5 liga. Niwa Nowa Wieś ma już 70 lat. Okazja do odznaczeń i...

5 liga. Niwa Nowa Wieś ma już 70 lat. Okazja do odznaczeń i wspomnień [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Zaborski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piłkarze Niwy wygrali turniej seniorów z okazji jubileuszu 70-lecia klubu z Nowej Wsi
1/19
przejdź do galerii

Piłkarze Niwy wygrali turniej seniorów z okazji jubileuszu 70-lecia klubu z Nowej Wsi ©Fot. Jerzy Zaborski

Klub z gęsią w herbie, czyli Niwa Nowa Wieś, świętowała jubileusz 70-lecia. Był to czas nie tylko odznaczeń, ale także sportowej rywalizacji dla dzieci i seniorów.
Wszystkie laury przypadły gospodarzom. W rywalizacji żaków wygrała Niwa, wyprzedzając Zgodę Malec i Hejnał Kęty.

W rywalizacji seniorów, w finale Niwa Nowa Wieś pokonała Zgodę Malec 4:0 (3:0). Gospodarze szybko objęli prowadzenie, ustawiając przebieg rywalizacji. Ich przewaga była na tyle wyraźna, że mogli sobie pozwolić nawet na luksus anulowania im przez sędziów jednej bramki.

Zobacz galerię


W związku z rozpoczęciem okresu wakacyjnego, składy wszystkich uczestników rywalizacji, były nieco okrojone. - Jako gospodarze i - zarazem jubilaci – graliśmy pod niewielką presją wyniku – powiedział z uśmiechem Kamil Żmuda, grający trener Niwy. - Godnie uczciliśmy jubileusz.

W roli trenera Zgody wystąpił Andrzej Tomala, który wcześniej, przez niemal dekadę, był szkoleniowcem Niwy. - To były piękne czasy, kiedy drużyna przeszła drogę od oświęcimskiej klasy A aż do IV ligi – wspomniał Tomala.

W kolei w meczu o trzecie miejsce Orzeł Witkowice pokonał Bulowice 3:1.

Przy okazji jubileuszu uhonorowano tych, którzy przez wiele lat pracowali na pozytywny wizerunek klubu z Nowej Wsi. Odznaczenia otrzymali: Krzysztof Klęczar (burmistrz Gminy Kęty), Dorota Kusak (sołtys Nowej Wsi), Zdzisław Gasidło, Władysław Kliś, Marina Pszczółka, Jerzy Bartuś, Jan Zaręba, Marian Naglik, Andrzej Tomala, Józef Gasidło, Jan Smolarek, Andrzej Kajor, Ryszard Naglik, Kazimierz Kucz, Edward Gawęda, Franciszek Naglik, Tadeusz Jakubiec, Przemysław Dudzic, Przemysław Tlałka, Bartłomiej Piwko.

Odznaczenia z Małopolskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Władysław Kliś, Zdzisław Gasidło, Jan Zaręba, Kazimierz Nycz, Antoni Mojżesz, Stanisław Pałamarczuk.

Złotą odznakę oświęcimskiego Podokręgu Piłki Nożnej otrzymał Antoni Mojżesz, a srebrną Rafał Naglik.

Jeśli chodzi o karty historii klubu, to żeby zrozumieć genezę barw zespołu, trzeba trochę poznać klimat Nowej Wsi. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się boisko, były kiedyś piękne łąki, na których często pasły się gęsi. Zatem pierwsze barwy klubowe musiały mieć związek z zielenią. Uzupełniła je biel. Niwa klubową działalność rozpoczynała w biało-zielonych barwach. Z kolei w klubowym herbie jest gęś, która siedzi na piłce.

Za datę narodzin klubu przyjmuje się 18 lutego 1948 roku. – Jego założycielami byli Stefan Wrona i Franciszek Ponikiewski.

W 1955 roku seniorzy wystartowali w rozgrywkach klasy C chrzanowskiego podokręgu. W latach 1957-59 klub był w strukturach wadowickiego podokręgu. Potem wrócił do Chrzanowa, a od sezonu 1964/65 przeszedł pod skrzydła oświęcimskiego podokręgu, w którym jest do dziś.

W 2006 roku Niwa wygrała okręgówkę, rozpoczynając dobry okres, przechodząc potem przebojem przez V ligę krakowsko-wadowicką, żeby w sezonie 2011/12 awansować już do IV ligi, z której spadła wiosną 2015. Obecnie gra w okręgówce.Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo