500 plus, 300 plus - wniosek przez internet: zmiany, dokumenty, wniosek. Kiedy pierwsze wypłaty 500 plus i 300 plus? 20 08

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
fot. Olga Gozdziewska / kurier poranny, gazeta wspolczesna / polskapress
500 plus, 300 plus. Od dziś można składać przez internet wnioski o świadczenie wychowawcze na każde dziecko (500 plus) oraz wyprawkę szkolną (300 plus). Za miesiąc ruszy przyjmowanie wniosków w formie papierowej.

500 plus - wnioski online już od 1 lipca

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze, popularnie zwane 500 plus, przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Do tej pory 500 złotych na pierwsze dziecko otrzymywały tylko rodziny o niskich dochodach. Liczba dzieci objętych pomocą wzrośnie więc w kraju z 3,4 do 6,8 mln, w Małopolsce - z 350 do 680 tys.

I już od 1 lipca można starać się o świadczenie wychowawcze wypłacane na nowych zasadach. Przez pierwszy miesiąc wnioski będą przyjmowane tylko przez internet - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, platformy usług elektronicznych ZUS i portalu Emp@tia.

Także od dzisiaj, również tylko on-line, można starać się o 300 zł na wyprawkę szkolną przyznawane w ramach programu „Dobry start”. Elektroniczne wnioski trzeba składać przez te same portale, co dla 500 plus.

500 plus: wniosek w papierowej formie od 1 sierpnia

Od 1 sierpnia, zarówno o 500 plus, jak i 300 plus, można będzie starać się w tradycyjnej, papierowej formie - podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do jak najszybszego składania wniosków. Szefowa tego resortu Bożena Borys-Szopa zapewnia, że jeśli ktoś dopełni formalności w pierwszych dniach lipca, to pieniądze może dostać nawet w tym miesiącu albo na początku sierpnia.

  • Tak szybkie wypłaty zależą jednak od decyzji urzędników gminnych.
  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodziny, które złożą wnioski o 300 plus w lipcu i sierpniu, mają gwarancje otrzymania pieniędzy do końca września, w przypadku 500 plus - nawet do końca października.
  • Składający wnioski po wakacjach mogą czekać na wypłaty przez kolejne dwa miesiące.

300 plus - do kiedy trzeba złożyć?

Wniosek o 300 plus trzeba złożyć najpóźniej do 30 listopada (potem prawo do wyprawki szkolnej w danym roku wygasa). O 500 plus można starać się w dowolnym terminie, ale złożenie wniosku do 30 września gwarantuje wypłatę z wyrównaniem od lipca.

FLESZ - Którzy kierowcy są najbardziej niebezpieczni?

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus, 300 plus - wniosek przez internet: zmiany, dokumenty, wniosek. Kiedy pierwsze wypłaty 500 plus i 300 plus? 20 08 - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-27T09:09:52 02:00, Szpila:

Zastanawiam się czemu tylko płacą do 18 roku dziecka przecież dzieci uczą się do 19 roku jak i nie do 25 roku .

2019-08-05T14:53:26 02:00, Łukasz:

Dzieci od 18 roku mogą zarabiać jeśli dzieci by dostawały 500 do 25 roku życia to skończyło by się to tak samo jak z imigrantami w Niemczech

2019-08-05T21:54:13 02:00, Gość:

Rząd rozdaje kasę niesprawiedliwie,robi z ludzi pasożytów,którym się nie chce pracować,niepełnosprawnym stawia kryterium i stopień niepełnosprawności,a zdrowym rozdaje bez ograniczeń ...chore Państwo,chory rząd!

Pasożytem to może Ty Gościu jesteś, ja mam syna z autyzmem, nie mogę podjąć pracy, nie nawidze bycia wrzucania być z tymi osobami którym nie chcę się pracować a oddalabym wszystkie pieniądze jakie dostaje aby mieć syna zdrowego, tak jak zresztą większość matek dzieci chorych. Taki alkoholik większą pomoc dostaje gdyż jak twierdzą jest chory.

G
Gość
2019-07-27T09:09:52 02:00, Szpila:

Zastanawiam się czemu tylko płacą do 18 roku dziecka przecież dzieci uczą się do 19 roku jak i nie do 25 roku .

2019-08-05T14:53:26 02:00, Łukasz:

Dzieci od 18 roku mogą zarabiać jeśli dzieci by dostawały 500 do 25 roku życia to skończyło by się to tak samo jak z imigrantami w Niemczech

Rząd rozdaje kasę niesprawiedliwie,robi z ludzi pasożytów,którym się nie chce pracować,niepełnosprawnym stawia kryterium i stopień niepełnosprawności,a zdrowym rozdaje bez ograniczeń ...chore Państwo,chory rząd!

Ł
Łukasz
2019-07-27T09:09:52 02:00, Szpila:

Zastanawiam się czemu tylko płacą do 18 roku dziecka przecież dzieci uczą się do 19 roku jak i nie do 25 roku .

Dzieci od 18 roku mogą zarabiać jeśli dzieci by dostawały 500 do 25 roku życia to skończyło by się to tak samo jak z imigrantami w Niemczech

G
Gość

A dlaczego dla niepełnosprawnych 500 zł dodatku od dochodu skandal. To zchorowani ludzie, którzy potrzebują na leki, dojazdy do lekarza. Powinien Rząd to zmienić. Na dzieci od dochodu i koniec,. Pozdrawiam

G
Gość
2019-07-21T01:48:28 02:00, Gość:

Kiedy skończy się to rozdawnictwo?

Ma nadzieję że nigdy hi hi.

G
Gość
2019-07-29T11:19:00 02:00, tomasz:

500 to jedno WIELKIE S...........O wobec pokolenia 50 i 60 latków którzy często z jednej pensji utrzymywali 2 lub 3 dzieci, a dziś muszą płacić podatki dla tych którzy mają 1,2 lub 1,4 dziecka i żądają 500 złoty

Kto żąda? 500 plus bez kryterium dochodowego to mam nie brać? Bo Ciebie zazdrość zżera.

G
Gość

zainwestowała dwa 500plus na stronie systemzarabiania.pl

teraz ma dochody powyzej 10tys. miesiecznie

G
Gość

Dlaczego 300plus dostaja tylko dzieci szkolne A przedszkolne nie mój synek ma 5 lat Panie z przedszkola wymyslily se że będę uczyć dzieci czytać i pisać koszt książek z ćwiczeniami 270zl

S
Szpila

Zastanawiam się czemu tylko płacą do 18 roku dziecka przecież dzieci uczą się do 19 roku jak i nie do 25 roku .

B
Basia
2019-07-21T01:48:28 02:00, Gość:

Kiedy skończy się to rozdawnictwo?

To raczej nie rozdawnictwo bo daja z podatków. Lepiej dać dzieciom niż więcej do kieszeni polityków

E
Emilia

Od kiedy bedom wyruwnania 500plus formie 1500 zł bo na ten temat nic nie słychać

G
Gość

Pracuje i od teraz będę pobierać 500 zł na pierwsze dziecko. Czy to oznacza od razu że jestem nienormalnym pasożytem? Większość ludzi zapomina jakoś że pobierający zasiłki też na nie płacą m in. w podatkach. Rozumiem złość w przypadku ludzi przepijajacych te zasiłki ale uogólnianie że wszyscy pobierający zasiłek że każda matka 5 czy szóstki dzieci to patologia świadczy o patologii umysłowej i zawiści ludzi głoszących te przekonania. Pozdrawiam serdecznie. Niepatologiczna matka 8- letniego chłopca.

G
Gość
2019-07-11T15:30:35 02:00, Gość:

Patologia i nieroby do roboty wypad

2019-07-14T12:08:55 02:00, Gość:

Napewno nie masz dzieci skoro tak piszesz, ale gdy założysz rodzinę i będziesz chciał posiadać dziecko i twoja żona nie będzie pracować tylko ty to fajnie jest wtedy dostać od państwa pomoc która się należy bo państwo chce dbać o każdego obywatela naszego kraju. I dlaczego takiego problemu nie ma w Niemczech tam każdy dostaje socjalna pomoc i są zadowoleni 💁‍♀️

2019-07-23T10:43:36 02:00, Gość:

Dokładnie państwo pomaga .a wszyscy piszą że 500to patologia.a w innych państwach jak dostają na dzieci to już nie patologia .śmieszni jestescie

2019-07-23T11:35:26 02:00, Gość:

Tylko inne państwa są bogatsze i ich stać, a u nas kasę na bachory bierze się od normalnych uczciwie pracujących ludzi a później wszystko drożeje

Bachory? Słownictwo ubogie...

G
Gość
2019-07-11T15:30:35 02:00, Gość:

Patologia i nieroby do roboty wypad

2019-07-14T12:08:55 02:00, Gość:

Napewno nie masz dzieci skoro tak piszesz, ale gdy założysz rodzinę i będziesz chciał posiadać dziecko i twoja żona nie będzie pracować tylko ty to fajnie jest wtedy dostać od państwa pomoc która się należy bo państwo chce dbać o każdego obywatela naszego kraju. I dlaczego takiego problemu nie ma w Niemczech tam każdy dostaje socjalna pomoc i są zadowoleni 💁‍♀️

2019-07-23T10:43:36 02:00, Gość:

Dokładnie państwo pomaga .a wszyscy piszą że 500to patologia.a w innych państwach jak dostają na dzieci to już nie patologia .śmieszni jestescie

Tylko inne państwa są bogatsze i ich stać, a u nas kasę na bachory bierze się od normalnych uczciwie pracujących ludzi a później wszystko drożeje

G
Gość
2019-07-16T17:44:31 02:00, 123:

A może tak dać po500 niepełnosprawnym bez dochodu, ponieważ na leki wydają dużo pieniędzy. A nie tylko na dzieci bez dochodu

2019-07-23T10:47:45 02:00, Gość:

A jak pracuje i do tego mam 6 dzieci na wychowaniu w tym jedno niepełnosprawne, też mi się nie należy i jestem patologią?

Jeśli masz tyle bachorów to znaczy że jesteś nienormalna, ludzi i tak jest za dużo więc nie ma potrzeby się tak rozmnażać, jak kogoś nie stać na gówniaka to niech go nie produkuje a nie pasożytuje na koszt państwa a więc normalnych ludzi.

Dodaj ogłoszenie