Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2016 rok bez budów. Na Dni Młodzieży Kraków nie może być rozkopany

Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz (2), Andrzej Banaś (2)
Inwestycje. Przez najbliższe półtora roku miasto chce zakończyć najważniejsze budowy i remonty, aby nie było utrudnień dla pielgrzymów

Przez najbliższe dwa lata miejskie inwestycje będą uzależnione od Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), zaplanowanych na koniec lipca 2016 r. Z jednej strony, miasto musi zdążyć przed tym terminem z zakończeniem wszystkich budów i remontów.

Z drugiej strony, nie może planować rozpoczęcia nowych, aby nie blokować komunikacji w mieście podczas spotkania papieża
Franciszka z młodzieżą.

Trudno oszacować, ile osób przybędzie na ŚDM. Można spokojnie założyć, że przyjedzie co najmniej milion pielgrzymów. Spodziewać się jednak trzeba większej liczby gości. W samym Krakowie ma ich zamieszkać ok. 400 tys. Pozostali będą dojeżdżać z okolic.

W związku z religijnymi uroczystościami nie ma specjalnych wymagań, jeżeli chodzi o inwestycje. - Wskazana jest jedynie kosmetyka miasta. Najważniejsze natomiast, aby ulice i torowiska w Krakowie w tym czasie nie były rozkopane - mówi Andrzej Bac, przewodniczący sekcji logistycznej w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.

- Planujemy wszystkie inwestycje tak, aby w połowie 2016 r. Kraków nie był rozkopany - zapewnia Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Półtora roku na remonty
Obecnie Kraków wygląda jak wielki plac budowy. Wpływ na to ma głównie przebudowa jednej z najważniejszych arterii z ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Ta trasa (linia tramwajowa i drogi) ma w całości być gotowa w połowie przyszłego roku. W tym czasie ma być też ukończone połączenie tramwajowe (głównie na estakadzie) między ulicami Lipską i Wielicką. Rozkopany jest też Rynek Podgórski. Plany ZIKiT zakładają, że prace zostaną wykonane do końca 2015 roku.

Do ŚDM ma być także wykonany docelowy układ drogowy i komunikacyjny w rejonie Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Ważne są też drogi dojazdowe do Krakowa. Jeszcze w tym roku miasto chce ogłosić przetarg na przebudowę ul. Igołomskiej. - Warunek będzie taki, aby prace zakończyć przed Światowymi Dniami Młodzieży - zaznacza Krzysztof Migdał z ZIKiT.

W przyszłym roku ZIKiT planuje też remonty torowisk w centrum wzdłuż Plant na trzech odcinkach od ul. Piłsudskiego do Dworca Głównego.

Nie ma natomiast szans na przebudowę do połowy 2016 r. wjazdu od strony Warszawy, czyli al. 29 Listopada. Ta inwestycja może się więc rozpocząć dopiero po ŚDM.

W 2016 r. nie będzie prac związanych z budową nowych linii tramwajowych. Krzysztof Migdał ocenia, że przez najbliższe dwa lata miasto przygotuje dokumentację niezbędną do budowy nowej linii z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, rozstrzygnie przetarg na zaprojektowanie i budowę, tak aby rozpocząć inwestycję po ŚDM. Najbliższe dwa lata to także czas na przygotowanie i skonsultowanie z mieszkańcami innej planowanej trasy tramwajowej - z ul. Meissnera do Mistrzejowic.

Miasto planuje też metro i chce je realizować pod warunkiem, że znajdą się na to pieniądze prywatne i z Unii Europejskiej. Jeżeli nawet je otrzyma, półtora roku wykorzystane zostanie także na przygotowanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac.

W przypadku placów w przyszłym roku ma zostać wymieniona nawierzchnia na placu Mariackim. W kolejce na przebudowę czekają place na Kazimierzu: Nowy i Wolnica. Zacznie się ona po ŚDM.

Wybudują nowe parkingi
Powołana do budowy parkingów spółka Miejska Infrastruktura planuje na razie wybudowanie w przyszłym roku naziemnych parkingiów park&ride (zostaw samochód i przesiądź się na komunikację zbiorową) w Bieżanowie, Kurdwanowie i Nowym Płaszowie. Mogą one powstać w ciągu roku, a więc przed ŚDM.
Dyrektor Marcinko zapowiada, że w 2015 r. powinny zostać wyremontowane ulice: św. Anny i Wiślna. ZIKiT, w związku z ŚDM, ma przygotować też na przyszły rok i początek 2016 r. harmonogram remontów chodników i nawierzchni jezdni na wielu ulicach w centrum miasta.

Błonia albo okolice Wieliczki
Krakowscy urzędnicy czekają też na ostateczne ustalenie lokalizacji, w których odbędą się uroczystości Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Jeżeli na miejsce głównych wydarzeń zatwierdzone zostaną Błonia, to ZIKiT będzie chciał remontować także ul. Krupniczą, która znajduje się na trasie do Błoń.

Jeśli na kulminacyjne wydarzenia wybierałoby się ponad 2 mln osób, w rezerwie brane są pod uwagę tereny (254 ha, na ok. 7 mln osób) w podwielickich Brzegach w rejonie autostrady. Wtedy ciężar przygotowania terenu i dojazdów spadnie na władze województwa.

Organizatorzy ŚDM mają na uwadze, że na spotkania z papieżem Franciszkiem może jednorazowo przybyć do Krakowa kilka milionów pielgrzymów. Nikt nie jest w stanie dokładnie oszacować, ilu Polaków będzie chciało zobaczyć papieża, który cieszy się ogromną popularnością. Wiele zależeć będzie od tego, czy podczas pielgrzymki do Polski papież zdecyduje się też odwiedzić inne miasta. W 2016 r. obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jest propozycja, aby Franciszek odwiedził więc także Gniezno, Poznań, Częstochowę i Warszawę.

Andrzej Bac informuje, że w sprawie lokalizacji krakowskich wydarzeń Światowych Dni Młodzieży więcej będzie wiadomo na początku listopada po obradach Papieskiej Rady ds. Świeckich. Ma ona spotkać się w Krakowie pod koniec tego miesiąca.

Światowe Dni Młodzieży 2016
* Termin: 26 - 31 lipca 2016 roku.
* Organizatorzy: Archidiecezja krakowska, województwo małopolskie, miasto Kraków.
* Lokalizacja: Główne uroczystości wstępnie zaplanowano na Błoniach, które wraz z sąsiednim terenami mogą pomieścić nawet około dwa miliony osób. Na Błoniach odbyłyby się uroczystości z udziałem papieża Franciszka: piątkowa droga krzyżowa, sobotnie czuwanie oraz niedzielna msza św. Uroczystości planowane są też m.in. w Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz wielu innych miejscach.

W związku z ŚDM przygotowanych zostanie ok. 300 miejsc katechez. Odbędą się one w ok. 30 językach - w kościołach, salach konferencyjnych, halach, stadionach i amfiteatrach. Na ŚDM przyjedzie ponad 9 tys. dziennikarzy z całego świata. Centrum prasowe ma być w Centrum Kongresowym przy rondzie Grunwaldzkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski