MKTG SR - pasek na kartach artykułów

19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Będzie można zwiedzić Pałac Arcybiskupów. Przygotowano specjalny pokaz na fasadzie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
„Okno papieskie” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przyozdobione jest wizerunkiem św. Jana Pawła II.
„Okno papieskie” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przyozdobione jest wizerunkiem św. Jana Pawła II. Anna Kaczmarz
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W tym dniu w Krakowie przygotowano uroczystości upamiętniające papieża Polaka, które będą się odbywać pod hasłem "Wdzięczni Janowi Pawłowi II".

W tym roku w programie przewidziano m.in. zwiedzenie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z przewodnikiem, które rozpocznie się o godz. 18.

- Chętnych do udziału prosimy o gromadzenie się przy pomniku św. Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej - informuje krakowska Kuria Metropolitalna.

O godz. 19 w Sali Okna Papieskiego rozpocznie się projekcja filmu „Świadectwo”, ekranizacji wspomnień metropolity krakowskiego seniora, kard. Stanisława Dziwisza.

Kontynuacją będzie spotkanie z wieloletnim papieskim fotografem, Adamem Bujakiem, który podzieli się świadectwem swojej pracy u boku Karola Wojtyły — św. Jana Pawła II.

Następnie o godz. 21 na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświetlony zostanie okolicznościowy mapping, przybliżający postać Ojca Świętego oraz jego nauczanie. Nie zabraknie też modlitwy oraz chwili zadumy.

Pałac Biskupi znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie jest siedzibą kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedzibą biskupów krakowskich. Jest największym po Wawelu pałacem krakowskim. To jedno z miejsc związanych z biskupem, kardynałem i papieżem – Janem Pawłem II.

Przyszły papież Karol Wojtyła zamieszkał w Pałacu Biskupów w 1964 roku, rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża (1978 r.).

Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski św. Jan Paweł II wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna. U schyłku życia tłumy wiernych modliły się za papieża przed pałacem.

Tuż po momencie śmierci 2 kwietnia 2005 miała miejsce uroczysta msza dedykowana Janowi Pawłowi II, celebrowana w kościele Franciszkanów przez kardynała Franciszka Macharskiego. Przez kolejne dni przed pałacem składano kwiaty, różnego rodzaju pamiątki i zapalano znicze. Na parapecie przy "Oknie papieskim" postawiono symboliczny krzyż.

„Okno papieskie” przyozdobione jest wizerunkiem Jana Pawła II. Na dziedzińcu pałacu znajduje się pomnik Jana Pawła II ufundowany i wykonany przez Jole Sensi Croci. Z inicjatywy papieża został przeniesiony do Krakowa podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Odsłonięto go 18 maja 1980 na pamiątkę jubileuszu 60. urodzin papieża.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski