Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3444 radnych w Małopolsce

GEG
Wojewoda małopolski wydał zarządzenie ustalające liczbę radnych wybieranych do rad gmin, rad powiatów i do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ogólna liczba radnych wybieranych w Małopolsce w najbliższych wyborach samorządowych to 3444, o 15 radnych więcej niż jest ich obecnie.

O 15 więcej niż obecnie

Małopolanie wybiorą jesienią tego roku 2958 radnych gminnych, 447 radnych powiatów oraz 39 radnych województwa.

Przed czterema laty wybieraliśmy 2945 radnych gminnych, w tym roku - 2958. Różnica 13 radnych to skutek włączenia do Małopolski gminy Szerzyny, gdzie mieszkańcy wybiorą 15 radnych, oraz zmniejszenia z 23 do 21 radnych Rady Miejskiej w Chrzanowie (z powodu spadku liczby mieszkańców poniżej 50 tysięcy). Podczas ostatnich wyborów samorządowych Małopolanie głosowali na 445 radnych powiatów, w tym roku wybiorą 447. Dwóch dodatkowych radnych przybędzie w powiecie bocheńskim (z powodu przekroczenia liczby 100 tys. mieszkańców tego powiatu). Liczba radnych Sejmiku Województwa małopolskiego nie zmieni się - nadal będzie ich 39.
Przed każdymi wyborami samorządowymi wojewoda ma obowiązek wydać zarządzenie, w którym ustalana jest liczba radnych dla poszczególnych gmin i powiatów oraz sejmiku województwa. Liczba radnych uzależniona jest od liczby mieszkańców - im więcej mieszkańców, tym więcej wybieranych przedstawicieli. W Małopolsce aż w 149 gminach jest 15 radnych, w 29 wybiera się 21 radnych, w Nowym Sączu i Olkuszu jest po 23, w Tarnowie - 25, a w Krakowie - 43. Wśród rad powiatowych najbardziej liczne (po 29 osób) są w powiatach: krakowskim, nowosądeckim, nowotarskim i tarnowskim, zaś najmniej liczne (po 17 radnych) w powiatach: dąbrowskim, miechowskim i proszowickim.
(GEG)

ILU MIESZKAŃCÓW, ILU RADNYCH

W gminach do 15 tys. mieszkańców wybieranych jest 15 radnych, w gminach liczących do 50 tys. mieszkańców - 21 radnych, w gminach do 100 tys. mieszkańców - 23 radnych, a w gminach do 200 tys. mieszkańców - 25. W większych gminach za każde rozpoczęte 100 tys. mieszkańców dolicza się po 3 radnych, ale maksymalna liczba radnych gminy to 45.
W powiatach do 40 tys. mieszkańców wybieranych jest 15 radnych. Za każde następne rozpoczęte 20 tys. powiatowi przybywa po 2 radnych, ale liczba radnych nie może przekroczyć 29.
W województwach, w których mieszka do 2 mln osób, wybiera się 30 radnych. Za każde kolejne rozpoczęte 500 tys. mieszkańców, przysługuje danemu województwu po 3 radnych.
Przy ustalaniu liczby radnych bierze się pod uwagę liczbę ludności na koniec roku poprzedzającego rok wyborów. Obecnie ustala się to na podstawie danych z ewidencji ludności na koniec 2005 r.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski