15 sierpnia. Co to za święto? Czy 15.08. 2018 to dzień wolny...

15 sierpnia. Co to za święto? Czy 15.08. 2018 to dzień wolny od pracy?

AIP/Wikipedia

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

15 sierpnia. Co to za święto? Czy 15.08. 2018 to dzień wolny od pracy?

©Sławomir Mielnik

15 sierpnia obchodzone są dwa święta: państwowe i kościelne. 15 sierpnia przypada zarówno Święto Wojska Polskiego, jak i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej). 15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy.
15 sierpnia. Co to za święto? Czy 15.08. 2018 to dzień wolny od pracy?

©Sławomir Mielnik

15 sierpnia - co to za święto?


15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Upamiętniono w ten sposób zwycięską bitwę warszawską. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Wojsko polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego odparło natarcie Armii Czerwonej. Był to jeden z przełomowych momentów wojny polsko-bolszewickiej.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej - co to za święto?


Na 15 sierpnia przypada również święto kościelne. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów.

W całym kraju święto Matki Boskiej Zielnej jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.


Źródło: TVN24

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

15 sierpnia - czy trzeba iść do kościoła?


Święto Wniebowzięcia NMP to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo we mszy świętej jest w tym dniu dla katolików obowiązkowe. Zwyczajowo można wziąć do kościoła kwiaty i zioła. Zostaną one poświęcone.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo