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. W mistrzostwach świata w lotach wraz z polską drużyną zajął 5. miejsce. Następnie triumfował w klasyfikacji letniej Grand Prix i wywalczył letnie mistrzostwo Polski (indywidualnie i w drużynie), po czym w nowym sezonie zimowym do końca roku wygrał cztery konkursy Pucharu Świata (aż siedem razy stawał na podium!), obejmując pozycję lidera wyścigu po Kryształową Kulę.
W plebiscycie 10 Asów Małopolski zwyciężył po raz trzeci, poprzednio w latach 2019-2020.

2. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy
Został pierwszym arcymistrzem z Polski, który zagrał w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata; zawody w Madrycie ukończył na 7. miejscu. Wcześniej wygrał Oslo Esports Cup, imprezę AimChess Rapid z cyklu Meltwater Champions Chess Tour oraz turniej szachów szybkich i błyskawicznych Superbet Rapid&Blitz Poland. W Charity Cup
zajął 2. miejsce po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. W rozegranych w Kazachstanie pod koniec 2022 roku mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych był odpowiednio 13. i 5.

3. Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie
Następczyni sióstr Tlałek podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zajęła historyczne 8. miejsce w slalomie gigancie i była 26. w supergigancie. Zakopianka świetnie radziła sobie także w zawodach Pucharu Świata, o czym świadczą miejsca w czołowej dziesiątce zawodów w Mariborze i Semmering (6.), Courchevel i Killington (8.) oraz w Kronplatz i Are (10.).

4. Adrianna Kąkol (KKW-29 Kraków) - kajakarstwo klasyczne
Miniony sezon był jej pierwszym w roli członkini seniorskiej czwórki w kajakarskiej reprezentacji Polski i od razu zaowocował wielkimi sukcesami. 21-letnia krakowianka została mistrzynią świata i Europy na olimpijskim dystansie 500 metrów, a ponadto wraz z koleżankami wygrała także zawody Pucharu Świata - w czeskich Racicach i Poznaniu. To wszystko w zaledwie trzy miesiące wspólnej pracy, gdyż nowa osada powstała w maju 2022 roku.

5. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) - kolarstwo
Zawodniczka z Ochotnicy Górnej zajęła, jako pierwsza Polka w historii, 3. miejsce w Tour de France kobiet, a ponadto była druga w wyścigach De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne i Womens's Tour. Na mistrzostwach świata ze startu wspólnego zajęła 8. pozycję.

6. Aleksandra Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa
Zdobywczyni Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej, wicemistrzyni Europy, akademicka mistrzyni świata w konkurencji na czas. Jedną z jej najgroźniejszych rywalek w międzynarodowej rywalizacji jest siostra bliźniaczka Natalia, która przed rokiem znalazła się w gronie laureatek 10 Asów Małopolski.

7. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) - szermierka
Krakowska szpadzistka stawała na podium zawodów drużynowych - po zaciętym meczu z Francuzkami na 3. stopniu podczas mistrzostw świata w Kairze oraz – wraz z koleżankami z AZS AWF Kraków – na 2. stopniu w klubowym Pucharze Europy. W drużynowym Pucharze Świata w Tallinnie była tuż za podium, spisując się najlepiej z Polek w konkurencji indywidualnej (12. miejsce). Swoją wyższość nad koleżankami udowodniła także podczas mistrzostw Polski. W chwilach wolnych od startów prowadzi zajęcia z szermierki w Tarnowskiej Akademii Fechtunku w Koszycach Wielkich.

8. Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – sport samolotowy
Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, indywidualny wicemistrz świata w lataniu rajdowym, drużynowy mistrz świata w lataniu rajdowym, triumfator zawodów im. Wacława Wieczorka, srebrny medalista Lotu Płd.-Zach. Polski, brązowy medalista MP i Pucharu Polski w lataniu precyzyjnym.

9. Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team.pl) – snowboard
Snowboardzistka z Nowego Targu wygrała w styczniu 2022 roku zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym w Simonhoehe. Największy sukces w karierze osiągnęła także podczas igrzysk w Pekinie, kwalifikując się do ćwierćfinału slalomu równoległego, co oznaczało zajęcia 8. miejsca. W grudniu we włoskim kurorcie Carezza zajęła drugie miejsce w slalomie gigancie równoległym Pucharu Świata. Stanęła na podium także w slalomie równoległym drużyn mieszanych (wraz z Oskarem Kwiatkowskim). Ubiegły rok chorąży polskiej reprezentacji olimpijskiej zakończyła w pucharowej klasyfikacji na 2. pozycji w gigancie równoległym i 3. w slalomie równoległym, a w tym roku jej celem jest medal mistrzostw świata.

10. Łukasz Czapla (Petarda Kraków) - strzelectwo sportowe
Od lat należy do ścisłej światowej czołówki w wymagającej ogromnego opanowania i precyzji dyscyplinie. W 2022 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Chateauroux w strzelaniu do ruchomej tarczy (przebiegi mieszane, z 10 metrów), a w innej konkurencji był tuż za podium, zajmując 4. miejsce.

Trener Roku 2022

Kamil Mitoń - szachy
Przed laty świetny szachista, który wielokrotnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych, w tym czterokrotnie na olimpiadach szachowych i trzykrotnie w drużynowych mistrzostwach Europy. W 2014 roku pełnił funkcję trenera męskiej reprezentacji podczas olimpiady w Tromsø. Od lat jest też trenerem arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy, który odnosi wielkie sukcesy w gronie najlepszych na świecie, a w ubiegłym roku, jako pierwszy Polak w historii, wystąpił w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata.

Odkrycie Roku 2022

Michał Piela (Unia Oświęcim) - pływanie
Niesamowity rok 18-letniego pływaka z Oświęcimia, dawno nie mieliśmy w regionie tak dużej eksplozji talentu sportowca w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ponadto wywalczył brązowy medal na 200 m stylem zmiennym oraz srebrny w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W kolejnych wyścigach poprawiał rekordy życiowe i już przymierza się do lipcowych mistrzostw świata seniorów w Fukuoce.

As Honorowy

Agnieszka Czopek-Sadowska – pływanie
Największy sukces odniosła w wieku 16 lat, zdobywając brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku na 400 metrów stylem zmiennym z czasem rekordu Polski. Była wówczas zawodniczką klubu Jordan i uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Rok wcześniej zdobyła brązowy medal I Pucharu Świata w Tokio, później była też dwukrotną brązową medalistką mistrzostw Europy (Split 1981 – 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym). 14-krotna mistrzyni Polski, 37-krotna rekordzistka kraju. Po ukończeniu studiów na krakowskim AWF podjęła pracę trenerską w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Przez wiele lat prowadziła grupy naborowe nauki pływania, obecnie szkoli w klubie SMS Galicja. Występuje też w roli sędziego na zawodach pływackich.

Kapituła 10 Asów Małopolski 2022

przedstawiciele redakcji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”:
Grzegorz Nowosielski – prezes oddziału Polska Press Grupa w Krakowie,
Krzysztof Kawa – kierownik działu sportowego,
Bartosz Karcz – z-ca kierownika działu sportowego,
honorowi goście:
prof. Andrzej Klimek - rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, patron plebiscytu,
Robert Korzeniowski – najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego (cztery złote medale), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, rekordzista świata w chodzie sportowym,
Dr Marcin Nowak – prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, były mistrz Polski w biegu na 100 m, srebrny i brązowy medalista ME w sztafecie, olimpijczyk z Sydney 2000 i Pekinu 2008.
Sekretarzem plebiscytu jest Jan Otałęga, były wieloletni kierownik działu sportowego „Dziennika Polskiego”.

Plebiscyt Sportowy 2022. Najpopularniejsi sportowcy i trenerzy odebrali nagrody podczas gali 27 stycznia 2023 roku w Krakowie

Plebiscyt Sportowy 2022. Najpopularniejsi sportowcy i trener...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie