2 tys. zł mniej na rachunku za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna
W 2023 r. odbiorcy indywidualni energii elektrycznej korzystający z najpopularniejszych taryf G11 i G12 zapłacą od 2000 zł do niemal 3000 zł mniej rocznie za prąd. Ochrona rządowej Tarczy Solidarnościowej przed drożejącą energią elektryczną dotyczy przede wszystkim gospodarstw domowych, ale skorzystają z niej również inne grupy odbiorców końcowych.

Przeciętne gospodarstwo domowe w 2023 r. nie zapłaci więcej za prąd

Trudna sytuacja rynkowa w 2022 r. wskazywała na konieczność podwyżek cen prądu odbiorcom końcowym, w tym również gospodarstwom domowym. Stabilizujące działania rządu sprawiły jednak, że aż do końca 2023 r. ceny energii elektrycznej dostarczanej do 8 milionów mieszkań i domów zostały zamrożone na poziomie cen z roku 2022 r. w ramach określonych limitów zużycia prądu. Limity te ustalono na podstawie przeciętnego zużycia energii elektrycznej w polskim gospodarstwie domowym, które wynosi 2000 kWh rocznie i plasują się na poziomie:

 • do 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego;
 • do 2600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami;
 • do 3000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny.

Jak nietrudno zauważyć, większość odbiorców prądu w grupie taryfowej G11 i G12 nie musi martwić się o zwiększone wydatki na energię. Warto podkreślić, że na skutek działań rządu, również po przekroczeniu limitu, cena 1 kWh prądu nie będzie odpowiadała wartości rynkowej, lecz wyniesie dla gospodarstw domowych maksymalnie 0,693 zł za 1 kWh.

Jak działania rządu przełożą się na wydatki Polaków na prąd w 2023 r.?

Wprowadzona przez rząd Tarcza Solidarnościowa pozwoli na zachowanie cen prądu na poziomie z 2022 r. do wielkości odpowiadających zużyciu energii elektrycznej w ramach limitów oraz na zakup prądu po maksymalnej cenie niższej niż rynkowa po przekroczeniu tych limitów.

Źródło: PGE Obrót

Bazując na danych pozyskanych z rachunków klientów PGE Obrót, można przyjąć, że oszczędności na energii elektrycznej w stosunku do cen rynkowych, które obowiązywałyby, gdyby nie działania rządu, wynoszą od 2000 zł do 3000 zł.

Więcej informacji na temat zamrożenia cen prądu można znaleźć na stronie: https://www.gkpge.pl/dla-domu/oszczedzasz-2000.

Co oznaczają limity i niższe ceny dla każdego z nas?

Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych oraz ich sytuację, która przekłada się na realne zużycie prądu. Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej każda z objętych ochroną polskich rodzin uniknie wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie wolny rynek.

Co to oznacza dla każdego z nas? Przede wszystkim oszczędność pieniędzy, która pozwoli na przeznaczenie zaoszczędzonych kwot na inne cele. 2000 zł to spora kwota. Warto uświadomić sobie, że odpowiada ona m.in.:

 • kosztowi zakupu około 200 energooszczędnych żarówek LED,
 • kosztowi zakupu około 450 litrów benzyny,
 • wartości 3–4 przeciętnych czynszów za mieszkanie,
 • wartości 5 wyprawek szkolnych,
 • kosztowi opłacenia kolonii letnich dla dziecka,
 • równowartości laptopa lub smartfona,
 • wartości 33 rodzinnych biletów (do 6 osób) do Muzeum Narodowego w Warszawie,
 • niemal równowartości średniej emerytury w Polsce i ponad 130% wartości 13 emerytury w 2023 r. wynoszącej 1500 zł.

Dzięki Tarczy Solidarnościowej gospodarstwa domowe zapłacą przeciętnie około 40% rynkowej ceny energii w 2023 r. Warto podkreślić, że z rządowej pomocy skorzystają nie tylko odbiorcy w grupach taryfowych G11 i G12, ale także samorządowcy, odbiorcy wrażliwi oraz mali i średni przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. zapłacą za 1 kWh energii elektrycznej nie więcej niż 0,785 zł.

Czym jest i kogo dotyczy dodatek elektryczny?

W 2023 r. gospodarstwa domowe mogą liczyć również na inne środki pomocowe wprowadzone przez rząd w związku z trudną sytuacją na rynku energii elektrycznej i paliw.

Rodziny, które do ogrzania swoich domów wykorzystują węgiel, mogą wnioskować o tzw. dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Z kolei gospodarstwa domowe korzystające z ogrzewania elektrycznego mogą ubiegać się o dodatek elektryczny w wysokości od 1000 do 1500 zł.

Upusty dla oszczędnych

Zamrożenie cen w ramach limitów oraz wprowadzenie maksymalnego poziomu cen energii dla gospodarstw domowych w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej, to wymierna korzyść dla odbiorców indywidualnych, a jednocześnie zachęta do oszczędzania energii elektrycznej. Mieszcząc się w limitach zużycia prądu, zapłacimy za każdą zużytą kWh energii tyle samo co w 2022 r.

To nie wszystko. Rząd przewiduje premiowanie oszczędnych! Jeśli w okresie od października 2022 r. do końca 2023 r. odbiorca taryfowy z grupy G11 lub G12 zużyje co najmniej 10% mniej energii niż w poprzednim roku, może liczyć na 10% upust w cenie za każdą kWh energii w 2024 r. Oszczędzanie prądu jest więc opłacalne nie tylko ze względu na niższe ceny w 2023 r., ale także z uwagi na mniejsze koszty również w roku kolejnym.

Dlaczego ceny energii elektrycznej w 2022 r. wzrosły?

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych zależą od hurtowych cen prądu. Rok 2022 przyniósł ich rekordowy wzrost w stosunku do zmian cen prądu na rynku hurtowym notowanych w latach poprzednich. Sytuacja ta była spowodowana głównie dwoma czynnikami:

 • wzrostem cen surowców, a zwłaszcza węgla, który stanowi około 70% krajowego miksu energetycznego (czyli wszystkich surowców i źródeł, z których pochodzi prąd produkowany w Polsce),
 • wysokimi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w systemie EU ETS.

Należy podkreślić, że gwałtowny wzrost cen surowców w 2022 r. w dużym stopniu stanowił konsekwencję konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Z kolei cena zakupu uprawnień do emisji CO2 wynosiła okresowo nawet ponad połowę ceny prądu.

Zarówno wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, jak i inne czynniki sprawiły, że średnia wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną z dostawą w 2023 r. kształtuje się na poziomie około 1000 zł za MWh. Jest to średni koszt 1 MWh, jaki ponoszą spółki obrotu (sprzedawcy energii elektrycznej), które nabyły tę energię na rynku hurtowym, żeby zapewnić ciągłość dostaw prądu odbiorcom końcowym: gospodarstwom domowym, przedsiębiorcom i innym jednostkom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 2 tys. zł mniej na rachunku za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie