6 punktów straty

Finlandia - Polska 3-0 (25-18, 25-22, 25-22)

Finlandia: Esko, Siltala, Kunnari (10), Oivanen (20), Shumov (10), Oivanen, Hyvarinen (libero) oraz Hietanen.
Polska: Nowakowski, Łomacz, Kurek, Możdżonek (6), Jarosz (15), Ruciak, Ignaczak (libero) oraz Bartman (8), Kłos, Grzyb.
Polska przegrała w Tampere z Finlandią w meczu 5. kolejki grupy D Ligi Światowej siatkarzy. To mecze z Finlandią miały zadecydować o tym, która z dwóch drużyn zajmie drugie miejsce w grupie D i będzie mogła liczyć na "dziką kartę" do turnieju finałowego. Polacy mają już 6 punktów straty, a w środę i czwartek w Bydgoszczy nie mogą pozwolić sobie na przegraną.
Trener "biało-czerwonych" Daniel Castellani do Finlandii nie zabrał kapitana zespołu Bąkiewicza, który do tej pory wystąpił we wszystkich spotkaniach Ligi Światowej, ale poprosił o kilka dni wolnego na załatwienie spraw prywatnych. W podstawowej szóstce zastąpił go Ruciak.
Mecz rozpoczął się dla Polaków nieźle. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili z 1-punktowym prowadzeniem. Od tego momentu było już tylko gorzej. "Biało-czerwoni" seriami zaczęli popełniać błędy, a przewaga Finów była coraz bardziej widoczna. Drugi set był bardziej wyrównany, ale proste błędy Polaków, atak w aut Zbigniewa Bartmana i ze stanu 20-20 zrobiło się 22-20. Finowie szybko zdobyli potrzebne im do zwycięstwa 3 punkty.
Ostatni, jak się okazało, set Polacy rozpoczęli z Bartmanem i Kłosem w szóstce. Początkowo as serwisowy Jarosza i skuteczny blok Bartmana dał nadzieję kibicom, że możliwa jest jeszcze zmiana scenariusza. Zamiast jednak pójść za ciosem polscy siatkarze zaczęli się gubić. Gdy Polacy doprowadzali do remisu, gospodarze szybko znowu odskakiwali na 2-3 punkty.
Pozostałe wyniki
Grupa A: USA - Włochy 1-3 i 3-1, Chiny - Holandia 2-3 i 3-0; grupa B: Argentyna - Serbia 3-1 i 2-3, Korea Płd. - Francja 0-3 i 1-3; grupa C: Rosja - Japonia 3-0 i 1-3, Bułgaria - Kuba 3-2 i 3-0; grupa D: Wenezuela - Brazylia 0-3 (15-25, 12-25, 17-25) i 0-3 (23-25, 32-34, 19-25).
1. Brazylia 10 27 29- 6
2. Finlandia 10 17 20-18
3. Polska 19 11 14-21
4. Wenezuela 10 5 9-27
Kolejność w innych grupach: A: USA 21, Włochy 17, Holandia 13, Chiny 9; B: Serbia 18, Francja 17, Argentyna 16, Korea Płd. 9; C: Kuba 20, Rosja 17, Bułgaria 15, Japonia 8 pkt. (PAP/FIL)