Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

140 śniętych ryb w Jeziorze Mucharskim, 350 okoni padło w stawie pod Krakowem. Zwołany sztab kryzysowy. Co ustalono?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Jezioro Mucharskie. Sierpień 2022
Jezioro Mucharskie. Sierpień 2022 Bogumił Storch
Po tym, jak znaleziono 140 śniętych ryb w Jeziorze Mucharskim oraz ponad 300 okoni w stawie w Krakowie, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zwołano sztab kryzysowy. Władze zapewniają, że to nie efekt zanieczyszczenia chemikaliami. Pomór ryb miała spowodować zbyt ciepła woda. To nie pierwszy taki przypadek na Jeziorze Mucharskim. Wcześniej Wody Polskie twierdziły, że ktoś celowo truje tu ryby.

W ostatnich dniach masowo zaczęły padać ryby w dwóch małopolskich zbiornikach wodnych. Jedno ze zdarzeń dotyczy Jeziora Mucharskiego(pow. wadowicki) a drugie stawu w Krakowie, znajdującego się w pobliżu ul. Falistej. W Jeziorze Mucharskim naliczono ok. 140 śniętych ryb niewielkich rozmiarów, w Krakowie natomiast ok. 350 okoni o wielkości ok. 15 cm.

Teraz jest panika, że w każdej wodzie może być rtęć, albo coś groźnego po wydarzeniach na Odrze, dlatego, gdy zobaczyłem martwe ryby byłem przerażony - mówi nam Huber Kurek, wędkarz, który lato spędza nad Jeziorem Mucharskim.

Zaniepokojeni mieszkańcy powiadomili urzędników a ci zwołali sztab kryzysowy.

W niedzielę (14.08.2022) na polecenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczył także wicewojewoda Ryszard Pagacz oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, policji, straży pożarnej i sanepidu a także Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie, Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie, oraz samorządowców.

Nie potwierdzono zanieczyszczeń chemicznych. Zgony ryb wyjaśniono przyczynami naturalnymi, a dokładniej wysokimi temperaturami wody spowodowanymi upałami.

Mimo to, wojewoda polecił służbom prewencyjne kontrole miejsc w Małopolsce, w których w latach ubiegłych były stwierdzone zanieczyszczenia i występowały śnięte ryby.

Trzymamy rękę na pulsie, stąd posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zawsze kluczowe jest laboratoryjne zbadanie próbek. W obu sytuacjach na terenie Małopolski nie ma potwierdzenia, by były to czynniki chemiczne. Postępujemy zgodnie z przewidzianymi procedurami. Polecam wszystkim służbom dokładny monitoring, ścisłą współpracę i bieżącą wymianę informacji - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dlaczego ryby umierają, gdy jest zbyt ciepło?

Niski stan wód w rzekach, który jest efektem suszy, generuje problemy dla człowieka i środowiska naturalnego.
- Kiedy do tego dochodzi wysoka temperatura, woda łatwiej się nagrzewa, zmniejsza się jej natlenienie i może wystąpić np. zjawisko tzw. przyduchy, które powoduje śnięcie ryb mniej odpornych na wystąpienie niekorzystnych warunków bytowania - informują Wody Polskie w specjalnym komunikacie.

Masowe śnięcie ryb w Jeziorze Mucharskim już wcześniej miało miejsce i to na większa skalę

W 2019 roku ktoś wjechał koparką na dno osuszonego jeziora i spuścił resztki wody z ragłębień, powodując, że w męczarniach zginęło tam wtedy ok. 300 ryb, w tym gatunki chronione. Zarządca zbiornika, czyli RZGW Wody Polskie, zawiadomił wtedy policję i prokuraturę. Sprawców nie ustalono.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski