Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 przecieków w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Za naprawy zapłaci wykonawca

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trasa Łagiewnicka została otwarta pod koniec ubiegłego roku, a już zaczęła przeciekać. Ujawniono aż około 40 miejsc, w których stwierdzono nieszczelności w tunelach.
Trasa Łagiewnicka została otwarta pod koniec ubiegłego roku, a już zaczęła przeciekać. Ujawniono aż około 40 miejsc, w których stwierdzono nieszczelności w tunelach. Wojciech Matusik
Trasa Łagiewnicka została otwarta pod koniec ubiegłego roku, a już zaczęła przeciekać. Ujawniono aż około 40 miejsc, w których stwierdzono nieszczelności w tunelach. W spółce odpowiedzialnej za inwestycje wyjaśniają, że prace naprawcze mają zostać wykonane w najbliższych tygodniach. Czekano na to, by była odpowiednia temperatura do załatania dziur.

- Po otwarciu Trasy Łagiewnickiej nie było usterek. Nieszczelności na łączeniach betonowych części tunelów stwierdzono na przełomie października i listopada. Najwięcej tego typu problemów pojawiło się w tunelu w rejonie ulicy Zbrojarzy, bowiem tam jest najwięcej wód gruntowych, nad poziomem stropu przebiega potok - informuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka, która z ramienia miasta była odpowiedzialna za inwestycję.

- Wszelkie nieszczelności mają zostać usunięte na koszt wykonawcy. Prace powinny się rozpocząć w połowie marca i zakończyć na przełomie marca i kwietnia. W miejscach przecieków wykonana zostanie iniekcja wysokociśnieniowa z użyciem żywic epoksydowych. Na wykonanie prac trzeba było jednak poczekać do momentu, aż średniodobowe temperatury będą powyżej 5 stopni i nie będzie przymrozków. Tylko takie warunki zapewnią skuteczność robót związanych z usunięciem usterek - wyjaśnia Krzysztof Migdał.

Przypomnijmy, że dla ruchu samochodowego Trasa Łagiewnicka została otwarta 27 sierpnia ubiegłego roku. Nowa droga, o długości 3,5 km, powstała od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. W ramach inwestycji wybudowano też linię tramwajową z pętli w Kurdwanowie do ul. Zakopiańskiej. Koszt zadania to ok. 1,3 mld zł (z kredytem spłacanym do 2042 r.).

Jadąc Trasą Łagiewnicką można przejechać przez pięć tuneli: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów, osobny korytarz dla aut i tramwajów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m).

Trwają prace związane z przebudową stadionu Wisły dla potrzeb igrzysk europejskich w Krakowie.

Przebudowują stadion Wisły Kraków na igrzyska europejskie. W...

Wykonano też ściany tunelu pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m). Ziemia z tego tunelu ma zostać jednak wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa Trasy Pychowickiej.

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 40 przecieków w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Za naprawy zapłaci wykonawca - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski