13 gmin i Kraków razem sięgną po miliard złotych

BARBARA CIRYT
Udostępnij:
Podkrakowskie gminy dogadały się wreszcie z miastem Krakowem w jaki sposób będą wspólnie zabiegać o fundusze unijne. Właśnie rejestrują stowarzyszenie, które ma pomóc pozyskać 1 mld zł, czyli 233 mln euro w ramach projektu zwanego Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

SAMORZĄDY. Zabiegi wójtów i burmistrzów o tworzenie stowarzyszenia kończą się sukcesem

Jeszcze do niedawna trzynaście gmin i Kraków nie mogli znaleźć wspólnego języka, żeby ustalić jaką forme współpracy przyjmują: czy chcą podpisać porozumienie, powołać stowarzyszenie czy związek gmin.

Wszystkie trzy formy współpracy były dopuszczane przez Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. A pomysł zrzeszenia się miast i gmin w celu wspólnych starań o dotacje unijne wyszedł z tego resortu. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska jesienią ubiegłego roku wskazała, że aglomerację razem z Krakowem stworzy 23 gminy. Potem przedstawiciele województwa i miasta ograniczyły aglomerację do 13 gmin bez podawania przyczyn. A potem w pismach do szefów gmin zaczęli wypisywać, że stowarzyszenia w ogóle nie można powołać, a najlepszą i najszybszą do przygotowania formalności jest porozumienie. Tymczasem gminy upierały się, że na taką formę się nie zgodzą.

- Mamy porozumienie z miastem w sprawie wspólnej organizacji komunikacji aglomeracyjnej. Dlatego, że to jest tylko porozumienie, to nie mamy wpływy na nic, możemy jedynie godzić się na podwyższane stawki dopłat dla MPK. Nikt z nami niczego nie konsultuje. Dlatego obawiamy się, że w tym przypadku - ubiegania się o dotacje na wielkie inwestycje byłoby tak samo - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Podczas wielu spotkań roboczych były problemy z zaproszeniem prezydenta Krakowa, jego zastępcy lub przedstawiciela w celu uzgodnienia formy współpracy. Burmistrz Świątnik Górnych Witold Słomka przedstawiał argumenty za powołaniem stowarzyszenia gmin.

- Tylko stowarzyszenie pozwoli nam jako przedstawicielom gmin na pełnoprawne członkostwo i wspólne decyzje przy ubieganiu się o pieniądze i wydawaniu ich - mówił. Podobne zdanie miało 10 wójtów. Natomiast przedstawiciele Zielonek, Michałowic i Kocmyrzowa-Luborzycy byli gotowi zgodzić się na warunki miasta. Pozostali wójtowie domyślali się, że szefowie tych trzech gmin liczy na dodatkowe inwestycje, które wyprosiliby u przedstawicieli miasta mających decydujący wpływ na wybór zadań i podział pieniędzy.

Wreszcie udało się dojść do porozumienia. Na spotkaniu w Krakowie prezydent Jacek Majchrowski uznał, że o tym jak powinna być forma współpracy należy zdecydować w głosowaniu. Sam postanowił nie brać w nim udziału, a zobaczyć jak rozłożą się głosy samorządowców z gmin tworzących aglomerację. 10 przedstawicieli gmin (Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świą-tniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś i Zabierzów) było za powołaniem stowarzyszenia, nikt się nie sprzeciwił, trzech (z Kocmyrzowa-Luborzycy, Michałowic i Zielonek) wstrzymało się.

- Jednocześnie prezydent przyjął wszystkie nasze postulaty i argumenty za utworzeniem stowarzyszenia gmin. Przystał na taką współpracę, jaką proponowała większość - podkreśla burmistrz Świątnik Górnych. Stowarzyszenie gmin jest w trakcie rejestracji. Nad przygotowaniem dokumentów wspólnie pracowali prawnicy ze zrzeszonych gmin. Członkowie stowarzyszenia wiedzą, że przed nimi sporo pracy, przygotowali propozycje inwestycji do realizacji w latach 2014-20. Mają to być zadania służące całej aglomeracji albo dużym jej częściom.
barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

UNIJNY PROGRAM DLA AGLOMERACJI

WOKÓŁ 17 DUŻYCH MIAST POLSKICH UTWORZONO AGLOMERACJE GMINNE, żeby korzystały z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przeznaczonego tylko dla nich. Dla aglomeracji 13 gmin i Krakowa na program ten zostało przeznaczone 233 mln euro - to 1 mld zł. Zrzeszone samorządy mają wykorzystać pieniądze m.in. na inwestycje drogowe, ścieżki rowerowe, połączenia komunikacyjne, miejsca typu "parkuj i jedź", połączenia sieci ciepłowniczych.

AGLOMERACJA KRAKOWSKA ZOSTAŁA ZMNIEJSZONA DO 13 GMIN, choć miała liczyć 23, bo tak zdecydowało Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jednak władze województwa małopolskiego samowolnie ograniczyły liczbę samorządów nie podając powodów. Z tym nie zgadza się m.in. wójt gminy Czernichów Szymon Łytek i prowadzi rozmowy w województwie na temat podstaw prawnych takich decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie