26 maja obchodzimy Dzień Matki. To idealna chwila, by pomyśleć o zdrowiu naszych mam. Zatroszcz się o ukochaną osobę i zabierz ją na badanie

Materiał informacyjny - Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Dzień Matki to świetny moment, by zachęcić bliskie kobiety do troski o swoje zdrowie i profilaktycznych badań. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in. program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz nowotworów piersi
Dzień Matki to świetny moment, by zachęcić bliskie kobiety do troski o swoje zdrowie i profilaktycznych badań. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in. program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz nowotworów piersi 123rf
- Obchodzony 26 maja Dzień Matki jest znakomitą okazją, by zachęcić wszystkie bliskie nam panie – mamy, babcie, ciocie – do troski o własne zdrowie i regularnych badań profilaktycznych – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W natłoku codziennych spraw i wyzwań, profilaktyka często schodzi na dalszy plan. Tymczasem choroba przecież nie poczeka. Systematyczne korzystanie z badań przesiewowych, które finansujemy, to szansa na jej wczesne wykrycie i skuteczniejsze leczenie – dodaje.

Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek, w dogodnym miejscu i czasie. W zależności od wieku Małopolanki mogą skorzystać z kilku różnych programów profilaktycznych. To m.in. przesiewowa cytologia, mammografia czy kolonoskopia.

Rak to nie wyrok

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tys. Polek.

Wielu z nim możliwość skutecznego leczenia odebrało zbyt późne rozpoczęcie terapii. Szansę na to, by nie przeoczyć rozwijającego się nowotworu, daje program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Jest on skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które raz na trzy lata mogą zgłosić się na profilaktyczną cytologię. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z NFZ. W Małopolsce jest ich ponad 200.

Badanie dla ponad 400 tys. Małopolanek

Panie w wieku 50-69 lat raz na dwa lata powinny zgłosić się na profilaktyczną mammografię. W tym roku z programu profilaktyki raka piersi może skorzystać ponad 400 tysięcy mieszkanek naszego województwa. W ramach niego diagnostyka obrazowa piersi jest wykonywana w 29 pracowniach stacjonarnych w różnych częściach regionu oraz na pokładzie mammobusów.

Specjalne mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Dzięki temu zainteresowane panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży. Aktualny harmonogram postojów mammobusów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród Polek niezmiennie jest rak jelita. Ten rodzaj nowotworu rozwija się ze zmian łagodnych - tzw. polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Bezobjawowe zmiany pozwala wykryć i usunąć profilaktyczna kolonoskopia, z której mogą skorzystać panie w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, jeśli ich najbliżsi krewni chorowali na ten rodzaj raka. Badania są wykonywane w 23 placówkach w całym regionie, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym - decyzję podejmuje lekarz.

Profilaktyka 40 Plus

Mamy, które świętowały już 40. urodziny, mogą wystawić sobie skierowanie na kompleksowy „przegląd” organizmu w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”.

By to zrobić, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ankietę można też wypełnić, dzwoniąc pod numer 22 735 39 53, korzystając z pomocy swojego lekarza POZ albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę.

W skład pakietu dla kobiet „Profilaktyki 40 Plus” wchodzi m.in. morfologia, pomiar ciśnienia tętniczego, badania moczu, cholesterolu czy krwi utajonej w kale. Można je wykonać w ponad 200 placówkach w Małopolsce, które realizują ten program.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski