Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w krakowskich kinach studyjnych Dzień Kina Polskiego. Na ekranach polskie nowości

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
11 listopada w Kinie Pod Baranami można będzie zobaczyć polskie filmy
11 listopada w Kinie Pod Baranami można będzie zobaczyć polskie filmy Aneta Zurek / Polska Press
Jak co roku kina studyjne uczczą Święto Niepodległości specjalnym repertuarem, który złoży się na Dzień Kina Polskiego. W tym roku Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 11 listopada zaprasza do kin studyjnych na najlepsze filmy tegorocznej, 47. edycji, festiwalu. W Krakowie można będzie je zobaczyć w Kinie Pod Baranami, Mikro, Kijów, Agrafka i Kika.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

"Ideą projektu jest promocja dobrego kina polskiego, które mówi ciekawie i zajmująco, zwłaszcza w tym szczególnym dniu, i jak najszersze zaprezentowanie w kinach studyjnych propozycji programowej złożonej z tytułów nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni" - informuje Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami pokaże "Chrzciny" Jakuba Skoczenia, „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego oraz "Kobietę na dachu" Anny Jadowskiej.

"Chrzciny" Jakuba Skoczenia to przewrotna komedia o polskiej rodzinie. Jej najstarsza przedstawicielka, babcia Marianna (w tej roli świetna Katarzyna Figura), postanawia wykorzystać chrzciny najmłodszego wnuka do pojednania swoich skłóconych dzieci. Nikt jej w tym nie przeszkodzi - nawet Wojciech Jaruzelski, ogłaszający z telewizyjnego ekranu stan wojenny. W pozostałych członków filmowej familii wcielili się m.in. Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami "Śubuk" to poruszająca historia matki chłopca w spektrum autyzmu, walczącej o prawo do jego edukacji. Tak naprawdę ten film zrobiliśmy trochę z gniewu, bo to jest jakaś paranoja, że to tak wygląda. To nie jest kwestia tego rządu czy poprzedniego - to kwestia systemu, który od czasu wolnej Polski jest cały czas niezmienny z małymi korektami finansowymi - tłumaczy w wywiadach reżyser Jacek Lusiński. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, wystąpiła Małgorzata Gorol, a wspierają ją Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna.

W filmie "Kobieta na dachu" pierwsze skrzypce gra Mira - dojrzała położna, niezrozumiana i ignorowana przez otoczenie. Niezwykłą złożoność bohaterki świetne oddaje Dorota Pomykała - wyróżniona nagrodami aktorskimi w Gdyni i Nowym Jorku, na festiwalu Tribeca. Reżyserka Anna Jadowska mówi o filmie: Chciałam przedstawić życie sześćdziesięcioletniej kobiety, która z perspektywy społecznej jest prawie niewidzialna dla innych, a która tak naprawdę ma ciągle życie przed sobą i mierzy się w nim z wielkimi sprawami.

Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

Kino Mikro

c

W repertuarze kina Mikro 11 listopada znalazły się pokazy przedpremierowe, powtórki hitów ostatnich tygodni oraz propozycja dla najmłodszych. A wszystkie seanse w promocyjnych cenach.

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Film oparty na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak to kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszych. nNajmłodsi zobaczą film przedpremierowo. Na ekrany powróci animacja „Pamiętniki Tatusia Muminka”, polska koprodukcja na podstawie ukochanych książek Tove Jansson. Sentymentalna gratka dla nieco starszych i coś całkowicie odmiennego dla młodych widzów, którzy mogą poznać Muminki na nowo.

Dla nieco starszych w kinie Mikro "Śubuk" i "Chrzciny". W repertuarze tego dnia znalazły się także przedpremierowe pokazy najnowszej części "Listów do M", premiera ostatnich dni "Lombard" i dokument "Chopin. Nie boję się ciemności". W Dniu Kina Polskiego Mikro zaprezentuje również film "Johnny" opowiadający o księdzu Kaczkowskim, "Simonę" inspirowaną biografią Simony Kossak oraz debiutancki film Oli Jankowskiej - "Anatomia".

"Listy do M.” powracają z piątą częścią wigilijnej opowieści. W najnowszej odsłonie zobaczymy świąteczne perypetie ulubionych bohaterów. Z czym zmierzą się tym razem? Szczepan i Karina uwikłają się w bitwę o spadek, który może poróżnić nawet najbliższych. A przy okazji, na własnej skórze, sprawdzą czy „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”. Nie zawsze kryształowy Mel stanie na drodze innego, niekoniecznie „świętego” Mikołaja, a wydarzenia z jego udziałem staną się medialną sensacją. Natomiast słabo znoszący samotność Wojciech, całkiem przypadkowo, pozna sympatycznego wigilijnego oszusta. To oczywiście nie wszystko! W tej części pojawią się też nowi bohaterowie i ich zaskakujące historie. „Listy do M. 5” skupią się na uniwersalnych wartościach, takich jak: miłość, bliskość i życzliwość, które, szczególnie teraz, są najważniejsze.

"Lombard" to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

"Chopin. Nie boję się ciemności" to dokument, splatający historie trzech wybitnych pianistów, których poza pasją do muzyki. Bohaterów filmu łączy pasja do muzyki oraz trudne doświadczenia z krajów, z których pochodzą. Poznajemy ich podczas przygotowań do specjalnych koncertów w miejscach naznaczonych cierpieniem i tragedią: na terenie byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau, na moście oddzielającym Koreę Północną od Korei Południowej oraz w centrum Bejrutu, gdzie w 2020 r. miała miejsce potężna eksplozja, która pochłonęła wiele ofiar i spowodowała ogromne zniszczenia.

Kino Kika

Na ekranie kina Kika zwycięski film tegorocznego festiwalu w Gdyni "Silent Twins", polski kandydata do Oscara "IO" Jerzego Skolimowskiego oraz "Słoń" Kamila Krawczyńskiego. Kika przypomni również film Anny Kazejak "Fucking Bornholm".

"Silent Twins" - przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?

"IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

"Słoń". Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność

Dwie pary – małżeństwo z długim stażem i nowy związek z Tindera, dzieci i majówkowy wjazd na sielankowy kemping. Co może pójść nie tak? Bohaterowie „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak przekonają się, że wszystko, a jeden incydent może uruchomić prawdziwą lawinę. W rolach głównych Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki.

Kino Agrafka

Animacja "Przytul mnie. Poszukiwacze miodu", "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Johnny" inspirowany historią księdza Jana Kaczkowskiego, "Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Kobieta na dachu" z najlepszą rolą kobiecą zdaniem gdyńskiego jury, w wykonaniu Doroty Pomykały a także przedpremierowo "Chrzciny" z Katarzyną Figurą to filmy, które przygotowało na Dzień Kina Polskiego kino Agrafka.

Kino Kijów

Na ekranie kina Kijów będzie można zobaczyć w tym dniu, m.in. "Silent twins", "Johnny`ego", "Przytul mnie. Poszukiwacze miodu", a także "Orzeł. Ostatni patrol" i "Proroka".

"Orzeł. Ostatni patrol" to poetycki film wojenny, zrealizowany z niespotykanym do tej pory w polskim kinie rozmachem, będący jednocześnie obrazem o wysokich walorach artystycznych. Projekt był dużym wyzwaniem technologiczno-realizacyjnym, wspartym na etapie zdjęć przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz jednostki z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

„Prorok” to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W rolach głównych: Sławomir Grzymkowski (Kardynał Stefan Wyszyński), Adam Ferency (Gomułka) i Marcin Troński (Cyrankiewicz). Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 11 listopada w krakowskich kinach studyjnych Dzień Kina Polskiego. Na ekranach polskie nowości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski