Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 lat od pożaru "Giganta". Czy w miejscu pustego placu powstaną bloki? Mieszkańcy zaniepokojeni, w tle rodzina Kulczyków

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Tak 18 lat płonął dom towarowy "Gigant"
Tak 18 lat płonął dom towarowy "Gigant" Archiwum
Pustka po "Gigancie" w końcu może zostać wypełniona. Jak udało nam się ustalić, część terenu przy ul. Wybickiego, na którym przez lata stał kultowy dom towarowy, trafiła w ręce dewelopera. Chodzi o związaną z rodziną Kulczyków firmę Noho Investment. Tę samą, która jest właścicielem kompleksu przy ul. Dolnych Młynów 10.

FLESZ - Wraca branża fitness. Czy będzie szturm klientów?

od 16 lat

Pustkę po "Gigancie" wypełnią bloki?

Pomysł zabudowania ziejącego od lat pustką placu budzi obawy okolicznych mieszkańców. Boją się problemu braku miejsc parkingowych oraz przepełnienia okolicznych szkół i przedszkoli, które i tak już teraz niejednokrotnie pękają w szwach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że "Gigant" był parterowym pawilonem, a pojawiające się od lat plotki mówią nawet o budowie wysokiego biurowca klasy "A". "Gazeta Krakowska" dotarła do informacji, które rzucają nowe światło na budzący od lat kontrowersje opustoszały teren.

Nowy "Gigant" Kulczyków?

Miejsce, w którym stał dom towarowy, należy do Skarbu Państwa. Mowa o dwóch działkach o łącznej powierzchni 120 arów. Jedna z nich od lat jest w użytkowaniu wieczystym spółki Domar Małopolska z Krakowa. Kiedy w maju 2018 roku pytaliśmy jej przedstawicieli, jakie plany mają na zagospodarowanie terenu, odpowiedzieli, że "spółka prowadzi analizy możliwości zagospodarowania posiadanej nieruchomości". Dziś przedstawiciele spółki milczą.

Kraków. Tak kilkanaście lat temu płonął Gigant. Pustkę po ni...

Jak jednak ustaliliśmy, druga z działek została niedawno przekazana w użytkowanie wieczyste firmie deweloperskiej Noho Investment, tej samej, która jest właścicielem dawnej fabryki cygar - kompleksu przy Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Udziały w firmie Noho ma m.in. spółka SK Consulting, której z kolei jednym z założycieli jest Sebastian Kulczyk, syn Jana Kulczyka, jeden z najbogatszych Polaków. Co planuje Noho Investment? Nie jest tajemnicą, że wielka działka stanowi łakomy kąsek dla każdego dewelopera. - Rozważamy tam powstanie m.in. inwestycji mieszkaniowej - mówią nam przedstawiciele firmy.

Nowi właściciele potwierdzają tym samym obawy okolicznych mieszkańców. - Budowa bloków może oznaczać oprócz paraliżu komunikacyjnego i problemów z wyjazdem z pobliskich osiedli również przeciążenie szkół oraz przedszkoli, które już dzisiaj pękają w szwach - mówi nam przedstawiciel (chce pozostać anonimowy) Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników WSK-PZL przy ulicy Wybickiego.

Nasz rozmówca obawia się, że zabudowa w tym miejscu będzie bardzo intensywna i pojawi się m.in. problem braku miejsc parkingowych w okolicy. Istotnie, już teraz część ulicy Wybickiego w bezpośrednim sąsiedztwie działki po "Gigancie" jest wydzielona na miejsca parkingowe. Co więcej, olbrzymi parking po spalonym domu handlowym jest czynny i choć prowadzi go komercyjna firma, to służy on od lat zarówno mieszkańcom osiedla Krowodrza Górka, jak i licznym petentom pobliskiego Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza.

Boją się korków i cienia

Czy władze miasta widzą ten problem? Jak mówi nam wiceprzewodniczący rady dzielnicy Prądnik Biały Dariusz Partyka, dotychczas radni konsekwentnie negatywnie opiniowali wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wysokich budynków na terenie po spalonym Gigancie. Te co jakiś czas wpływają do krakowskiego magistratu. - W sąsiedztwie miejsca, gdzie stał niegdyś Gigant, znajduje się zabudowa mieszkaniowa. Postawienie kolejnych bloków wiązałoby się z pogorszeniem sytuacji parkingowej, a w niektórych przypadkach nowe bloki zacieniłyby już istniejące - twierdzi radny Partyka.

Co na to przedstawiciele spółki? Noho Investment przekonuje, że mieszkania to tylko jeden z rozważanych scenariuszy: - Prace projektowe, w kilku wariantach, toczą się zgodnie z najwyższymi standardami naszej firmy. Ich efektem będzie przedstawienie ostatecznej koncepcji tego miejsca. Chcemy, aby w przyszłości planowana tam inwestycja była atrakcyjna dla naszych klientów i dawała im maksymalną wygodę oraz była przyjazna dla miejscowego otoczenia. Na podanie szczegółów jeszcze dziś za wcześnie. Jednym z powodów jest trwająca pandemia - czytamy w odpowiedzi.

Plan Nowego Miasta zakłada, że w Krakowie mogą się pojawić pierwsze wieżowce mieszkalne

Kraków. Nowe Miasto z wieżowcami i 100 tys. mieszkańców. Czy...

Sprawców nie wykryto

W piątek 28 maja minęło 18 lat od pożaru domu towarowego "Gigant", który od połowy lat 80. stał u zbiegu ulic Wybickiego i Krowoderskich Zuchów. Pożar, który strawił go doszczętnie, wybuchł wczesnym rankiem 28 maja 2003 roku. Po kilku chwilach pojawił się potężny słup ognia o wysokości kilkudziesięciu metrów. Od płonącej hali bił żar, wyczuwalny nawet z dużej odległości. Z żywiołem walczyło 40 zastępów strażackich z Krakowa i okolicy, w sumie około 200 strażaków.

- To wyglądało jak wielka, dymiąca pochodnia - mówili świadkowie. Pożar w ciągu kilkunastu godzin strawił dorobek życia kilkuset osób. Po pożarze śledztwo wszczęła prokuratura. Biegli stwierdzili, że było to podpalenie. Ktoś w kilku miejscach rozlał łatwopalną ciecz i podłożył ogień. Sprawców nie wykryto.

Masz zdjęcia lub wspomnienia związane z "Gigantem"? Wyślij je nam na adres [email protected] - tworzymy galerię związaną z tym kultowym domem handlowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 18 lat od pożaru "Giganta". Czy w miejscu pustego placu powstaną bloki? Mieszkańcy zaniepokojeni, w tle rodzina Kulczyków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski