Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1400 książek można przeczytać w sieci

Katarzyna Hołuj
Czytelnictwo. Po Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach także dob­czycka książnica zyskała dostęp do platformy książek elektronicznych Ibuk Libra.

Dla czytelników tych placówek oznacza to możliwość korzystania z księgozbioru, liczącego obecnie ponad 1400 pozycji, nie tylko w bibliotece, ale też w domu i wszędzie tam, gdzie mają dostęp do internetu poprzez komputer, smartfon i tablet.

– Takiego zasobu pojedyncza biblioteka nie mogłaby stworzyć, bo wiąże się to z kosztami – mówi dr Wojciech Momot z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, która jest liderem konsorcjum. Zrzesza ono aktualnie 36 małopolskich bibliotek publicznych, w tym myślenicką i dobczycką. Każda z nich wniosła swój wkład, dzięki czemu powstała baza e–książek.

Żeby korzystać z tych zasobów, poza biblioteką (tam dostęp do platformy jest bezpośredni, bez konieczności logowania się), należy zgłosić się do biblioteki po kod PIN, potrzebny do zarejestrowania się na platformie, działającej pod adresem libra.ibuk.pl.

– W ofercie są głównie wydawnictwa naukowe. Z tego względu jest ona szczególnie atrakcyjna dla studentów i innych uczących się osób. Ale jest też literatura piękna – mówi Teresa Nalepa, dyrektor MBP w Myślenicach.

W myślenickiej placówce, która korzysta z tej platformy od stycznia, wydano do tej pory 31 kodów aktywacyjnych. Jedną z osób, które już skorzystały z Ibuka jest pani Beata. – Korzystam ja i moje dzieci, które są na studiach. Na platformie są książki, których nie ma w bibliotece i to z różnych dziedzin, np. ekonomii czy informatyki. Jest też beletrystyka, którą można czytać np. leżąc w łóżku – zachwala czytelniczka.

W Dobczycach, które dołączyły później, kody pobrało już kilkunastu czytelników.

– Dla użytkowników jest to całkowicie bezpłatne, a umożliwia legalne korzystanie z książek – mówi Paweł Piwowarczyk, dyrektor MBP w Dobczycach. Zwraca on uwagę przede wszystkim na udogodnienia, jakie oferuje platforma, przydatne zwłaszcza przy pisaniu prac naukowych. – Korzystając z Ibu­ka można m.in. sporządzać notatki, przeszukiwać treść według słów kluczowych. Można też stworzyć własną e–półkę z pozycjami po które sięgamy najczęściej – dodaje dyrektor Piwowarczyk.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski