Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24 maja rozpocznie się krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wśród tematów filozofia i ekonomia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
11 maja w Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi.
11 maja w Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi. Mariusz Kopiejka/ UJ
Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Inauguracja kongresu odbyła się 19 lutego w Toruniu. Kolejne obrady odbędą się w Krakowie w dniach 24-26 maja. Wtedy też do miasta królów zjadą eksperci z całej Polski i świata, by dyskutować o dziedzictwie kopernikańskim i ekonomii. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

19 lutego w Toruniu, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, która jest jednocześnie świętem noszącego jego imię toruńskiego uniwersytetu, zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel w swoim wystąpieniu wyraził przekonanie, że w Światowym Kongresie Kopernikańskim uczestniczyć będzie całe polskie środowisko akademickie.

- Zapraszając do Krakowa, gdzie dominować będą dwa tematy: ekonomia i filozofia, liczymy nie tylko na refleksję naukową, ale także na możliwość przedstawienia szerszemu gronu osób miejsc, które są związane bezpośrednio z Kopernikiem – mówił prof. Popiel, przypominając, że w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej zdeponowany jest manuskrypt najsłynniejszego dzieła Kopernika - „De revolutionibus”.

Z kolei w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przechowywane są autentyczne instrumenty astronomiczne z epoki (torquet, astrolabium, globus nieba), z którymi Mikołaj Kopernik prawdopodobnie miał styczność w trakcie swych studiów na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Akademii Krakowskiej. Znajdującą się nieopodal reprezentacyjną aulę Collegium Novum UJ zdobi natomiast jedno z najsłynniejszych malowideł Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Celem kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, a także jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki. Kolejne obrady odbędą się w dniach 24-26 maja w Krakowie.

Krakowska część kongresu podzielona została na dwie sekcje: filozoficzną pt. "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcję ekonomiczną, zatytułowaną "Wokół pieniądza". Sekcja zatytułowana "The Copernican Heritage" (Dziedzictwo kopernikańskie) będzie składała się z trzech paneli:

1. "Copernicus’s Influence: on the evolution of worldviews" (Wpływ Kopernika: o ewolucji obrazów świata): panel poświęcony wpływowi rewolucji kopernikańskiej na naukowy i potoczny obraz świata oraz dynamice przekształceń tych obrazów. W tym panelu wezmą udział filozofowie, historycy, antropolodzy, teolodzy oraz literaturoznawcy.

2. "Revolutions in Science" (Rewolucje w nauce): panel poświęcony naturze rewolucji kopernikańskiej w nauce i szerzej, wszelkim rewolucjom naukowym. W tym panelu udział wezmą filozofowie, naukoznawcy, historycy nauki i psycholodzy.

3. "The Anthropic Principle" (Zasada antropiczna): panel poświęcony zasadzie antropicznej, po raz pierwszy sformułowanej podczas kongresu kopernikańskiego w 1973 r. W tym panelu wezmą udział filozofowie, kosmolodzy i matematycy.

Punktem wyjścia dla sekcji drugiej, ekonomicznej, zatytułowanej "On Money" (Wokół pieniądza), będzie przypomnienie traktatu Mikołaja Kopernika "Monetae cudendae ratio", poświęconego wartości pieniądza oraz reformie monetarnej. Ten historyczny wstęp będzie stanowił asumpt dla dyskusji dotyczącej teraźniejszości i przyszłości polityki monetarnej, toczonej między wybitnymi uczonymi, ekonomistami-praktykami i przedstawicielami najważniejszych instytucji finansowych.

Program:

  • 10.00 - 10.30 uroczyste otwarcie krakowskiej części Kongresu
  • 10.30 - 11.30 Wykład inauguracyjny ks. prof. Michała Hellera pt. "Teoria względności Mikołaja Kopernika"
  • 13.00 - 14.30 Sesja plenarna: "Rewolucja i kryzys w nauce: nauka płynąca z przeszłości i spojrzenie w przyszłość"

Dyskusję poprowadzi prof. Wojciech Grygiel (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II)
Uczestnicy:

  • prof. Helge Kragh (Uniwersytet w Aarhus)
  • prof. Andrzej Jajszczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
  • prof. Lidia Morawska (Queensland University of Technology)

14.45 - 15.45 Wykład. Prof. Michel De Vroey (Economics School of Louvain)
"The ‘Empirical Turn in Economics’, A Copernican Turn or a Return of the Pendulum?"

16.00 - 17.30 Sesja plenarna: Rewolucja (kopernikańska) w ekonomii
Dyskusję poprowadzi: prof. Andrzej Wojtyna (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Uczestnicy:

  • prof. David de la Croix (Université catholique de Louvain)
  • prof. Claude Diebolt (University of Strasbourg)
  • prof. Andreas Irmen (Université du Luxembourg)

PROGRAM DRUGIEGO DNIA KONGRESU - 25 MAJA

PROGRAM TRZECIEGO DNIA KONGRESU - 26 MAJA

Obrady Kongesu odbędą się w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski