Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 rektorów na 600-lecie

Redakcja
Wczoraj, podczas specjalnej konferencji prasowej, rektor UJ prof. Franciszek Ziejka przedstawił niezwykle bogaty program owych pięciu dni. Różnorodność imprez, ich ranga, wyznaczona nie tylko poprzez ważki temat, ale i nazwiska uczestników, świadczą o tym, że święto Uniwersytetu Jagiellońskiego jest świętem nie tylko tej uczelni, ale i Krakowa, ba całej Polski.

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowa, całej Polski

 (INF. WŁ.)Uniwersytet Jagielloński - jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów - świętuje rocznicę 600-lecia odnowienia, czyli nadania przez króla Władysława Jagiełłę tej Wszechnicy tzw. przywilejów fundacyjnych. Obchody związane z tą rocznicą już trwają (zakończą się w maju 2001 roku), ale główne imprezy, spotkania naukowe, konferencje zaplanowano pomiędzy 28 września a 2 października br.
 Rocznicowe obchody zgromadzą w mieście pod Wawelem wszystkie, bez wyjątków, najważniejsze osoby w kraju - od marszałka Sejmu, prezydenta, premiera, po prymasa i generalicję. Do Krakowa zjedzie m. in. prawie stu rektorów polskich uczelni, inni wybitni naukowcy, znakomici twórcy i znani politycy. Rojno będzie również od gości z zagranicy.
 Święto UJ fetować będzie m. in. ponad 200 rektorów zagranicznych szkół wyższych. Warto podkreślić, że jest to absolutny rekord światowy jeśli chodzi o zgromadzenie w jednym miejscu tylu ludzi sprawujących w swoich krajach tak ważną funkcję. Bodaj po raz pierwszy w historii wspólnie obradować, ale też biesiadować będą szefowie szkół wyższych z zachodu, ze wschodu i z południa Europy i świata.
 Jedna z pierwszych wielkich imprez (wielkich również z powodu ilości znakomitych gości) to czwartkowa uroczystość nadania jedenastu doktoratów honorowych UJ. W piątek rozpocznie się konferencja: "Wizje świata stworzone przez naukowców i artystów", poświęcona jest problemom integracji osiągnięć współczesnych nauk przyrodniczych, humanistycznych oraz twórczości artystycznej. Wśród szesnastu wybitnych wykładowców z różnych krajów świata (konferencję otworzy wykład Brytyjczyka Johna Maynarda Smitha) będzie tylko pięciu Polaków: Ryszard Gryglewski, Michał Heller, Piotr Sztompka, Aleksander Wolszczan i Krzysztof Zanussi.
 W tym samym dniu odbędzie się posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z udziałem ministra edukacji narodowej poświęcone m. in. nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, na którą czeka kilkusettysięczna rzesza studentów i pracowników nauki. Niezwykłym wydarzeniem kończącym konferencję rektorów będzie podpisanie tzw. Karty Krakowskiej. Dokument ten, powstały na wzór uchwalonej przed kilku laty Karty Bolońskiej, ma wyznaczyć ramy funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce na wiele dziesięcioleci.
 Szacowna Alma Mater nie zapomniała o przeciętnym zjadaczu chleba, którego na pewno zainteresuje wystawa pt. "Dawne i niedawne" w Collegium Maius (będą na niej m. in. modele obsługiwane przez zwiedzających), a także koncert "Absolwenci dla Almae Matri", w którym wystąpią m. in. Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski. W niedzielę, krakowianie i turyści odwiedzający nasze miasto, będą mogli obejrzeć imponujący, bo liczący 1200 osób, pochód akademicki w historycznych strojach.
 Dalsze szczegóły na temat programu uroczystości związanych z 600-leciem odnowienia UJ podamy w kolejnych wydaniach "Dziennika".

(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski