Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat od połączenia Krakowa z Podgórzem

(AG)
Podgórze. W czwartek, 16 października o godz. 14, w sali widowiskowej Domu Kultury Podgórze, odbędzie się jubileuszowe sympozjum dotyczące 100. rocznicy połączenia dwóch miast – Krakowa i Podgórza. Wstęp wolny.

W roku 2014 rozpoczęły się obchody związane z tą rocznicą. W ramach projektu „Wielkiego Krakowa” prezydenta Juliusza Lea doszło do porozumienia pomiędzy władzami Podgórza i Krakowa, w rezultacie którego 22 VIII 1914 wydano ustawę o połączeniu miasta z Krakowem.

Sympozjum dotyczyć będzie kwestii historycznych, gospodarczych i społecznych, jakie były w okresie poprzedzającym połączenie Krakowa i Podgórza.

Sympozjum jest jednym z wielu działań podjętych przez Radę Dzielnicy XIII i Domu Kultury „Podgórze”, w ramach których powstała miejska gra na smartfony, a przewidziane są także m.in. wznowienie mapy z zabytkami Podgórza oraz wydawnictwa poświęcone historii dzielnicy – książeczka dla dzieci, album oraz opracowanie historyczne.

Miasto Podgórze (obecnie część Krakowa) powstało po I rozbiorze Polski (1772). Wtedy to zdecydowano o utworzeniu nowego miasta, które, oprócz funkcji miejskich, miało być miastem-garnizonem, trzymającym wojskową pieczę nad Krakowem. Przez wiek XIX miasto stało się ważnym w Galicji ośrodkiem handlowo-przemysłowym.

Podczas sympozjum wystąpi m.in. dr Robert Gaweł z referatem „Nie od razu Podgórze zbudowano – przekształcenia krajobrazu architektonicznego Podgórza”, dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – „Gospodarcze przyczyny połączenia Krakowa i Podgórza na początku XX wieku”, Adam Łasinowski „Poczet burmistrzów miasta Podgórza”, dr Karolina Grodziska „O niezwykłych paniach pochowanych na cmentarzach Podgórza”, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus „Krajobraz warowny Podgórza w latach łączenia się z Krakowem”, Dominik Lulewicz „Z »Podgórzem« w nazwie. Znane i nieznane stacje kolejowe na prawym brzegu Wisły” oraz Melania Tutak „Muzeum Podgórza – pomnik historii, tradycji i przyszłości”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski