Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 muzealnych milionów wydano w powiecie oświęcimskim

PLIN
Powiatowi radni, członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu Oświęcimskiego, wzięli udział w posiedzeniu wyjazdowym w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

SAMORZĄD. - Szansa jest olbrzymia i dziwię się, że współpraca między miastem, a Muzeum Auschwitz nie przebiega tak, jak przebiegać powinna - mówi radny Waldemar Klisiak

Jak informuje biuro prasowe PMAB, rozmawiano o możliwościach współpracy i szansach związanych z istnieniem na ziemi oświęcimskiej Miejsca Pamięci Auschwitz - znanej na całej świecie placówki muzealnej, którą w zeszłym roku odwiedziło aż 1,3 mln osób. - Członkowie komisji rozwoju szczególnie zainteresowani byli perspektywami inwestycyjnymi muzeum, takimi jak stworzenie nowoczesnego centrum obsługi odwiedzających na terenie obecnej bazy PKSiS oraz adaptacją tzw. Starego Teatru, który będzie siedzibą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście - referuje Bartosz Bartyzel z PMAB.

- Działalność Państwowego Muzeum jest jednym z ważnych, strategicznych ogniw działań w powiecie — zauważył radny Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, współpracującego na co dzień z PMAB. - Możliwość zapoznania się z działalnością oraz z planami muzeum wydaje się nie do przecenienia. Spotkanie z dyrekcją uświadomiło nam wszystkim, jak ważną instytucją jest muzeum w kontekście planów rozwojowych powiatu - dodał Szuster.

Państwowe Muzeum daje zatrudnienie setkom mieszkańców miasta i powiatu. W zeszłym roku budżet placówki wyniósł ponad 30 mln zł. Muzealnicy zwracają uwagę, że te pieniądze prawie w całości zostały wydane w powiecie oświęcimskim.

— Rozsądne planowanie rozwoju samorządów nie może omijać Miejsca Pamięci, nie tylko ze względu na liczbę odwiedzających, ale także ze względów ekonomicznych — podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński. — Istnieją wielkie szanse zintegrowania wielu wysiłków, a do tego potrzebne jest tworzenie klimatu współpracy. Cieszę się, że na poziomie powiatowym jest on bardzo pozytywny — dodał dyrektor.

Radni także nie kryli zadowolenia. — Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne i zresztą taka jest opinia nie tylko moja, ale również członków tej komisji. Jesteśmy wręcz zbudowani tym, czego się dowiedzieliśmy — podkreślił Stanisław Zając, przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego i promocji. — Muzeum Auschwitz jest odskocznią i możliwością rozwoju naszego powiatu poprzez rozwój i turystyki i całego związanego z tym zaplecza gospodarczego — zaznaczył.

Warto też zapamiętać słowa wybitnego sportowca, legendarnego hokeisty Unii Oświęcim: — Dowiedzieliśmy się tutaj dużo bardzo ciekawych rzeczy. Osobiście jestem bardzo podbudowany działalnością i rozwojem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Szansa jest olbrzymia i dziwię się, że współpraca między miastem a muzeum nie przebiega tak, jak przebiegać powinna. Jestem przekonany, że szanse rozwoju są olbrzymie — podsumował tę wizytę radny Waldemar Klisiak.

Niestety, klimatu do podobnych rozmów nie widać właśnie w urzędzie miasta. Muzealnicy wielokrotnie alarmowali, że działania prezydenta Janusza Marszałka szkodzą tej jakże szczególnej placówce.

(PLIN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski