Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 lat Teatru KTO, czyli emocje na ulicy

Wacław Krupiński
„Ślepców” będzie można zobaczyć na Rynku Głównym
„Ślepców” będzie można zobaczyć na Rynku Głównym materiały prasowe
Teatr KTO z okazji swego 40-lecia przygotowuje jubileusz. Gala 27 września w Teatrze im. J. Słowackiego. Dzień później teatr, prowadzony przez Jerzego Zonia, zaprosi na Rynek Główny na grane od siedmiu lat widowisko „Ślepcy”; początek o 18.30. 7 października z kolei, o godz. 18, na Rynku Podgórskim, Jerzy Zoń wyreżyseruje „Weselisko”, którego tekst, posiłkując się arcydramatem Wyspiańskiego, napisał Bronisław Maj.

Cztery dekady teatru wspominał wczoraj, podczas spotkania z dziennikarzami, Jerzy Zoń. Towarzyszyli mu autorka scenografii i kostiumów Joanna Jaśko-Sroka, pracująca dla KTO od 15 lat - od spektaklu „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” oraz Bartek Cieniawa, grający w tym teatrze od 25 lat. Staż jeszcze dłuższy mają - Marta Zoń (38 lat) oraz Grażyna Srebrny (o rok mniej), choć KTO to instytucja nie oparta na stałym zespole aktorskim. Od pierwszego spektaklu przez zespół przewinęło się ponad 400 aktorów (grał w nim m.in. Jacek Poniedziałek) i jeszcze więcej statystów.

Dziś KTO to uznana marka i - jak na teatr w podróży przystało - to on najwięcej wojażuje po świecie ze wszystkich instytucji teatralnych Polski. Jego spektakle, pokazywane w ponad 40 krajach pięciu kontynentów, obejrzało ponad półtora miliona widzów.

Te pierwsze wyjazdy zagraniczne - Szwecja, Niemcy, wspominał wczoraj dyr. Zoń, podobnie jak twórców, którzy z KTO często współpracowali - jak scenograf Krzysztof Tyszkiewicz czy kompozytor Janusz Grzywacz.

- To, co w tym teatrze mnie szczególnie ujęło i pewnie dlatego ta moja przygoda z nim trwa tak długo, to fakt, że jego fundamentem są ciało i ruch, ów uniwersalny język, który sprawia, że nasze spektakle nie mają granic, że jeździmy z nimi po całym świecie - mówił Bartek Cieniawa.

Bo też KTO, choć zaczynał od spektaklu scenicznego, szybko stał się teatrem ulicznym, nastąpiło to przy okazji „Parady ponurych” w 1986 r. Szczęśliwie, jak mówił Jerzy Zoń, coraz więcej na świecie jest ulic i placów oddanych teatrom ulicznym, oglądanych przez stojących wokół widzów. Nieraz tysiące, czego przykładem krakowski Międzynarodowy Festiwal ULICA, który miał już 30 edycji.

Twórca KTO mówił także o sobie, że nigdy nie studiował w szkole teatralnej (jest absolwentem uniwersyteckiej polonistyki), że teatru, zwłaszcza jego prowadzenia, uczył się w Teatrze STU. Przywołał także swych mentorów - Federico Felliniego i Tadeusza Kantora. - To ludzie, którzy kreację emocji doprowadzili do perfekcji. I my też, obywając się bez słów, musimy pokazać emocje i obudzić je w widzach - tłumaczył.

W muzyce tym najważniejszym twórcą dla Zonia, jest Nino Rota i to jego kompozycja z filmu „La Strada” będzie towarzyszyć „etiudzie ogniowej”, poprzedzającej jubileuszową galę (wstęp tylko za zaproszeniami) - na zewnątrz Teatru im. Słowackiego.

Od roku 2005 KTO jest instytucją miejską, co zawdzięcza, jak podkreślał wczoraj Jerzy Zoń, prezydentowi Majchrowskiemu. Obecnie teatr czeka za zakończenie modernizacji budynku przy ul. Zamoyskiego 50, gdzie w 2019 r. znajdzie się siedziba KTO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski