Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 tysięcy osób powita Nowy Rok na Rynku [WIDEO]

Paulina Szymczewska
Odpalając fajerwerki, zachowajmy szczególną ostrożność
Odpalając fajerwerki, zachowajmy szczególną ostrożność Andrzej Banaś
O tym się mówi. Policja apeluje, by podczas szampańskiej zabawy w sylwestra nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: ostrożnie z fajerwerkami, zadbajmy też o zwierzaki

Przed nami noc sylwestrowa, zadbajmy o to, by była bezpieczna - zarówno podczas zabawy, jak i w trakcie noworocznych powrotów do domu - apeluje krakowska policja.

CZYTAJ TAKŻE: Sylwester na Rynku Głównym: bez petard, ale z wieloma gwiazdami

WIDEO: Policyjne przygotowana na imprezę sylwestrową w Krakowie

Autor: Joanna Urbaniec

W Krakowie Nowy Rok najhuczniej witany będzie podczas zabawy na Rynku Głównym. Szacuje się, że zgromadzi się tam ok. 20 tysięcy osób. Policja przypomina, że będą obowiązywać zasady takie jak podczas każdej imprezy masowej. Najważniejsza z nich to bezwzględny zakaz wnoszenia materiałów niebezpiecznych - pirotechnicznych czy broni. Podobny zakaz obowiązuje w odniesieniu do alkoholu. - Służby porządkowe będą prowadzić kontrole pod kątem ujawnienia niebezpiecznych przedmiotów i alkoholu - zapowiada podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

Bezpieczeństwa podczas zabawy na Rynku pilnować będzie około 200 policjantów. Osoby, którym przydarzy się sytuacja kryzysowa (np. zaginięcie dziecka, kradzież), mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy z posterunku przy Rynku Głównym 29.

Krakowianie, którzy będą witać Nowy Rok gdzie indziej, powinni zachować szczególną ostrożność podczas używania wyrobów pirotechnicznych: wybrać bezpieczne miejsce, czytać instrukcję i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Nagle wybuchająca petarda może nie tylko spowodować oparzenia, ale nawet utratę wzroku, palców lub całej ręki.

W sylwestrowy wieczór zadbajmy też o zwierzęta. Huk petard powoduje u nich tak ogromny stres, że mogą sobie zrobić krzywdę (np. wpaść pod auto, uciekając na oślep), a nawet dostać zawału serca.

Warto udać się wcześniej do weterynarza, który przepisze środki uspokajające. Jeśli zostawiamy zwierzaka samego w domu, pozamykajmy okna, zasłońmy żaluzje i powieśmy koc, który stłumi dźwięki i rozbłyski wystrzałów (można też włączyć muzykę). Otwórzmy szafę, by czworonóg miał się gdzie schować. Warto też zadbać o to, by zwierzak miał obrożę z kontaktem do właściciela - w razie gdyby się zgubił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski