Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. kwesta. Wspólnie ratujmy nagrobki dawnych krakowian

Małgorzata Mrowiec
Do wrzucenia datku do puszki co roku zachęca m.in. Anna Dymna
Do wrzucenia datku do puszki co roku zachęca m.in. Anna Dymna fot. Adam Wojnar
Akcja. Można przekazać datek, jak i zostać kwestującym. Wśród nich będą artyści i politycy

Po raz 35. odbędzie się w tym roku cmentarna kwesta na naprawy i ratowanie zabytkowych nagrobków. W sobotę i niedzielę spotkamy kwestujących na Rakowicach, a w dzień Wszystkich Świętych również na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

Kwestę, nieprzerwanie od 1981 roku, organizuje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Przez 34 lata dzięki tej inicjatywie udało się wyremontować ponad 500 grobów.

- Pamięć o przodkach jest naszym obowiązkiem. I tak samo mamy zobowiązanie wobec dawnych mieszkańców Krakowa, którzy tworzyli to miasto, jego historię, jego zamożność. To, że my żyjemy w tym mieście dzisiaj, jest ich zasługą i powinniśmy to uczcić - tak do zainteresowania się stanem nagrobków dawnych krakowian i udziału w kweście zachęca Mikołaj Kornecki, przewodniczący OKRK.

Rok temu kwestujący zebrali ponad 70 tys. złotych. Te pieniądze, razem z kwotą, jaką uda się zebrać tym razem, mają pozwolić w przyszłym roku na dokończenie prac w pasie 11. na cmentarzu Rakowickim oraz na remont grobowca burmistrza Podgórza Nikodema Garbaczyńskiego - na cmentarzu Podgórskim.

- Część tego grobowca musi zostać podniesiona dźwigiem, a w tym roku nie było można dojechać do grobu, bo na cmentarzu trwała budowa podziemnych zbiorników, które mają rozwiązać problem z wodami opadowymi - wyjaśnia Mikołaj Kornecki. Naprawa grobowca Garbaczyńskiego ma więc być wykonywana na wiosnę 2016.

Na cmentarzu Rakowickim w mijającym roku trwały tylko przeglądy nagrobków, przy których dotychczas, w ciągu ponad 30 lat prowadzono prace. Wykonane też zostały poprawki tam, gdzie były pilnie potrzebne. Wiadomo teraz, że ok. 50 grobów wymaga ponownej interwencji konserwatorów po kilkudziesięciu latach. I tym również OKRK chciałby się zająć w przyszłym roku.

Przede wszystkim natomiast komitet planuje domknąć trwające od kilku lat remonty w pasie 11. na Rakowicach. Spośród 50 grobów do wyremontowania zostało 20. Zaraz po kweście odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie ustalona kolejność prac w tym pasie, zacznie się przygotowywanie programów konserwatorskich i już w marcu remonty miałyby ruszyć.

OKRK zamierza ponadto opublikować rodzaj przewodnika po pasie 11. Groby zostaną opisane, pokazane na zdjęciach, jak wyglądały przed konserwacją, a jak po. Książeczka przedstawi też pochowane tam, często bardzo ciekawe osoby (jak np. ks. Giebułtowski - brat Teodory Matejkowej czy gen. Paszkowski, przyjaciel i wykonawca testamentu Kościuszki) i ich historie.

Każdy może podczas kwesty wesprzeć te działania datkiem, jak i też zostać wolontariuszem i stanąć z puszką na cmentarzu. Kwesta trwa od godz. 10 do zmroku. Chętni powinni w dniu zbiórki zjawić się w biurze przy ul. Rakowickiej 41, a na Nowym Cmentarzu Podgórskim w budynku administracji. Trzeba przyjść z dowodem osobistym, a osoby poniżej 18 lat powinny mieć opiekę osoby pełnoletniej.

Jak co roku na Wszystkich Świętych na Rakowicach pojawią się z puszkami ludzie kultury, politycy, bracia kurkowi. Nigdy kwesty nie opuszcza Anna Dymna, według OKRK nie powinno zabraknąć także aktorki Doroty Segdy czy aktora i polityka Jerzego Fedorowicza. Nie ma informacji, czy pojawi się prezydent RP Andrzej Duda. - Ale od czterech lat przychodził na kwestę regularnie i obiecywał, że zawsze będzie kwestował - mówi szef OKRK.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski