Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50-lecie pierwszego polskiego przeszczepienia

(DD)
26 stycznia 1966 r. prof. Jan Nielubowicz z zespołem lekarzy z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie przeszczepili nerkę 18-letniej uczennicy.

Po operacji Danuta żyła osiem miesięcy i od niej rozpoczyna się historia polskich przeszczepów. Do dziś w Polsce przeszczepiono narząd ponad 20 tysiącom osób. Kilkanaście tysięcy z nich nadal cieszy się swoim drugim życiem.

Na transplantację oczekuje kolejnych 1584 pacjentów (dane Poltransplantu z grudnia 2015). Jak sprawić, by wzrosła liczba narządów do przeszczepu? - Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji „Drugie życie” - mówi prof. Lech Cierpka, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, patron honorowy kampanii.

Młodzież z kampanii „Drugie życie” promującej transplantacje rozda milion oświadczeń woli. W tegorocznej kampanii weźmie udział 15 szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego, właśnie trwa rekrutacja. Szkoły mogą zgłaszać się do 4 lutego przez stronę internetową www.osod.info.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski