13 medali Małopolan w Pucharze Polski Muaythai IFMA 2019 w Krakowie [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Boks tajski. 13 medali zdobyli zawodnicy i zawodniczki trzech małopolskich klubów w Pucharze Polski Muaythai IFMA 2019, który odbył się w hali Com-Com Zone w Krakowie - Nowej Hucie. W imprezie rywalizowało około 120 zawodniczek i zawodników z 50 klubów.

Na ringu zabrakło kilku naszych medalistów z listopadowych mistrzostw Europy w Mińsku, ale poziom PP był wysoki, w tym wśród seniorów, co potwierdził prezes Polskiego Związku Muaythai, krakowianin Rafał Szlachta. Odbyły się też dwie pokazowe walki dzieci, pokazy wai kru (tradycyjnego tańca przed pojedynkami) i występy artystyczne (balet, śpiew i gra na skrzypcach).

Boks tajski dopiero po raz drugi zagościł w hali Com-Com Zone. Parę lat wcześniej odbył się w niej mały turniej muaythai.

- Chcieliśmy promować naszą dyscyplinę w Nowej Hucie. Mamy nadzieję, że turniej ten zaowocuje zwiększeniem zainteresowania nią też w tej dzielnicy Krakowa - podkreślił Szlachta. I dodał: - W pobliskiej hali Hutnika w 2003 roku odbyły się pierwsze w kraju zawody muaythai. To również był Puchar Polski. Powróciliśmy więc do korzeni.

Pucharowi Polski towarzyszyły kampania Muaythai Przeciw Narkotykom i akcja „Czysty Aniołek”, polegająca na zbieraniu środków higieny osobistej dla dzieci - podopiecznych Stowarzyszenia Piękne Anioły.

- W sobotę specjaliści z ośrodków zajmujących się sprawami uzależnień rozmawiali na ten temat z dziećmi i ich rodzicami. Zebraliśmy również kilka koszów ze środkami czystości. Ta akcja też się nam udała - nie krył satysfakcji szef polskiego muaythai.

Thai Gym Tarnów, który zdobył siedem medali, zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej PP. Oto lokaty jego zawodników: seniorki: 67 kg: 1. Patrycja Mikołajczyk; seniorzy klasa A: 75 kg: 1. Mateusz Janik; seniorzy klasa B: 67 kg: 2. Jakub Pękała, 91 kg: 2. Kamil Piotrowski; juniorzy: 57 kg: 2. Robert Salwa, 3. Grzegorz Narożański, 63,5 kg: 3. Maksymilian Strózik.

Am Nat Kraków, który sięgnął po pięć krążków, uplasował się na trzeciej pozycji w klasyfikacji drużynowej zawodów. Oto miejsca jego przedstawicieli: seniorki: 60 kg: 1. Gabriela Nowak, 67 kg: 2. Kinga Kindlarska; seniorzy klasy B: 63,5 kg: 1. Mateusz Towarnicki, 75 kg: 3. Mirosław Niedzielski, 91 kg: 1. Tomasz Sitko.

Klub Octagon Team Kraków wywalczył jeden złoty krążek - w rywalizacji dzieci w kat. 38 kg. Na najwyższym stopniu podium stanął Jurij Krivokhyza.

Organizatorem bardzo udanej imprezy było Polskie Zrzeszenie Muaythai, miastem gospodarzem - Kraków, a partnerem głównym - Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Patronat nad nią sprawował Polski Związek Muaythai.

TOP 15 mistrzów sportu i sztuk walki, którzy stali się idola...

Co robią trenerzy Wisły Kraków z ostatnich 32 lat? Nie wszys...