336 nieprawdziwych faktur

STRZ
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i główna księgowa odpowiedzą przed sądem za poświadczanie nieprawdy w dokumentach, na podstawie których muzeum rozliczało się z dotacji Ministerstwa Kultury na zorganizowanie w Brukseli wystawy w "Europalia - Polska 2001". Na ławie oskarżonych zasiądą także trzy inne osoby, w tym dwóch pracowników muzeum, którym zarzucono poświadczanie nieprawdy w fakturach na zakup sprzętu muzealnego.

Wicedyrektor i główna księgowa muzeum przyznali się do winy. Złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

   Zawiadomienie do prokuratury złożyła krakowska Delegatura Najwyższej Izby Kontroli. Chodziło o dotację w wysokości 1 mln zł, którą Ministerstwo Kultury, za pośrednictwem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, przekazało Muzeum Narodowemu w Krakowie na realizację wystawy "Europalia - Polska 2001" w Brukseli. Pieniądze te w całości - była to bowiem dotacja celowa - miały być przeznaczone na organizację czterech brukselskich ekspozycji. NIK stwierdził jednak, że dzięki dotacji finansowano także inne przedsięwzięcia, fałszując przy tym dokumentację rozliczeniową. Z faktur wynikało, że wskazana przez muzeum suma ponad 837 tys. zł została zawyżona o 430 tys. zł. Sprawa trafiła do prokuratury.
   Jak powiedziała "Dziennikowi" prok. Janina Chmielewska-Łucka z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, wczoraj został skierowany do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, którym zarzucono poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Wśród oskarżonych jest jeden z wicedyrektorów muzeum, a także główna księgowa.**Zdaniem prokuratury, oboje uwierzytelnili zgodność 336 sfałszowanych kopii faktur z oryginałami, potwierdzając tym samym, że całość dotacji wydana została na organizację wystaw. W rzeczywistości z dotacji była finansowana także bieżąca działalność muzeum.
   Zarówno wicedyrektor, jak i główna księgowa przyznali się do winy. Złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, proponując karę więzienia z warunkowym zawieszeniem oraz kary grzywny.
   Na ławie oskarżonych zasiądą także trzy inne osoby, w tym dwóch pracowników muzeum, którym również zarzucono poświadczanie nieprawdy. W ich przypadku chodzi o to, że na fakturach dotyczących nabycia muzealnego sprzętu zamiast szaf, na zakup których nie zezwoliło wówczas ministerstwo, wpisane zostały skrzynie.
   Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" potwierdziła, że doszło do nieprawidłowości związanych z niewłaściwym rozliczaniem faktur, jednak było to czynione dla dobra Muzeum Narodowego w Krakowie - wszystkie pieniądze zostały wydane na cele statutowe. Zapytana, czy w związku z aktem oskarżenia przeciwko pracownikom muzeum będzie wyciągać konsekwencje służbowe, stwierdziła, że decyzje w tej sprawie zapadną kolegialnie. Dyrektor dodała również, że muzeum ostatecznie rozliczyło się z Instytutem Adama Mickiewicza.
(STRZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie