12 listopada wolny od pracy – kto pracuje, kto ma wolne?...

12 listopada wolny od pracy – kto pracuje, kto ma wolne? Kogo ustawa nie obowiązuje? [Przepisy]

js

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Czy przegłosowana na szybko ustawa obejmie wszystkich pracujących?

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Czy przegłosowana na szybko ustawa obejmie wszystkich pracujących? ©wikipedia.org/Patryk Matyjaszczyk

12 listopada to dzień wolny od pracy, ale nie dla każdego. Kto ma wolne, a kto musi pracować? Jakie wyjątki w ustawie przewidział ustawodawca? Czy wolny dzień 12 listopada dotyczy także lekarzy? Sprawdziliśmy! Zobacz, kto pracuje a kto ma wolne w poniedziałek, 12 listopada 2018 r.
Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Czy przegłosowana na szybko ustawa obejmie wszystkich pracujących?

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Czy przegłosowana na szybko ustawa obejmie wszystkich pracujących? ©wikipedia.org/Patryk Matyjaszczyk

AKTUALIZACJA:

Sejm przyjął poprawki Senatu dotycżace ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ostatnim etapem procesu legislacyjnego jest złożenie podpisu przez Prezydenta RP.

Jedna z poprawek dotyczyła zakazu handlu 12 listopada. 12.11. będzie dniem wolnym od handlu.

Wolny 12 listopada to efekt przyjęcia ustawyW tym roku obchodzimy 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości.
Niestety, dość niefortunnie okrągła rocznica (11 listopada) wypada w niedzielę. Zdaniem rządzących tak wyjątkowe święto powinno być przedłużone – właśnie dlatego do Sejmu trafił projekt ustawy ustanawiający 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy.

We wtorek 23.10 Sejm rozpatrzył projekt ustawy i wysłał go do Senatu. W Senacie projekt przyjęto (26.10), ale z poprawkami.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Andrzej Duda.Wiemy już, że to zrobi. Poinformował o tym Błażej Spychalski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

12 listopada 2018 r. wolny od pracy – nie dla każdego to szczęścieUstanowienie 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy nie dla każdego jest korzystne. Tak nagłe przyjęcie ustawy zmieniającej kalendarz dni roboczych przysparza problemów różnym branżom. Wspominał o tym m.in. Ryszard Petru, który na mównicy sejmowej mocno skrytykował pomysł 2-dniowego świętowania odzyskania niepodległości:

Czy to jest wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych, a jest na świętowanie?

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (7-9 listopada) pomysł ustanowienia 12 listopada dniem wolnym od pracy będzie omawiany jako pierwszy. Już teraz wiemy jednak, że nie wszystkie branże mogą mieć wolne tego dnia. Pracować będą m.in. publiczne szpitale i apteki.

Według przyjętej do ustawy poprawki 12 listopada 2018 nie będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczena świadczenia opieki zdrowotnej. Innymi słowy – otwarte będą:
  • szpitale,
  • ambulatoria,
  • apteki.


Kto musi pracować 12 listopada?Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy istnieją zawody, których nie dotyczą święta. Ich przedstawiciele muszą pracować mimo świąt. Należą do nich:
  • prace związane z akcjami ratowniczymi (w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego),
  • zakładowe straże pożarne,
  • prace związane z ochroną mienia i środowiska,
  • prace związane z usunięciami awarii,
  • prace w ruchu ciągłym, prace zmianowe,
  • prace, które są świadczone wyłącznie w weekendy i święta, branża gastronomiczna i hotelarska.
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jakie to dziwne

L_O (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Pielęgniarki, lekarze pójdą do pracy a urzędnicy na wolne ... zgodnie z logika Ustawodawcy niektóre grupy zawodowe nie maja prawa "godnie świętować święta Niepodległości" Komuś się mocno w du......rozwiń całość

Pielęgniarki, lekarze pójdą do pracy a urzędnicy na wolne ... zgodnie z logika Ustawodawcy niektóre grupy zawodowe nie maja prawa "godnie świętować święta Niepodległości" Komuś się mocno w du... poprzewracało ! Moim zdaniem to niezgodne z prawem. Żeby władza gorzko nie zapłaciła za swoją głupotę ! Uważajcie bo co co was wybrali i bacznie się cały czas przyglądają.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo