MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 najpiękniejszych polskich kalwarii na Wielki Tydzień. Możecie tam zobaczyć niesamowite misteria pasyjne!

Emil Hoff
Emil Hoff
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej to najstarsza i najsłynniejsza polska kalwaria, wpisana na listę UNESCO jako jedno z 17 wyjątkowych miejsc w naszym kraju.Śliczna kalwaria na Górze Żar na Pogórzu Makowskim to dzieło Mikołaja Zebrzydowskiego, który rozkazał wznieść tutaj barokową bazylikę i klasztor dla bernardynów na początku XVII w. Dziś wokół klasztoru można przemierzać ok. 5 km dróg, przy których stoją 42 kaplice pasyjne. Wiele z nich zaprojektował słynny włoski architekt, Jan Maria Bernardoni.
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej to najstarsza i najsłynniejsza polska kalwaria, wpisana na listę UNESCO jako jedno z 17 wyjątkowych miejsc w naszym kraju.Śliczna kalwaria na Górze Żar na Pogórzu Makowskim to dzieło Mikołaja Zebrzydowskiego, który rozkazał wznieść tutaj barokową bazylikę i klasztor dla bernardynów na początku XVII w. Dziś wokół klasztoru można przemierzać ok. 5 km dróg, przy których stoją 42 kaplice pasyjne. Wiele z nich zaprojektował słynny włoski architekt, Jan Maria Bernardoni. Andrzej Banas / Polska Press
Kalwaria Zebrzydowska jest słynna w całej Europie i figuruje na liście UNESCO. Nie jest to jednak jedyne tego typu miejsce w Polsce – w całym kraju nie brakuje niezwykłych wzgórz, które zwłaszcza w Wielki Piątek zmieniają się jakby w lokalne Jerozolimy i stają się sceną poruszających misteriów pasyjnych. Poznajcie 10 najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych polskich kalwarii. Podajemy adresy i godziny misteriów na Wielki Piątek 29 marca 2024.

Spis treści

Co to jest kalwaria?

Kalwaria to zespół budowli sakralnych, najczęściej składający się z kościoła i kaplic, będących jednocześnie stacjami drogi krzyżowej. Kalwarie wznoszone były w całej Europie na wzgórzach, tak by przypominały jerozolimską Golgotę, na której został ukrzyżowany Chrystus.

Zobacz w galerii:

Idea kalwarii polega właśnie na odtworzeniu scenerii Jerozolimy, tak by wierni mogli pójść śladami Jezusa w procesjach drogi krzyżowej, bez konieczności udawania się w pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Kalwaria to więc jakby Jerozolima, symbolicznie przeniesiona w inne miejsce, choćby właśnie do Polski.

Pierwsze kalwarie zaczęły powstawać jeszcze w XV w. w Hiszpanii. Z czasem budowano ich coraz więcej, zwłaszcza w okresie rozwoju pobożności pasyjnej w XVI i XVII w. Wierni wręcz domagali się kalwarii, które pozwoliłyby im iść w procesjach drogi krzyżowej jak ta w Jerozolimie, mimo tego, że większość z nich nie miała szansy zobaczyć świętego miasta na własne oczy. Dzięki kalwariom katolicy mogli pielgrzymować do własnych, regionalnych Jerozolim.

Dziś w Europie zachowało się ok. 1800 kalwarii, w tym kilka szczególnie pięknych w Polsce.

Czytaj też: Wielki Tydzień: najciekawsze tradycje z różnych części kraju. Jakie niezwykłe zwyczaje kultywują mieszkańcy regionów przed Wielkanocą?

Czemu warto odwiedzać polskie kalwarie?

Kalwarie to przeważnie piękne i zabytkowe zespoły kaplic, warto odwiedzenia o każdej porze roku, ale szczególnie w okresie Wielkanocy.

Na kalwariach w okresie Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza w Wielki Piątek, organizowane są uroczyste procesje i misteria Męki Pańskiej, w czasie których inscenizowane są sceny z ewangelii, ukazujące ostatnie dni życia Jezusa.

Misteria to szansa dla wiernych na głębokie przeżycie Wielkiego Piątku, lepsze zrozumienie przesłania Wielkiego Tygodnia, znaczenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa. To także wspaniałe widowiska, starannie przygotowane przez wiernych, wcielających się w postaci biblijne.

Obejrzyjcie wideo-zaproszenie ojca Cypriana Moryca na uroczystości Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, najsłynniejsze w Polsce:

10 najpiękniejszych polskich kalwarii

Zapraszamy do galerii, w której znajdziecie zdjęcia, opisy i adresy 10 najpiękniejszych polskich kalwarii. Są wśród nich miejsca bardzo znane, jak Kalwaria Zebrzydowska, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale też ukryte perełki, jak Kalwaria Tokarska, stworzona przez miejscowego artystę.

Przekonajcie się, gdzie i kiedy na polskich kalwariach odbywają się najwspanialsze misteria Męki Pańskiej na Wielki Piątek 29 marca 2024.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski