Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16 listopada oddamy cztery głosy

Grzegorz Skowron
Krzysztof Hawrot
Wybory. O nasze poparcie powalczy około 250 tysięcy kandydatów na radnych i kilka tysięcy chcących zostać szefem gminy

Premier zarządził wczoraj wybory samorządowe. Głosowanie na radnych gmin, powiatów i województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 16 listopada. Tam, gdzie w pierwszej turze nie uda się wybrać szefa gminy, druga tura odbędzie się 30 listopada.

Do obsadzenia jest blisko 47 tys. miejsc w radach i sejmikach oraz prawie 2,5 tys. stanowisk wójta, burmistrza i prezydenta. Chętnych na nie będzie co najmniej kilka razy więcej. Cztery lata temu zarejestrowano ponad 250 tysięcy kandydatów na radnych oraz blisko 8 tys. starających się o fotel szefa gminy.

W Małopolsce zostanie wybranych 2954 radnych gminnych, 447 powiatowych i 39 wojewódzkich. W głosowaniu zostanie też wyłonionych 122 małopolskich wójtów, 56 burmistrzów i 4 prezydentów.

Większość uczestniczących w wyborach samorządowych będzie mogła oddać 4 głosy. Jeden przeznaczony jest dla kandydata na szefa gminy, drugi - na radnego sejmiku, trzeci - radnego powiatu i czwarty - radnego gminy. W miastach na prawach powiatu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz) nie głosuje się na radnych powiatowych, bo rada miasta jest jednocześnie radą powiatu. Mieszkańcom przysługują więc trzy głosy.

Ale w Krakowie równolegle odbędą się wybory do rad dzielnic, więc każdy krakowianin będzie mógł zagłosować po raz czwarty. Trzeba będzie się jednak udać do dodatkowej komisji.

Liczba kandydatów na samorządowców powoduje, że karty do głosowania mają najczęściej formę kilku lub kilkunastostronicowej książeczki. Tak będzie wyglądać na pewno karta z kandydatami na radnych sejmiku i powiatu w dużych miastach, również z kandydatami na radnych gminy.

Z tego powodu wybory samorządowe są też najtrudniejsze do policzenia. Do tej pory dieta za pracę w komisjach wyborczych była taka sama jak przy głosowaniu na posłów, senatorów i prezydenta RP. Ale tym razem Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała się na sporą podwyżkę dla tych, którzy będą siedzieć przy urnach 16 listopada, a potem liczyć głosy i sporządzać protokoły. Członek komisji może dostać 300 zł, gdy podczas majowych eurowyborów otrzymał tylko 135 zł.

To z kolei może sprawić dużo większe zainteresowanie pracą przy wyborach. PKW już przypomina, że członkiem obwodowej komisji można zostać tylko za pośrednictwem komitetu wyborczego, bo to on zgłasza kandydatów do tej pracy. Do obsadzenia będzie ponad 200 tys. miejsc. Jeśli okaże się, że chętnych jest więcej, składy obwodowych komisji zostaną wyłonione w drodze losowania.

Kalendarz Wyborczy - Najważniejsze Daty
* Do 7 września będzie wiadomo, ile i jakie komitety wystartują w wyborach.
* Do 7 października do godz. 24 - zgłaszanie list kandydatów na radnych gmin, powiatów i województw.
* Do 17 października do godz. 24 - rejestracja kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
* Do 26 października - zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego.
* Do 27 października - rozplakatowanie obwieszczeń z nazwiskami zarejestrowanych kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów.
* Od 1 listopada - nieodpłatne audycje wyborcze w programach TVP i Polskiego Radia.
* Do 7 listopada - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
* 14 listopada godz. 24 - zakończenie kampanii wyborczej.
* 16 listopada w godz. 7-21 - głosowanie.
* 30 listopada - druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów (tam, gdzie żaden z kandydatów w pierwszej turze nie zdobył ponad 50 proc. głosów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski