Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 metrów pod ziemią uczymy się historii

Weronika Trzupek
Wieliczka. Otwarta wczoraj ekspozycja zainaugurowała cykl wystaw historycznych w kopalni soli. W tym roku turyści zobaczą jeszcze kolejne, poświęcone dziejom Polski.

W wielickiej kopalni soli rozpoczęto realizację cyklu wystaw poświęconych historii Polski. W tym roku zostaną zorganizowane cztery ekspozycje. Pierwszą z nich otwarto wczoraj. Przedstawia ona zmiany granic Polski na przestrzeni wieków.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jako organizator wystawy planuje, że projekt będzie wieloletni, obejmujący cztery lub pięć ekspozycji rocznie, ponieważ pomysłów na prezentację kolejnych zagadnień nie brakuje. Pierwszą ekspozycję umieszczono na trasie turystycznej kopalni. Znajduje się dokładnie 110 metrów pod ziemią w Komorze Drozdowice III, gdzie turyści podczas mają chwilę przerwy w trakcie zwiedzania. Teraz w tym miejscu mogą dodatkowo zgłębić historię naszego kraju.

Najnowsza ekspozycja została zaplanowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współudziale historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego i partnerstwie Kopalni Soli „Wieliczka”. Kolejną ujrzymy już w sierpniu.

- Poprzez ten cykl wystaw chcieliśmy przybliżyć wszystkim zwiedzającymważne dla Polski wydarzenia historyczne, mające wpływ na to, jak jest postrzegana współczesna rzeczywistość polityczna oraz jej relacje z sąsiadami - mówi Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Ilustrowane plansze z tekstami mają przybliżyć wybrane zagadnienia i pojęcia historyczne. Na każdej z ekspozycji zobaczymy 18 ilustrowanych plansz wraz z obszernymi komentarzami, dostępnymi w pięciu wersjach językowych.

-Ekspozycje dedykowane są przede wszystkim obcokrajowcom, którzy polskiej historii najczęściej nie znają lub niewiele o niej wiedzą. Do wielickiej kopalni przybywa rocznie ponad milion turystów z całego świata, dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z zarządem Kopalni Soli Wieliczka, że będzie ona najbardziej odpowiednim miejscem do prezentacji tej problematyki wśród szerszej publiczności- mówi Jan Godłowski.

Pierwszą wystawę „Zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów” stanowi osiemnaście map wraz z komentarzem, które objaśniają jak zmieniało się terytorium Polski w okresie od X wieku po czasy obecne. Natomiast prezentacja kolejnej wystawy zaplanowana jest na drugą połowę sierpnia. Ekspozycja ma przybliżyć fakty dotyczące zbrodni katyńskiej w aspekcie politycznym, i ich wykorzystywania dla własnych celów przez inne państwa. -Myślimy także o pokazaniu tych wystaw na powierzchni, np. na dziedzińcu Zamku Żupnego oraz w innych miejscach, nie wyłączając zagranicy - dodaje Jan God-łowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski