Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

 6 pekińskich osobliwości

G
Jest to wielki plac w centrum Pekinu, oskrzydlony z zachodu i wschodu ogromnymi budynkami Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i Muzeum Historii Rewolucji Chińskiej. Te dwie potężne budowle powstały w 1959 r. noszą widoczne ślady wpływu radzieckiej architektury z tamtego okresu. W południowej części placu znajduje się monumentalne mauzoleum Mao Zedonga, przed którym stoi pomnik Bohaterów Ludowych.

Plac Tiananmen
Zakazane Miasto
 Znajduje się w północnej części Tiananmenu, prowadzi do niego sławna Brama Niebiańskiego Spokoju (tianan men), od której swą nazwę wziął plac. Dawna siedziba chińskich cesarzy, otoczona wysokim czerwonym murem, składa się z 800 budynków. Najbardziej okazałym budynkiem jest Pałac Cesarski. Na zachód od niego znajduje się zamknięte dla turystów "nowe zakazane miasto", czyli rezydencje członków władz, gdzie również mieszkał Mao. Można tutaj spędzić cały dzień (od 8.30 do 17, bilet - 50 juanów).
Świątynia Nieba
 Dawne miejsce modlitwy cesarzy i samych Chińczyków o urodzaj lub osobiste szczęście. Ten okrągły pawilon z dwuokapowym dachem przykrytym niebieską dachówką jest jednym z najbardziej znanych symboli chińskiej architektury cesarskich czasów (8 do 17.30). Park, który znajduje się obok świątyni Tian Tan (6 - 21), jest wspaniałym miejscem, gdzie można odpocząć od hałasu współczesnego Pekinu.
Pałac Letni
 Zbudowany został przez cesarzy z dynastii Qing. Służył im jako miejsce ucieczki przed pekińskim gorącym latem. Rezydencja leży nad brzegiem jeziora i otoczona jest wspaniałym parkiem, w którym widać wpływy sztuki ogrodowej południowych Chin (od 6.30 do 18). Opuszczając Pałac Letni warto to zrobić zachodnią bramę, gdzie za 10 junanów możemy podziwiać odrestaurowaną i znajdującą się nad wodą chińską dzielnicę handlową sprzed 200 lat. Obecnie znajdują się tam ekskluzywne sklepy pamiątkarskie.
Świątynia Lamy
 Jest to jedna z najbardziej kolorowych świątyń Pekinu. Znajduje się w północnowschodniej części miasta, przy drugiej obwodnicy. Można w niej podziwiać 18-metrową statuę Buddy Maitreya, dziękczynny prezent ósmego Dalaj Lamy dla cesarza Qianlonga. Świątynia wypełniona jest postaciami z panteonu lamajskiego, a ciekawostką mogą być gipsowe figury tantryczne w miłosnych uściskach nie spotykane w chińskiej sztuce religijnej (od 9 do 16.30).
Wielki Mur
 Nie ma chyba turysty, który będąc w Pekinie nie widział symbolu narodowego Chin. Jak być tutaj i nie zrobić 70 km wycieczki, aby go zobaczyć! W każdym hotelu możemy uzyskać informacje o wycieczkach na Wielki Mur, które organizują specjalne biura lub same hotele. Koszt takiego wyjazdu waha się od 30 do 50 dolarów, w zależności na którą część wielkiego muru chcemy się wybrać. Najpopularniejsze trasy to najbliżej położony Pekinu Badalin, ale warto trochę dopłacić i wybrać się do Simatai, gdzie widoki są o wiele piękniejsze, a idąc na wschód spotkamy odcinki muru nie dotknięte rękami konserwatorów. Niestety chodzenie po symbolu narodowym Państwa Środka jest płatne i w zależności od odcinka jest to koszt od 20 do 40 juanów. Bardziej zamożni turyści mogą również wynająć samochód lub minibus, jednak koszt takiej wycieczki to ponad 100 dolarów. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski