MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. emerytura trafi do seniorów również w 2023 roku. Wiceminister Stanisław Szwed: Mamy gotowy projekt ustawy. Ile wyniesie świadczenie?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Emeryci i renciści otrzymają 14. emerytury na przełomie sierpnia i września 2023 roku.
Emeryci i renciści otrzymają 14. emerytury na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Tomasz Hołod / Polska Press
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał, że projekt ustawy dotyczący 14. emerytury jest już gotowy. Środki na ten cel zostały zabezpieczone i będą wypłacane na przełomie sierpnia i września. Jakie dodatki otrzymają emeryci w 2023 roku?

Spis treści

14. emerytura w 2023 roku – projekt jest już gotowy

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed potwierdził w rozmowie z TV Trwam, że 14. emerytury trafią do seniorów także w tym roku. Jak dodał, będą one wypłacane na tych samych zasadach, jak w roku ubiegłym. Zmieni się natomiast wysokość świadczenia.

– 13. emerytura będzie wypłacana od 1 kwietnia. Mamy też przygotowany projekt ustawy dotyczący 14. emerytury. Będzie to przełom sierpnia i września. Będzie ona wypłacana na tych samych zasadach jak w ubiegłym roku. Czternasta emerytura w 2023 roku więc też będzie – poinformował Stanisław Szwed.

Polityk zapewnił, że środki na ten cel zostały zabezpieczone. Wypłata „czternastek” dla około 9 mln emerytów to koszt mniej więcej 12 mld złotych.

– Nie ma tutaj obaw. Mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki z funduszów i z tego tytułu będziemy finansować to świadczenie – dodał.

Warto pamiętać, że w przypadku 14. emerytury należy spełnić określone warunki, by otrzymać to świadczenie. Maksymalna wysokość dodatku to 1588,44 zł brutto (przy wskaźniku waloryzacji 13,8 proc.) – tyle otrzymają osoby, których świadczenie miesięczne wynosi 2900 zł brutto lub mniej. Przy większych świadczeniach stosowany jest mechanizm „złotówka za złotówkę”.

Przykładowo, osoba, która otrzymuje emeryturę 3000 zł, dostanie już 1488 zł, a nie 1588 zł. Jeśli natomiast świadczenie wynosi 3100 zł, ZUS przeleje na konto 1388 zł itd.

Kto dostanie 13. emeryturę? Jaka będzie wysokość świadczenia?

Emeryci i renciści jeszcze przed wypłatą 14. emerytur otrzymają tzw. trzynastki. Te dodatkowe świadczenia przysługują osobom uprawnionym do:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty socjalnej,
  • renty szkoleniowej,
  • renty rodzinnej,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Każda wyżej wymieniona osoba może liczyć na trzynastkę. Co istotne, w przeciwieństwie do 14. emerytur dodatek ten nie jest uzależniony od wysokości otrzymywanych świadczeń.

Po uwzględnieniu wskaźnika waloryzacji na poziomie 13,8 proc. „trzynastka” wyniesie 1588,44 zł brutto, a więc 1445,48 zł „na rękę”. 13. emerytura przyznawana jest automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku w urzędach. Świadczenie zostanie wypłacone w dniach od 1 do 25 kwietnia 2023 roku.

Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku

W marcu przeprowadzona zostanie coroczna waloryzacja świadczeń rentowo-emerytalnych. Seniorzy przy całkowitej niezdolności do pracy dostaną podwyżkę w wysokości co najmniej 250 zł brutto.

– Przyjęliśmy ustawę, która mówi o waloryzacji kwotowo-procentowej. To oznacza, że emeryci, którzy mają niższe emerytury, na pewno będą mieli zwaloryzowane swoje świadczenia o 250 zł. Wskaźnik procentowy będzie ostatecznie wiadomy w lutym, kiedy poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji za rok 2022 i wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia – mówiła w styczniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z założeniami budżetu państwa wskaźnik waloryzacji powinien wynieść 13,8 proc., jednak okazuje się, że może wzrosnąć do 14,8 proc. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy na początku lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura trafi do seniorów również w 2023 roku. Wiceminister Stanisław Szwed: Mamy gotowy projekt ustawy. Ile wyniesie świadczenie? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski