Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50-złotowa kolekcjonerska moneta z bursztynem upamiętnia 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Obraz Wojciecha Kossaka ,,Zaśłubiny Polski z Baltykiem"
Obraz Wojciecha Kossaka ,,Zaśłubiny Polski z Baltykiem" Fot. Archiwum
Ukazująca się dzisiaj, unikatowa, kolekcjonerska moneta NBP - tak jak wyjątkowy jest fakt, który honoruje - upamiętnia uroczystości zaślubin Polski z morzem, które odbyły się przed 100 laty w Pucku. Przypomnijmy, że obejmowanie przyznanych terenów władze polskie mogły rozpocząć dopiero po wejściu w życie postanowień wersalskich, tzn. od 10 stycznia 1920 r. Polskie oddziały pod dowództwem. gen. Józefa Hallera wkroczyły 17 stycznia 1920 r. Dzień później zajęły Toruń, 23 stycznia - Grudziądz, a 10 lutego dotarły do wybrzeża morskiego.

,,Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem" - mówił w Pucku gen. Józef Haller.

Władze II Rzeczypospolitej uroczystościom tym nadały wielką rangę. Gen. Józefowi Hallerowi, któremu powierzono funkcję Dowódcy Frontu Pomorskiego. towarzyszyli licznie polscy parlamentarzyści, a także wysocy przedstawiciele polskiego rządu - wicepremier Wincenty Witos oraz minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wojewoda pomorski Maciej Rataj. Obecny byl kontradmirał Kazimierz Porębski, a także szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA.

Pociąg specjalny z gośćmi przybył najpierw na dworzec gdański, gdzie starosta dr Józef Wybicki wręczył gen. Hallerowi dwa platynowe pierścienie wykonane na koszt gdańskiej Polonii specjalnie na ceremonię zaślubin z morzem.

Przypomnijmy, że na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km (brzeg Półwyspu Helskiego - 74 km, morze otwarte - 24 km i brzeg Zatoki Puckiej - 49 km). W granicach Rzeczpospolitej nie znalazł się jednak, niestety, żaden większy port. Gdańsk, miał stać się Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów. Decyzję o budowie nowego portu w dolinie rzeki Chylonki w osadzie rybackiej Gdynia rząd podjął w październiku 1920 roku.

Moneta NBP, wyróżnia się masą dwóch uncji srebra próby Ag 999. Jest monetą oksydowaną z wklejką bursztynową. Na awersie przedstawiono odzyskaną część Pomorza, ograniczoną przez terytorium Niemiec oraz rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i z długim wiosłem, charakterystycznym dla regionu i okresu historycznego. Na rewersie widnieje generał Józef Haller wjeżdżający konno w wody Zatoki Puckiej w symbolicznym akcie zaślubin z morzem. W tle stylizowana manifestacja patriotyczna 10 lutego 1920 roku, z silnym akcentem narodowym – flagami państwowymi. Bursztynowy element podkreśla morski charakter monety.

- Srebrna moneta o nominale 50 zł wyemitowana została w nakładzie do 5000 sztuk, jej cena wynosi 830 zł brutto - informuje Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Krakowie. - Tę piękną monetę będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski