600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,913

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jesli komus szkoda i posuwa sie do takiego tekstu na temt matek to jego tez ktos zjebał jeszcze idiote

G
Gość
2019-08-20T07:28:48 02:00, Gość:

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

2019-08-20T07:44:32 02:00, Gość:

Sklepy polskie z polskimi produktami. Społem jest czynny od 7.00-21.00. Zawsze świeża dostawa codziennie zaskakujące towary i bieżesztyle ile chcesz, możesz udać bo to polska sprawdzona jakość. Społem we Wrocławiu ul. Jemiołowa, sklep nazwany przez klientów Stodołą. Jestem tam codziennie. Mają ogromny wybór towarów.

Zaufanie przede wszystkim.

G
Gość
2019-08-20T07:28:48 02:00, Gość:

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

Sklepy polskie z polskimi produktami. Społem jest czynny od 7.00-21.00. Zawsze świeża dostawa codziennie zaskakujące towary i bieżesztyle ile chcesz, możesz udać bo to polska sprawdzona jakość. Społem we Wrocławiu ul. Jemiołowa, sklep nazwany przez klientów Stodołą. Jestem tam codziennie. Mają ogromny wybór towarów.

G
Gość
2019-08-20T07:28:48 02:00, Gość:

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

Mam zamiar iść do pracy w Społem.

G
Gość
2019-08-20T07:28:48 02:00, Gość:

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

Racja

G
Gość
2019-08-20T07:33:27 02:00, Gosik:

Do tych wszystkich co uważają że tym co nie pracuja, bo to pijak i i lenie, a pobierają 500. Ja też nie pracuje z wyboru i pobieram pieniądze. Tylko że zamiast przeznaczam kwote na insuline, wklucia, preparaty odczulajace, sensory bo życie zdecydowało że moje dziecko zachorował i na ct1. Chętnie oddam ta obłędnie wysoka sumę pieniędzy w zamian za przesłane noce, możliwość pójścia do kina, czy do pracy.

Polacy powali się budzą i kupują w polskich sklepach min. w Społem

G
Gość
2019-08-20T07:33:27 02:00, Gosik:

Do tych wszystkich co uważają że tym co nie pracuja, bo to pijak i i lenie, a pobierają 500. Ja też nie pracuje z wyboru i pobieram pieniądze. Tylko że zamiast przeznaczam kwote na insuline, wklucia, preparaty odczulajace, sensory bo życie zdecydowało że moje dziecko zachorował i na ct1. Chętnie oddam ta obłędnie wysoka sumę pieniędzy w zamian za przesłane noce, możliwość pójścia do kina, czy do pracy.

Społem PSS jest co wybierać i zawsze świeże, codziennie nowa dostawa.

G
Gość
2019-08-20T07:28:48 02:00, Gość:

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

I pierdół nie wypisuję jak ci poniżej.

G
Gosik

Do tych wszystkich co uważają że tym co nie pracuja, bo to pijak i i lenie, a pobierają 500. Ja też nie pracuje z wyboru i pobieram pieniądze. Tylko że zamiast przeznaczam kwote na insuline, wklucia, preparaty odczulajace, sensory bo życie zdecydowało że moje dziecko zachorował i na ct1. Chętnie oddam ta obłędnie wysoka sumę pieniędzy w zamian za przesłane noce, możliwość pójścia do kina, czy do pracy.

G
Gość

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

G
Gg

Najgorsza rzecz to dawać ludziom pieniądze. Młode pokolenke już się przyzwyczaja i staje się roszczeniowe

G
Gość

Wpierajcie dalej nierobów, to zobaczycie jak się gospodarka na ryj przewróci. Za chwilę naszymi pieniędzmi będziemy mogli sobie podetrzeć... Szkoda słów na ten umysłowy kompost, który nie ma zielonego pojęcia jak działa ekonomia...

R
Run
2019-08-20T00:25:43 02:00, Gocha:

A, ci co pracują i dzieci nie mają i ledwo koniec z końcem wiążą, to im się nic nie należy? Tylko jakieś marne 100 zł? Na co wystarczy? A, na jeden raz, żeby iść do Wedla na lody, i godnie zjeść, jak przystało na człowieka. We Włoszech ludzie jedzą, co chcą i tyle razy wychodzą przynajmniej na pizzę, ile chcą. Nie jeden raz w sklepie brałam do ręki łososia i odkładałam,bo 17 zł kosztował. I, to jest Polska?

Przeczytaj co napisałas? Chcesz pieniądze dze od Państwa na swoje przyjemności? Takiego bardzo skromnego pomysłu jeszcze nie było. Ręce opadają

G
Gość
2019-08-20T00:36:33 02:00, Zbigniew.:

I wy bezdzietni takimi samimi bachorami jesteście i wasze dzieci w przyszłości nimi beda a matki wasze tylko rozkladac nogi umialy jak takie cepy siw porodzily a niektore debile i debilówy nie pojmuja tepaki nadal ze nie ze jak sie chciało jeb.ac blabla tylko ludzie umieja utrzymać a skoro sie lapia na program to co za problem idioto? Ja pieprze co za buraki twoja matula tez sie je.bala tak? Zadnych argumentow debile mysla ze ceny spadną a rosna przed programem gowno macie a nie argumenty i ja nie korzystam z tych pieniedzy