MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 zaburzeń, które mogą zapowiadać rozwój choroby Alzheimera. Depresja to pierwszy z nich. Sprawdź, czy grozi ci rozwój demencji

Monika Góralska
Monika Góralska
W badaniu odkryto czynniki takie jak depresja, lęk czy zaparcia, których wystąpienie może zapowiadać rozwój choroby Alzheimera
W badaniu odkryto czynniki takie jak depresja, lęk czy zaparcia, których wystąpienie może zapowiadać rozwój choroby Alzheimera lightfieldstudios/123rf.com
Choroba Alzheimera dotyka coraz więcej osób, na całym świecie choruje na nią aż 55 milionów ludzi. Jest to choroba stale postępująca i nieuleczalna, a naukowcy nadal poszukują sposobów na walkę z nią. Kluczem do skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby. Naukowcy z Paryskiego Instytutu Mózgu we Francji zidentyfikowali 10 zaburzeń zdrowia, które mogą zapowiadać rozwój choroby Alzheimera lub się do niego przyczyniać. Pojawiają się one nawet 9 lat przed charakterystycznymi objawami choroby, a pierwszym z nich może być depresja.

Spis treści

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie na demencję cierpi 55 milionów osób, a wśród nich aż 60–70 proc. ma chorobę Alzheimera. Naukowcy z Paryskiego Instytutu Mózgu we Francji postanowili sprawdzić, jakie schorzenia mogą zapowiadać rozwój tej choroby. W tym celu przeanalizowali dokumentację medyczną pacjentów z dwóch niezależnych ośrodków we Francji i Wielkiej Brytanii. Odkryli, że 10 schorzeń poprzedzających wystąpienie alzheimera może zapowiadać jego rozwój już nawet 9 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby.

10 zaburzeń, które mogą zapowiadać rozwój choroby Alzheimera

Celem badania była ocena związku pomiędzy występowaniem u pacjentów schorzeń zdiagnozowanych przez lekarza rodzinnego a rozwojem choroby Alzheimera do 15 lat przed wystąpieniem jej pierwszych objawów. Do badania naukowcy wykorzystali dokumentację medyczną pacjentów z Francji i Wielkiej Brytanii, pozyskaną z bazy danych The Health Improvement Network, od 20 214 pacjentów z chorobą Alzheimera w Wielkiej Brytanii i 19 458 pacjentów z chorobą Alzheimera we Francji.

Zobacz także: Przez to twój mózg się starzeje i kurczy. Nie dbając o higienę narażasz się na rozwój choroby Alzheimera

Naukowcy odkryli, że depresja była najwcześniejszym schorzeniem występującym u osób, u których w późniejszym okresie zdiagnozowano alzheimera. Pojawiała się ona nawet 9 lat wcześniej.

10 zaburzeń, których wystąpienie może zapowiadać rozwój choroby Alzheimera:

 • depresja,
 • lęk,
 • zaparcia,
 • nieprawidłowa utrata masy ciała,
 • rodzaj zapalenia stawów, zwany spondylozą szyjną,
 • reakcja na silny stres,
 • złe samopoczucie i zmęczenie oraz omdlenia,
 • utrata pamięci, zaburzenia adaptacyjne,
 • deficyt słuchu,
 • zaburzenia snu.

Niektóre z wymienionych chorób, takie jak depresja, utrata słuchu czy zaburzenia snu, są już znanymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Jednak po raz pierwszy jako taki czynnik zidentyfikowano zaparcia, które dodatkowo są również związane z depresją oraz chorobami mózgu, takimi jak demencja z ciałami Lewy'ego i choroba Parkinsona.

Czytaj także: Odmładza i chroni mózg przed demencją. To znacznie zdrowszy zamiennik majonezu i margaryny

Ze względu na to, że badanie francuskich naukowców było obserwacyjne, a nie kliniczne, nie brało ono pod uwagę innych czynników chorobowych wpływających na rozwój choroby Alzheimera, takich jak poziom uwarunkowania genetycznego, poziom wykształcenia, pochodzenie etniczne czy status społeczno-ekonomiczny. Dlatego nie było możliwe ustalenie czy wymienione zaburzenia zdrowotne przyczyniają się do rozwoju choroby, czy może są jej wczesnymi objawami. Będzie to celem naukowców na dalszym etapie badań.

Zdrowie psychiczne a alzheimer

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji. Jest to choroba neurodegeneracyjna, w przebiegu której niszczone są komórki nerwowe w mózgu, co prowadzi do zanikania struktur mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Choroba jest nieuleczalna i stale postępująca. Do głównych jej objawów należą problemy z pamięcią, apatia, obniżenie nastroju, gubienie się w znanym otoczeniu.

Zobacz także: „Eliksir życia” rozjaśni twój umysł i zapewni lepsze samopoczucie. Wspomaga pamięć i koncentrację

Od lat naukowcy próbują znaleźć lek na alzheimera lub skuteczne metody wczesnego wykrywania i opóźniania rozwoju choroby. Ze względu na to, że alzheimer rozwija się długo, nawet 20 lat, poznanie jak najwcześniejszych symptomów choroby może spowolnić jej rozwój, zniwelować objawy i przedłużyć życie chorego.

Zobacz także: Depresję może nasilać to, co masz na talerzu. Chcesz mieć dobry humor? Zadbaj o dietę i odpowiednio odżywiaj mózg i jelita

Potwierdzenie w badaniu, że depresja jest jednym z pierwszych objawów alzheimera, który pojawia się nawet 9 lat przed wystąpieniem objawów jednoznacznie świadczących o chorobie neurodegeneracyjnej, potwierdza jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Nie należy tego wniosku jednak rozumieć tak, że każdy, kto ma depresję za kilka lat zachoruje również na chorobę Alzheimera. Jest ona jedynie jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka rozwoju tej choroby.

Zmiana nawyków może zapobiec lub opóźnić wystąpienie demencji

Wśród do tej pory wymienianych zaburzeń związanych z podwyższonym ryzykiem rozwoju demencji znajdują się także:

 • nadciśnienie,
 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • brak aktywności fizycznej,
 • cukrzyca,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • uraz głowy,
 • zanieczyszczenie powietrza.

Według raportu komisji ds. demencji Lancet z 2020 roku modyfikacja wszystkich tych czynników może zapobiec lub opóźnić demencję u nawet 40 proc. osób. Mamy więc realny wpływ na zapobieganie rozwojowi tej choroby dzięki zmianie codziennych nawyków, a wiedza na temat czynników ryzyka rozwoju choroby Alzheimera pozwala nam na wczesne uchwycenie zmian i podjęcie ich leczenia, co może spowolnić rozwój choroby, a nawet mu zapobiec.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera i zacznij uważnie obserwować swoich bliskich.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą świadczyć o demencji. Sprawdź 10 głównych sym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 zaburzeń, które mogą zapowiadać rozwój choroby Alzheimera. Depresja to pierwszy z nich. Sprawdź, czy grozi ci rozwój demencji - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski