10 Asów Małopolski – typuje marszałek województwa Jacek Krupa

red
Marszałek wojewodztwa małopolskiego Jacek Krupa
Marszałek wojewodztwa małopolskiego Jacek Krupa Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- W Małopolsce mamy wielu znakomitych sportowców, którzy odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wybór 10 z nich to bardzo trudne zadanie. Przedstawiam jednak swoje typy i zachęcam do głosowania – mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

1. Kamil Stoch (skoki narciarskie, KS Eve-nement Zakopane) - niekwestionowany lider polskiej reprezentacji, która w tym roku wygrała Puchar Narodów. Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i drużynowy mistrz świata z Lahti. W poprzednim cyklu Pucharu Świata do końca walczył o Kryształową Kulę ze Stefanem Kraftem. Wielka nadzieja polskich skoków narciarskich na złoty medal igrzysk olimpijskich w PjongCzangu.

2. Dawid Kubacki (skoki narciarskie, TS Wisła Zakopane) - zwycięzca Letniej Grand Prix. Z kadrą Polski triumfował w Finlandii w rywalizacji drużynowej mistrzostw świata oraz w Pucharze Narodów. W poprzednim sezonie zajął najwyższe w karierze 19. miejsce w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata. Zimowe skakanie rozpoczął w dobrym stylu. Oby wykorzystał swój potencjał w długim sezonie olimpijskim.

3. Maciej Kot (skoki narciarskie, AZS Zakopane) - obok triumfów w Pucharze Narodów i mistrzostwach świata może poszczycić się wysokim, piątym miejscem na koniec cyklu Pucharu Świata w sezonie 2016/17. Na igrzyskach olimpijskich w Soczi Polacy byli o krok od podium w zmaganiach drużynowych. W przyszłym roku pojadą na nie w roli kandydatów do medalu. W tym gronie raczej nie zabraknie ambitnego zakopiańczyka.

4. Maria Springwald (wioślarstwo, AZS AWF Kraków) - brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, w tym roku sięgnęła za oceanem sięgnęła po wicemistrzostwo świata w czwórce podwójnej. W kolekcji ma medale mistrzostw Europy seniorów i w kategoriach młodzieżowych. Kilka dni temu za swoje wybitne osiągnięcia sportowe została uhonorowana „Małopolskim Laurem Sportu”, nagrodą województwa małopolskiego w dziedzinie kultury fizycznej.

5. Rafał Majka (kolarstwo, Bora-Hansgrohe) - wychowanek Krakusa Swoszowice i trenera Zbigniewa Klęka jest najbardziej rozpoznawalnym kolarzem nie tylko Małopolski, ale całego kraju. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Brazylii. W tym roku stoczył niesamowitą walkę o zwycięstwo podczas Tour de Pologne, mimo kłopotów ze zdrowiem. W 2016 roku został nagrodzony Małopolskim Asem Sportu podczas gali „Dziennika Polskiego”.

6. Michał Wieczorek (sport samolotowy, Aeroklub Krakowski) - pilot od zawsze związany z Małopolską, ze słynnego klanu Wieczorków. Syn nieżyjącego już Wacława, wielokrotnego mistrza w lataniu. W tym roku 36-latek zdobył kolejny złoty medal mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym w Austrii. Pierwszy zdobył sześć lat temu w Republice Południowej Afryki, zaledwie trzy tygodnie po śmierci ojca.

7. Wojciech Wojdak (pływanie, BOSiR Brzesko) - wicemistrz świata na 800 metrów stylem dowolnym z Budapesztu. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Brązowy medal przywiózł z mistrzostw świata w Kanadzie na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym. Tegoroczny laureat „Małopolskiego Lauru Sportu”, nagrody województwa małopolskiego. Jest nadzieją medalową naszego regionu na olimpiadzie w Tokio, którą zaplanowano w 2020 roku.

8. Renata Knapik-Miazga (szermierka, TS Wisła Kraków) - brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw świata w Lipsku. Szpadzistka „Białej Gwiazdy” rok temu błysnęła na mistrzostwach Europy w Toruniu, zdobywając brązowy medal. Dzięki temu jest jednym z trzech sportowców na liście 10 Asów Małopolski, którzy kilka dni temu zostali nagrodzeni „Małopolskim Laurem Sportu”.

9. Marcin Dzieński (wspinaczka sportowa, KU AZS PWSZ Tarnów) - mistrz Europy i świata we wspinaczce na czas. Na start w igrzyskach chyba musi jeszcze poczekać. Wspinaczka na czas - jeśli dyscyplina zbierze pochlebne recenzje - stanie się częścią igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

10. Tomasz Marczyński (kolarstwo, Lotto-Soudal) - kolejny wychowanek Krakusa i trenera Klęka. Wygrał dwa etapy na tegorocznej Vuelcie. Cieszę, się że na tegorocznej liście znalazło się dwóch kolarzy. Warto podkreślić, że warunki do uprawiania zawodowego i amatorskiego kolarstwa w Małopolsce są doskonałe. Rozwijamy sieć ścieżek rowerowych w najwyższym standardzie.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Wideo