18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 lat oświaty

EKT
W sobotę w Ochojnie (gm. Świątniki Górne) obchodzono rocznicę 120-lecia założenia szkoły podstawowej.

Ochojno

W sobotę w Ochojnie (gm. Świątniki Górne) obchodzono rocznicę 120-lecia założenia szkoły podstawowej.

   Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną przy szkole przez ks. Jana Pałasza, proboszcza parafii w Podstolicach.
   Szkoła, nazywana wówczas pospolitą, założona została dzięki w staraniom gminy Ochojno. Wraz z właścicielem dworu gmina, na mocy aktu fundacyjnego, zdeklarowała się do utrzymywania jej i wybudowania nowego obiektu w ciągu pięciu lat, a do tego czasu nauka odbywała się w wynajętym budynku. Podczas uroczystej akademii historię szkoły w ciekawej formie przybliżyła dyrektorka szkoły Jolanta Łukasiewicz, która cytowała też zapisy ze szkolnej kroniki, np.: "W roku 1890 gmina Ochojno uzyskawszy pożyczkę w kwocie 1400 zł za wstawieniem się Wielmożnego Pana Inspektora Józefa Spisa przystąpiła do budowy szkoły na gruncie oddanym przez tutejszego wójta Tomasza Urbanika. Budowa szkoły z pomocą Bożą i chętnych ludzi z gminy Ochojno postępowała dość szybko, bo z końcem 1890 roku budynek był już na dokończeniu". Budowę wsparł, jak napisano w kronice, Najjaśniejszy Pan, cesarz Franciszek Józef I datkiem w wysokości 100 złr. W nowym obiekcie znajdowała się jedna sala lekcyjna, w której pomieścić się mogło ponad sto dzieci, a także mieszkanie dla nauczyciela. Gmina zobowiązała się do uiszczania rocznie 30 złr na opał szkoły, 12 złr na jej obsługę oraz 5 złr na premię dla uczniów. Pierwszą nauczycielką była Anna Stopówna ucząca dzieci do 1889 r. Jolanta Łukasiewicz wymieniła też dotychczasowych kierowników szkoły, spośród których najdłużej na stanowisku tym była Michalina Stasiukowa (1922-1969). Jej imieniem w 1996 r. nazwano szkołę.
   Podczas sobotniej uroczystości, na którą licznie przybyli także mieszkańcy wioski, uczniowie zaprezentowali się w programie artystycznym ze scenkami z życia szkoły. Były one uzupełniane interesującą prezentacją multimedialną.
   Szkolny korytarz zamienił się w salę wystawową z pamiątkami z dawnych lat, zgromadzonymi w szkole oraz przyniesionymi przez uczniów. Była tu np. stara maszyna do pisania, dokumenty, kroniki i zdjęcia. Na drugiej fotograficznej wystawie można było obejrzeć ciekawe miejsca w Ochojnie, sfotografowane przez uczniów w ubiegłym roku.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski