1:0 z Promieniem, czyli Proszowianki droga przez mękę

Aleksander Gąciarz
Adam Wilk (Proszowianka) walczy o piłkę w kapitanem Promienia Mariuszem Siołą
Adam Wilk (Proszowianka) walczy o piłkę w kapitanem Promienia Mariuszem Siołą Aleksander Gąciarz
W meczu I grupy krakowskiej klasy okręgowej Proszowianka pokonała Promień Przeginia 1:0. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w końcówce spotkania Adam Przeniosło. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Kamila Wąsowicza.

FLESZ - Odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności

od 16 lat

Zwycięzców się nie sądzi, ale w tym wypadku dla gospodarzy wypada uczynić wyjątek. Napisać, że Proszowianka zagrała w sobotę słabo, to nic nie napisać. A że rywale byli jeszcze słabsi, to nieliczni kibice na trybunach siedzieli jak na mękach i zastanawiali się, czy na boisku jest ten sam zespół, który tydzień wcześniej, prezentując skuteczną i ładną dla oka piłkę, rozgromił Bolesław Bukowno 4:0. Tym razem nie było ani skuteczności, a o wrażeniach estetycznych lepiej nie wspominać…

Choć zaczęło się dla miejscowych obiecująco. Od początku ruszyli do ataku i już w 2. minucie Adam Przeniosło z sześciu metrów trafił w poprzeczkę. Podopieczni Marka Holochera przeważali, utrzymywali się przy piłce, ale broniący się całym zespołem przyjezdni za każdym razem potrafili przeciąć decydujące podanie, czy zablokować strzał. Gdy już w 27. minucie A. Przeniosło uderzył zza pola karnego, piłkę odbił Jakub Pęgiel, a dobitka Szymona Chwała była niecelna.

Po przerwie początkowo było jeszcze gorzej. Przez pierwsze pół godziny na boisku nie działo się nic ciekawego, a niedokładnymi podaniami i nieudanymi zagraniami z obu stron można by obdzielić całą ligową kolejkę. Gospodarze nie potrafili zagrozić bramce rywali kombinacyjnymi akcjami, a dalekie podania z reguły nie docierały do adresatów. Gra wysokim presingiem, tak efektywna w potyczce z Bolesławem, tym razem zupełnie nie funkcjonowała.

O dziwo jako pierwsi dogodną sytuację stworzyli przyjezdni: po szybkiej kontrze w dobrej sytuacji znalazł się Kacper Bąbka, ale Cyprian Baranowski kolejny raz tej wiosny pokazał, że można na niego liczyć. Chwilę później groźnie z rzutu wolnego uderzył Piotr Mystela i dopiero w tym momencie proszowianie na chwilę się przebudzili. Sygnał do żwawszej gry dał A. Przeniosło. Najpierw uderzył z 25 metrów i drugi raz w tym meczu trafił w poprzeczkę. Za moment miejscowi wreszcie przeprowadzili składną akcję i tym razem A. Przeniosło skutecznie wykończył ją mocnym uderzeniem z 10 metrów.

Jak się wkrótce okazało był to ostatni dzwonek, bo dwie minuty później Kamil Wąsowicz zobaczył drugą w odstępie kilku minut żółtą kartkę i grający w osłabieniu gospodarze do końca musieli zachować czujność. Przesunięty z obrony do ataku Piotr Baraniak przy stałych fragmentach gry kilka razy próbował wykorzystać swój ogromny wzrost, ale nie zdołał dojść do pozycji strzeleckiej.

Proszowianka – Promień Przeginia 1:0 (0:0)

1:0 A. Przeniosło 83

Proszowianka: Baranowski – Moskal, Wasilewski, Gorczyca, Bednarz (90+4 Kaczor) – Chwał, Wilk (78 Ciesielski), Wąsowicz, A. Przeniosło, Tracz (61 M. Przeniosło) – Wrona (90 K. Bździuła)

Promień: Pęgiel – Rogóż, M. Sioła, Baraniak, Mandecki – Lewandowski, Chwast, Karcz, P. Sioła (89 Kaleta), Bąbka – Mistela

Żółte kartki: Wąsowicz (2) – Karcz
Czerwona kartka: Wąsowicz (84, po 2. żółtej)