MKTG SR - pasek na kartach artykułów

50. Miechowski i 22. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych. Herody z Janowic i Zielonek najlepsze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Herody z Zielonek podczas występu
Herody z Zielonek podczas występu Aleksander Gąciarz
To był już 50. Miechowski i 22. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych. Pierwsze miejsca przyznano Herodom z Janowic w kategorii młodzieżowej oraz Herodom z Zielonek wśród grup dorosłych.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział osiem grup z Małopolski i Świętokrzyskiego. Zabrakło tym razem Herodów z Brzuchani, czyli „eksportowej” grupy kolędniczej z powiatu miechowskiego. - Grupa nie mogła przyjechać z powodu problemów zdrowotnych dwóch podstawowych aktorów – tłumaczy dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Miechowie Sylwia Suchecka.

W tej sytuacji honoru gospodarzy broniły Iskierki, reprezentujące Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dwie grupy ze Szkoły Podstawowej w Janowicach. Iskierkom przypadła nagroda specjalna, natomiast Herody z Janowic zajęły pierwsze miejsce w kategorii dziecięco-młodzieżowej i w nagrodę wystąpią podczas Pastuszkowego Kolędowania w Podegrodziu.

Druga lokata w młodszej kategorii przypadła Herodom z Pielgrzymowic, a wyróżnieni zostali janowiccy Mali Pastuszkowie. - Dobrze, że są tu z nami grupy młodzieżowe bo to dla nich doskonała okazja, aby mogli podejrzeć występy starszych, bardziej doświadczonych kolędników. Mam nadzieję, że dzięki nim tradycje kolędowania nie zanikną – mówi przewodniczący komisji konkursowej etnograf Robert Garstka.

Młodzież miała się od kogo uczyć, bo grupy dorosłe zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Członkowie jury, w skład którego poza Robertem Garstką wchodzili Jan Ryś i Krystyna Jasińska nie kryli, że podczas obrad bardzo się spierali, komu przyznać pierwszeństwo.

Ostatecznie zwyciężyły Herody z Zielonek. Kierujący grupą Wojciech Karwat przyznał jednak, że nie wygrana jest najważniejsza. - My mamy taka zasadę, że z werdyktem nigdy nie dyskutujemy. Dla nas najważniejsze jest to, że podczas przeglądu panuje zawsze świetna atmosfera, wszyscy się znamy. Jesteśmy wielką rodziną – mówi. O tym, że to prawda, najlepiej można się było przekonać, gdy podczas obrad jury wszyscy uczestnicy bawili się wspólnie w holu Domu Kultury. Momentami było jeszcze ciekawiej niż na scenie…

Drugie miejsce wśród dorosłych otrzymały Herody z Owczar. W ich skład wchodzi Marcin Sosnowski, odgrywający rolę Żyda. Za swój występ otrzymał indywidualną nagrodę specjalną za najlepszą kreację aktorską. Trzecia lokata dla Herodów z Maszkowa, najbardziej doświadczonych kolędników (średnia wieku zespołu oscyluje wokół 60 lat). Wszystkie trzy nagrodzone grupy otrzymały prawo występu na Festiwalu Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Wyróżnienie wśród dorosłych trafiło do Herodów z Szarbi Zwierzynieckiej, jedynej na przeglądzie grupy z województwa świętokrzyskiego.

Na zakończenie imprezy Jan Ryś, miłośnik i popularyzator kolędniczych tradycji z Chrzanowa przypomniał, że kolędowanie zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego Unesco. - A to zobowiązuje. W całej Polsce, w całym świecie nie ma takich grup kolędniczych jak w okolicach Krakowa – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski