MKTG SR - pasek na kartach artykułów

50 lat kapłaństwa ks. Jana Bila. Świętował u Zielenickiej Królowej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ksiądz kanonik Jan Bila, pochodzącego z Bolowa w gminie Pałecznica obchodził 50-lecie kapłaństwa. Uroczystości miały miejsce w kościele parafialnym w Zielenicach.

Jubileusz ks. Jana zgromadził w Sanktuarium Matki Bożej Zielenickiej wiernych zarówno z dwóch gmin Radziemic i Pałecznicy. Z jednej gminy pochodzi Jubilat, w drugiej zorganizowano uroczystości rocznicowe.

Ks. dr Krzysztof Kozioł proboszcz parafii w Radziemicach podczas homilii przypomniał początki kapłaństwa świętującego 50-lecie kapłaństwa ks. kanonika Jana Bila. Przyjął on święcenia z rąk biskupa Jana Jaroszewicza 14 czerwca 1969 roku w Kielcach, a pierwszą mszę świętą prymicyjną odprawił 29 czerwca 1969 roku w Pałecznicy. - Jubilat miał trudną drogę do kapłaństwa. Musiał m.in. odbyć pełną służbę wojskową, zanim został kapłanem. Po 50 latach pracy w różnych parafiach ks. Jan jest nadal czynnym kapłanem.

Zamieszkał w Pałecznicy i zawsze pomaga okolicznym księżom. Nie słyszałem, żeby komuś odmówił. Ks. kanonik posiada wielką kulturę duchową. Ja będąc człowiekiem impulsywnym, uczę się od niego spokoju. Prosimy, aby Matka Boża Zielenicka miała ks. Jana w swojej opiece – mówił ks. dr Krzysztof Kozioł.

Z życzeniami i podziękowaniami do Jubilata przyjechali samorządowcy. - Niech nasza Matka Boża wyprasza u swojego Syna łaski, aby mógł ksiądz nadal czynić swoją posługę i dobro wśród nas – mówił Marek Słowiński wójt gminy Radziemice, który składał gratulacje wspólnie z radnym powiatowym z Zielenic Wojciechem Janczykiem.

Elżbieta Grela wicestarosta powiatu proszowickiego dziękowała ks. Janowi za serdeczność i piękne kazania. - Czcigodny księże kanoniku. Jesteś z nami, kiedy pada deszcz. Jesteś z nami, kiedy słońcu świecić trzeba. Jesteś zimą i latem, jesteś gdy jedna się brat z bratem. Jesteś, gdy dziecię do chrztu kwili, jesteś podczas pierwszej komunii świętej. Bo Bóg tego pragnie w każdej chwili ... – mówiła pani wicestarosta.

Na koniec Jubilat dziękował uczestnikom uroczystości. - Chciałbym podziękować wszystkim, bo tyle dobra ile spotkało mnie tutaj od ks. proboszcza i parafian to nigdy nie doświadczyłem w innych miejscach. Z całego serca dziękuję za modlitwę. Dobrze, że są Zielenice, że tutaj króluje Matka Boża Zielenicka. Jestem zawsze radosny przyjeżdżając do Zielenic. Niech Matka Boża obdarza nas wszelkimi łaskami. Szczęść Boże wszystkim – mówił ks. kanonik Jan Bil.

Podczas świętowania nie zabrakło akcentów muzycznych. Dla Jubilata i jego gości koncertowa orkiestra dęta „Sygnał” z Zielenic.

WIDEO: "Powszechny obowiązek zgłaszania takich przypadków". Watykan ogłasza nowe wytyczne do walki z pedofilią w kościele

Źródło: Associated Press/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski