Nasza Loteria

25% Polaków to emeryci i renciści

Redakcja
W minionym 2008 roku na tysiąc mieszkańców Polski odnotowaliśmy średnio 243 emerytów i rencistów. Oznacza to, że co czwarta osoba w naszym kraju posiadała status emeryta lub rencisty. Wskaźnik ten był najwyższy w województwach łódzkim (258), lubelskim (255) oraz śląskim (254). Najmniej osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe (206) przypadło na tysiąc mieszkańców województwa pomorskiego - wynika z publikacji GUS.

Jeśli weźmiemy pod uwagę bezwzględną liczbę emerytów i rencistów, to na szczycie zestawienia lokuje się w województwo śląskie, gdzie w 2008 roku odnotowano przeciętnie miesięcznie 1 180,4 tys. takich osób. Tylko nieco niższe liczby  beneficjentów wystąpiły w województwach: mazowieckim (1174,1 tys.), wielkopolskim (769,1 tys.) i małopolskim (758,7 tys.). Najniższe statystyki to oczywiście domena mniejszych województw: opolskiego, lubuskiego oraz podlaskiego, gdzie liczba emerytów i rencistów w 2008 roku nie przekraczała 300 tys.
Tabela 1. Przeciętna miesięczna liczba emerytów i rencistów
w poszczególnych województwach Polski w 2008 roku

Najwyższe świadczenia w 2008 roku otrzymywali emeryci i renciści z województwa śląskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Przeciętna miesięczna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych wyniosła odpowiednio: 1 722,98 PLN, 1 402,72 PLN, 1 394,21 PLN brutto. Najniższe świadczenia obowiązywały w województwie podkarpackim, gdzie emeryt lub rencista otrzymywał miesięcznie 1 166,82 PLN brutto.
Wykres 1. Przeciętna miesięczna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w poszczególnych województwach Polski w 2008 roku (PLN brutto)
**

Redakcja portalu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski