Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Relacja z uroczystości rocznicowych w Gdańsku 31.08.2020

E. Andruszkiewicz, N. Grzybowska, R. Wojciechowska, P. Kallalas
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020 Przemyslaw Swiderski
W poniedziałek 31.08.2020 r. przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które zakończyły historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej. Wydarzenia rocznicowe zorganizowały m.in. władze Gdańska, NSZZ Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej i Komitet Obrony Demokracji.

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020 r.

Główne obchody odbywają się przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, przy bramie Stoczni Gdańskiej i w ECS. Biorą w nich udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa, marszałek senatu Tomasz Grodzki. Gdańsk odwiedzili także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku

Podczas obchodów Porozumień Sierpniowych, przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślał, że "Solidarność" przyniosła wolność Europie za Żelazną Kurtyną, nie tylko Polsce. Dodał, że to "Solidarność" stworzyła wówczas Polskę, oraz "tworzy ją nadal".

Dziękował również tym, "którzy wtedy do wolności zdecydowanie parli, nie bojąc się prześladowań":

Cieszę się ogromnie, że podczas 40-lecia tego doniosłego wydarzenia możemy spotkać się w tak niezwykłym miejscu, które jest w naszej historii wielkim symbolem. Ta Brama Stoczni Gdańskiej - wtedy im. Lenina, i to miejsce, gdzie w 1970 r. do protestujących robotników strzelano, gdzie polała się krew niewinnych ludzi, którzy chcieli po prostu godnie żyć. Na tym wyrosła Solidarność, na wielkim pragnieniu i żądaniu godności. Ludzie po prostu chcieli normalności, chcieli godności człowieka, przestrzegania jego praw, przestrzegania tego, co tak głęboko zakorzenione było zawsze w nas Polakach, potrzeby wolności, suwerenności i swobody - a przede wszystkim normalności.

Premier Mateusz Morawiecki przypominał natomiast, że:

Ideały Solidarności to nie tylko dzieje ostatnich 40 lat. To także wyznacznik na kolejne 40 lat. To nie tylko lekcja historii, to także wielkie zadanie, wielkie nasze zobowiązanie - na kadencje i pokolenia. Solidarność to także nasz największy ideał, nasza perła. W zgodzie z tymi ideałami chcemy żyć. One wyznaczają kierunek naszemu rządowi, naszemu narodowi. One wyznaczają istotę polskości.

Po swoich wystąpieniach przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej na Placu Solidarności premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda złożyli kwiaty.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wzięli u...

Forum Obywatelskie i "Solidarność na nowe czasy"

Jednym z punktów programu obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności było Forum Obywatelskie, na którym głos zabrał m.in. Lech Wałęsa:

Ja nawet dziś się zastanawiam, że nam się to naprawdę udało. To jest największe zwycięstwo w dziejach Polski. Nie tylko pokonaliśmy nieprzyjaciół, ale my ich jeszcze przekonaliśmy, żeby zostali przyjaciółmi w naszym domu. Nigdy w historii coś takiego się nie zdarzyło

- powiedział były prezydent.

Po Lechu Wałęsie głos zabrali także prof. Tomasz Grodzki, Aleksandra Dulkiewicz i Władysław Frasyniuk.

40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

Forum Obywatelskie i "Solidarność na nowe czasy". Uroczyste ...

Uroczyste otwarcie bramy Stoczni Gdańskiej

Symbolicznym otwarciem historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się miejskie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W uroczystości udział wzięli m.in.: Lech Wałęsa - były prezydent Polski i przywódca strajku w sierpniu ‘80, Tomasz Grodzki - marszałek Senatu oraz Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.

- Uważam, że los dał nam dwa zadania: rozbić stary porządek, który hamował rozwój świata, i zbudować coś mądrzejszego, lepszego i bardziej przydatnego – mówił do zebranych pod bramą Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa. - Dziś powinniśmy zastanowić się, jaki fundament położymy pod tą naszą nową budowę i jaki wdrożymy w tej nowości system ekonomiczny. Na pewno nie komunizm, ale też nie kapitalizm, jaki jest dzisiaj. Musimy zostawić gospodarkę wolnorynkową, a kapitalizm poprowadzić nieco inaczej.

- Powinniśmy zastanowić się też, jak poradzić sobie z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków. Dzisiejsi rządzący mają rację w diagnozie, ale nie mają jej w leczeniu. Pozbierajmy te diagnozy i zabierzmy im inicjatywę poprzez mądrzejsze rozwiązania – apelował Lech Wałęsa.

Głos w czasie uroczystości zabrał też marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. W swoim wystąpieniu wspominał osoby, które 40 lat temu upomniały się „o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników”.

- W Gdańsku od kilku już lat jak w soczewce ogniskuje się spór, który nas podzielił. Od lat świętujemy podzieleni. Oni i my. Co się z nami stało? - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, nawiązując do uroczystości organizowanych po południu przez rząd.
O godz. 15 na Placu Solidarności planowane jest wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy.

- Równie gorszący i zasmucający jest codzienny brak solidarności. Za dużo dziś między nami walki, a za mało solidarności. Kochani i kochane, trzymajmy się razem, bo nie ma wolności bez solidarności – apelowała prezydent Dulkiewicz.

Jeszcze przed uroczystym otwarciem bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Oprócz niego, na Placu Solidarności w Gdańsku pojawili się także inni parlamentarzyści, w tym m.in. Grzegorz Schetyna, Małgorzata Kidawa-Błońska, Tadeusz Aziewicz, Barbara Nowacka.

Uroczyste otwarcie bramy Stoczni Gdańskiej i złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców z udziałem m.in. Lecha Wałęsy, Tomasza Grodzkiego, Aleksandry Dulkiewicz i parlamentarzystów 31.08.2020 r.

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczyste o...

Marsz "Porozumienie 2020" pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej

„Porozumienie 2020” - pod takim hasłem rozpoczął się w poniedziałek, 31.08.2020, o godz. 9:30 symboliczny marsz spod budynku „Solidarności” ku historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Po raz pierwszy w tym roku uczestnicy nieśli ze sobą aż cztery flagi: polską, europejską, tęczową i białoruską.

Marsz "Porozumienie 2020" pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej z czterema flagami 31.08.2020

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Przemaszero...

Odsłonięcie tablic upamiętniających bohaterów Sierpnia 80'

Instytut Pamięci Narodowej odsłonił w Gdańsku trzy tablice upamiętniające bohaterów Sierpnia 80'. Wśród uhonorowanych osób znaleźli się

  • Magdalena Modzelewska-Rybicka,
  • Jan Koziatek,
  • Alina Pienkowska - Borusewicz.

W przypadku sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych wspominkowa tablica została odsłonięta na fasadzie bloku przy ul. Fitelberga w Gdańsku - Strzyży.

Instytut Pamięci Narodowej uhonorował bohaterów Sierpnia 80'...

Spotkanie marszałka Senatu z Lechem Wałęsą

Tuż po godzinie 9 marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z Lechem Wałęsą w biurze b. prezydenta w Europejskim Centrum Solidarności.

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020 Przemyslaw Swiderski

Po spotkaniu marszałek i senatorowie wraz z Lechem Wałęsą i prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności oraz wzięli udział w uroczystym otwarciu bramy Stoczni Gdańskiej.

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020 Przemyslaw Swiderski
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020
40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości w Gdańsku 31.08.2020 Przemyslaw Swiderski

Frasyniuk: „Solidarność” i Lech Wałęsa to jest fenomen Polski
- Ten skromny robotnik przełamał polskie przekleństwo, które brzmi „nie ma takiej rzeczy, której byśmy nie potrafili spieprzyć”. Otóż nasze pokolenie, pod przywództwem Lecha Wałęsy, nie spieprzyło. Zwyciężyło! - podkreślił antykomunistyczny opozycjonista Władysław Frasyniuk podczas gdańskich obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

- Ta „Solidarność” i Lech Wałęsa to jest fenomen Polski. Do tej pory Polska nie wyprodukowała niczego, co by było tak silnym symbolem polskości i Polski, jak Solidarność – dodał Frasyniuk.

[TVN24]

Sierpień 80. Zdjęcia strajku w Stoczni Gdańskiej z archiwum Stanisława Składanowskiego

Jego zdjęcia stały się ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski