4. liga. Zdeterminowany i waleczny Orzeł Ryczów nie dał rady Wiśle II Kraków

Jerzy Zaborski
IV liga małopolska, zachód.: Orzeł Ryczów - Wisła II Kraków 0:1. Na zdjęciu kontrowersyjna sytuacja z 89 minuty; po strzale Michała Matejki i rykoszecie od ramienia Kamila Brody piłka "zawisła" w powietrzu. Czy przekroczyła linię bramkową? W tyle sędzia asystent sygnalizuje spalonego. Fot. Jerzy Zaborski
Orzeł Ryczów w konfrontacji przeciwko Wiśle II Kraków rzucił na szalę serce, wolę walki i ambicję. Nic dziwnego, kilku piłkarzy z Ryczowa ma za sobą przeszłość w Wiśle, jak nie seniorach, to grupach młodzieżowych. Wszystkie atuty gospodarzy okazały się niewystarczające na dobrze zorganizowanych krakowian.

Scenariusz tego spotkania był do przewidzenia. Goście prowadzili grę, ale mieli kłopoty z wypracowaniem czystej pozycji bramkowej, bo ryczowianie mądrze się bronili, nie przebierając przy tym w środkach,więc przed przerwą złapali trzy żółte kartki. Z przewagi krakowianie mieli kilka stałych fragmentów, ale niewiele z tego dla nich było pożytku.

Tymczasem prawą stroną urwał się Wojciech Wojcieszyński. Uderzył w bliższy róg, ale Kamil Broda nie dał się zaskoczyć (38 min).

W odpowiedzi zza pola karnego uderzył Patryk Paczka, lecz Konrad Kawaler nie miał kłopotów z opanowaniem piłki.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Jednak to miejscowi mieli pierwsi czystą pozycję do objęcia prowadzenia; Michał Banik wybiegł do prostopadłego podanie, lecz przegrał pojedynek z Brodą (60 min). Chwilę później krakowianie dostali karnego, za zagranie ręką, którego na gola pewnie zamieni Marcin Grabowski.

Gospodarze po stracie gole otworzyli grę, narażając się na kontry. Po jednej z nich Kumah minął już Kawalera i – mając przed sobą pustą bramkę – trafił w słupek! (75 min).

Emocjonująca była końcówka meczu. Nie zabrakło w niej kontrowersji. Po strzale Michała Matejki głową, z 6 metrów, miejscowi reklamowali, że piłka po rykoszecie od ramienia Brody, w powietrzu przekroczyła całym obwodem linię bramkową, a dopiero potem krakowski golkiper, przy drugiej interwencji, zdołał ją wygarnąć. Sędzia uciął jednak wszelkie spekulacje, orzekając pozycję spaloną miejscowego piłkarza, co rozsierdziło miejscowych (89 min).

Z kolei już w doliczonym czasie Krystian Żuraw trafił w słupek. - Nie było to porywające widowisko, ale też boisko nie pozwalało nam na zaprezentowanie naszego stylu gry – zwrócił uwagę Adrian Filipek, trener krakowian. - Ważne, że chłopcy dali radę. Takie mecze, jak ten w Ryczowie, pomagają naszej młodzieży piłkarsko szybciej dojrzewać. Wyszarpaliśmy zwycięstwo, choć gdyby Kumah zdobył drugą bramkę, oszczędziłby nam stresu w ostatnich minutach gry.

Orzeł Ryczów – Wisła II Kraków 0:1 (0:0)
Bramka:
0:1 Grabowski 62 karny.

Orzeł: Kawaler – Matejko, Żuraw, Pluta, Biela (55 Wnęk) – Porębski, Wojcieszyński (50 Gołdowski), Kęska, Kowalówka (46 Banik), Żerdecki (83 Włosiak) – Drobniak.

Wisła II: Broda – Korczyk, Rachfalik, Szota, Grabowski – Kumah, Szot, Bentkowski, Paczka (78 Kuchnia) – Chuca (46 Wolak), Kasia.

Sędziował: Paweł Barwiński (Nowy Targ). Żółte kartki: Kęska, Matejko, Żuraw – Szot. Na ławce: Al-Ani. Widzów: 400.

O meczu Jawiszowic z Unią Oświęcim (2:2) - czytaj TUTAJ

O meczu Beskidu Andrychów z Węgrzcanką (4:0) - czytaj TUTAJ