19-letni Polak pogodził wszystkich faworytów

Bartosz Zmarzlik jest wychowankiem Stali Gorzów. Na koncie ma sukcesy juniorskie, m.in. indywidualne mistrzostwo Europy (2012) Mariusz Kapala
Żużel. Sensacja w Grand Prix Polski! W 9. rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata w Gorzowie Wlkp. wygrał Bartosz Zmarzlik, 3. był Krzysztof Kasprzak.

Dla Zmarzlika to już drugie podium GP w Gorzowie Wlkp. Dwa lata temu wywalczył trzecie miejsce. Teraz przeszedł do historii speedwaya, został najmłodszych triumfatorem zawodów prestiżowego cyklu - w kwietniu skończył 19 lat.

Na swoim torze startujący z "dziką kartką" Polak radził sobie znakomicie, awansował do finału, a w nim na prostej wyprzedził Słoweńca Mateja Zagara (2. miejsce) i pomknął po sensacyjną wygraną.

- Jestem bardzo szczęśliwy, nie mogę w to uwierzyć. Od zawsze marzyłem, żeby wygrać zawody Grand Prix - powiedział Zmarzlik. - Przed turniejem byłem zdenerwowany, czułem presję. Po tym, jak dwa lata temu zająłem trzecie miejsce, w ubiegłym roku wszyscy liczyli, że to powtórzę. Po zwycięstwie w pierwszym biegu nerwów już nie było.

Polscy kibice mieli więcej powodów do zadowolenia, trzecie miejsce zajął bowiem drugi z reprezentantów Stali, Krzysztof Kasprzak. W klasyfikacji łącznej awansował na 4. pozycję, a dystans do trzeciego Duńczyka Nickiego Pedersena (startował z kontuzją barku) zmniejszył do punktu. Realnie może myśleć nawet o tytule wicemistrza globu. Do wicelidera Brytyjczyka Taia Woffindena traci 6 "oczek". Klapą zakończył się występ Jarosława Hampela, który nie zdobył punktu...

Pod nieobecność kontuzjowanego Woffindena prowadzenie powiększył, do 14 punktów, lider klasyfikacji łącznej Greg Hancock. Amerykanin z Grupy Azoty Unii Tarnów zawodów nie będzie jednak miło wspominać. W 14. gonitwie, po groźnie wyglądającej kraksie spowodowanej przez Nielsa K. Iversena, obaj zakończyli udział w turnieju i trafili do szpitala. Hancock ma złamany środkowy palec lewej ręki, a Duńczyk - uszkodzone więzadła w kolanie. Co ciekawe, Hancock... i tak awansował do półfinału, bo swe wcześniejsze trzy biegi wygrał. Ten bieg został rozegrany w niepełnej obsadzie. a

Wyniki: 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 17 (3, 2, 1, 3, 2, 3, 3), 2. Matej Zagar (Słowenia) 16 (3, 0, 2, 3, 3, 3, 2), 3. Krzysztof Kasprzak (Polska) 16 (3, 3, 2, 3, 2, 2, 1), 4. Michael Jepsen Jensen (Dania) 14 (2, 1, 3, 3, 3, 2, 0), 5. Kenneth Bjerre (Dania) 10 (1, 3, 3, 0, 2, 1), 6. Greg Hancock (USA) 9 (3, 3, 3, u, -, -), 7. Chris Holder (Australia) 9 (1, 2, 1, 2, 3, 0) 8. Troy Batchelor (Australia) 9 (1, 2, 2, 2, 1, 1), 9. Nicki Pedersen (Dania) 7 (2, 3, 0, 2, w), 10. Niels K. Iversen (Dania) 6 (2, 1, 3, w, -), 11. Chris Harris (Wielka Brytania) 6 (2, 0, 0, 2, 2), 12. Fredrik Lindgren (Szwecja) 6 (1, 2, 2, 1, 0) 13. Martin Smolinski (Niemcy) 5 (0, 1, 1, 0, 3) 14. Andreas Jonsson (Szwecja) 4 (0, 1, 1, 1, 1) 15. Adrian Cyfer (Polska) 2 (0, d, 0, 1, 1) 16. Łukasz Kaczmarek (Polska) 2 (1, 1, 0) 17. Jarosław Hampel (Polska) 0 (0, 0, 0, 0, 0).

I półfinał: Zmarzlik, Kasprzak, Bjerre, Holder, II półfinał: Zagar, Jensen, Batchelor; Hancock NS. Finał: Zmarzlik, Zagar, Kasprzak, Jensen.

Klasyfikacja MŚ: 1. Hancock 112, 2. Woffinden 98, 3. Pedersen 93, 4. Kasprzak 92, 5. Zagar 91, 6. Iversen 87, 7 Darcy Ward (Australia) 75, 8. Holder 70, 9. Lindgren 69, 10. Batchelor 66, 11. Smolinski 64, 12. Hampel 63, 13. Bjerre 60, 14. Jonsson 59, 15. Harris 35.