18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

6 grobów, o których warto wiedzieć

Redakcja
Anioł na grobie żony Mikołaja Klakurki jest jedną z zaledwie dwóch kamiennych rzeźb, jakie wykonał Wit Wisz Fot. Maciej Hołuj
Anioł na grobie żony Mikołaja Klakurki jest jedną z zaledwie dwóch kamiennych rzeźb, jakie wykonał Wit Wisz Fot. Maciej Hołuj
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Na myślenickim cmentarzu spoczywa wielu znamienitych obywateli miasta. Są to m.in.: burmistrzowie, legioniści, adwokaci i urzędnicy. Jutro będziemy ich znowu wspominać. Wybraliśmy kilka nagrobków i osób, które mają ciekawą historię.

Anioł na grobie żony Mikołaja Klakurki jest jedną z zaledwie dwóch kamiennych rzeźb, jakie wykonał Wit Wisz Fot. Maciej Hołuj

MYŚLENICE. Przed dniem Wszystkich Świętych po nekropolii na Stradomiu oprowadza nas Paweł Lemaniak, absolwent Wydziału Historii UJ, autor książki "Myślenickie cmentarze"

Nagrobek pierwszy: Jan Schally

Jan Schally urodzony w Samborze w 1818 roku w okresie rozbiorów przybył do Myślenic jako urzędnik. Szybko spolonizował się. W latach 1878 do 1882 sprawował funkcję burmistrza Myślenic. Zmarł w 1904 roku. Jego wnuk Kazimierz syn Andrzeja pełnił w okresie międzywojennym funkcję szefa gabinetu wojskowego przy prezydencie Ignacym Mościckim. Prawnuk Jana Schallego, Andrzej Wiktor był laureatem nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 roku.

Nagrobek drugi: Fryderyk Wilhelm Zoll

Na razie nagrobek Fryderyka Wilhelma Zolla znajduje się w rekonstrukcji. Na myślenickim cmentarzu przygotowano betonowy fundament na jego przyjęcie. Nagrobek ma się tutaj pojawić jeszcze dzisiaj. Protoplasta rodu Zollów, w tym najbardziej znanego dzisiaj profesora Andrzeja Zolla przybył do Bochni, gdzie pełnił rolę rządcy przy salinach (prawdopodobnie w Kopalni Soli). W Myślenicach mieszkał syn Fryderyka Wilhelma Józef Chrystian, który ożenił się z córką ówczesnego burmistrza Myślenic Walentego Wątorskiego. Nagrobek Fryderyka Wilhelmna Zolla jest odnawiany ze środków rodziny. Andrzej Zoll odwiedza od czasu do czasu Myślenice. Ostatnio odbył spotkanie autorskie w murach Biblioteki Publicznej.

Nagrobek trzeci: Mikołaj Klakurka

Mikołaj Klakurka to kolejny burmistrz Myślenic. Nagrobek zdobiący grób, gdzie spoczywa żona burmistrza Klakurki oraz jego dwuletnia córka był odnawiany dziesięć lat temu. Jest to piękna figura anioła tulącego w ramionach dziecko. Autorem nagrobka jest sygnujący swoje dzieła literami W.W. Wit Wisz - rzeźbiarz, który wykonał także rzeźby znajdujące się w kościółku św. Jakuba, którego mury wznoszą się na opisywanym przez nas cmentarzu. Anioł na grobie żony Mikołaja Klakurki jest jedną z zaledwie dwóch kamiennych rzeźb, jakie wykonał Wit Wisz, pracujący najczęściej w drewnie. Mikołaj Klakurka był związany z rodem Zollów poprzez fakt, że promotorem jego pracy doktorskiej był urodzony w Myślenicach Fryderyk Zoll Starszy.

Nagrobek czwarty: Jan Dunin Brzeziński

Grób pułkownika Jana Dunina Brzezińskiego jest grobem symbolem. Jan Dunin Brzeziński poległ bowiem na terenie ZSRR podczas II wojny światowej, a miejsce jego ostatecznego spoczynku nie jest znane do dziś. Jan Dunin Brzeziński, który także pełnił funkcję burmistrza Myślenic to legionista, żołnierz I wojny światowej, komendant POW na powiat myślenicki. W roku 1939 nie otrzymał karty mobilizacyjnej, mimo tego ruszył na wojnę, oddając na myślenickim rynku klucze od miasta jednemu z radnych. Kiedy opuszczał Myślenice, miał 56 lat.

Nagrobek piąty: Emil Kubala

Emil Kubala był żołnierzem armii austriacko - węgierskiej, uczestniczył w I wojnie światowej i wojnie w 1920 roku. Miał bardzo szeroki zakres zainteresowań. Wykonywał zdjęcia (wiele archiwalnych fotografii dawnych Myślenic jest autorstwa właśnie Emila Kubali), rysował, gromadził dokumenty dotyczące miasta, był jednym ze współzałożycieli muzeum. Zajmował się także hipnozą.
Sławny był jego hipnotyczny pojedynek z hipnotyzerem ze Słowacji.

Podobno Słowak o mało co nie przypłacił go życiem, bowiem nie można go było wybudzić z hipnozy, jaką zastosował Emil Kubala.

Nagrobek szósty: Wiktor Kutrzeba

Doktor Wiktor Kutrzeba był autorem pierwszej monografii Myślenic, która została wydana w 1900 roku przez miasto Myślenice. Kutrzeba pełnił funkcję adwokata w sądzie jordanowskim. Studiował w Krakowie. Jego monografia jest dzisiaj uważana za dzieło bardzo solidne i wiarygodne. Tak przynajmniej twierdzą korzystający z niego historycy.

***

Myślenicka nekropolia na Stradomiu to ślad po pierwotnej lokalizacji centrum Myślenic. Położony na wzgórzu cmentarz i stojący na jego terenie kościółek pod wezwaniem św. Jakuba stanowiły integralną część tego centrum. Kościółek przez długi czas należał do miasta. Dbali o niego, jak i o cmentarz radni miejscy i członkowie Komitetu Kościołka Najświętszej Marii Panny (pierwotne wezwanie kościółka). Stan ten zmienił się dopiero po II wojnie światowej Dzisiaj nekropolia należy do miasta, zaś kościółek i stojąca nieopodal dzwonnica są własnością parafii. Przez trzy dni, wczoraj, dzisiaj i jutro trwać będzie specjalna, zainicjowana przez licealistów z Myślenic kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków i grobowców cmentarza na Stradomiu.

MACIEJ HOŁUJ

[email protected]

Jedź Za darmo na cmentarz

Bezpłatna, autobusowa linia lokalna została uruchomiona na dwa dni - dzisiaj i jutro - z okazji Wszystkich Świętych. Autobus będzie kursował z przystanku na Górnym Przedmieściu (przy ZS im. Andrzeja Średniawskiego), kolejne przystanki: przy bloku nr 1 na Osiedlu Tysiąclecia, przy sklepie Carrefoura, przy Centrum Handlowym Stara Cegielnia i przy cmentarzu w Polance.

Godziny odjazdów z przystanku na Górnym Przedmieściu: 9, 9.40, 10.20, 11, 11.40, 12.20, 13, 13.40, 14.20, 15, 15.40 i 16.

Odjazdy z przystanku na cmentarzu w Polance: 9.20, 10, 10.40, 11.20, 12, 12.40, 13.20, 14, 14.40, 15.20, 16 i 16.40.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie