600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [21.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [21.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,040

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dany
2019-08-21T00:47:21 02:00, Ken z TG:

Jak najbardziej. Ale z małą poprawką. 700 dla pracujących i nie mogących podjąć zatrudnienia z tytułu niepełnosprawności lub opieki nad wielodzietną rodziną, a dla nierobów co by mogli pracować, ale im się nie chce to max 300 złotych. Moim zdaniem to jest sprawiedliwe.

Też tak myślę. Brawo !!!

K
Ken z TG

Jak najbardziej. Ale z małą poprawką. 700 dla pracujących i nie mogących podjąć zatrudnienia z tytułu niepełnosprawności lub opieki nad wielodzietną rodziną, a dla nierobów co by mogli pracować, ale im się nie chce to max 300 złotych. Moim zdaniem to jest sprawiedliwe.

R
RG
2019-08-20T23:31:55 02:00, Gosc:

Polska powinna mi wynagrodzic to ze pracuje na 2 etety zeby zaspokoic rodzinne potrzeby, przez co cierpie strasznie ze wzgledu na ograniczona przyjemnosc spedzania czasu z dziecmi. Nie oszukujmy sie zeby kupic mieszkanie trzeba zapier... ponad wszystk

Decydując się na założenie rodziny nie licz na innych tylko mierz siły na zamiary. Nie może być tak by społeczeństwo składało się na ciebie bo chcesz mieć więcej dzieci. Zrozum żaden kraj nie wytrzymał socjalizmu, nie da się sponsorować wszystkich. Prędzej czy później ten socjalny balon pęknie i okaże się że nie jesteś w stanie utrzymać swej rodziny - co wtedy, wybierzesz najsłabsze i nakarmisz nim innych? Niestety kres sielanki jest już widoczny, wystarczy zobaczyć zadłużenie (nie deficyt) naszego kraju.

G
Gość

Niedługo Polska pójdzie z torbami.

G
Gosc
2019-08-20T21:48:03 02:00, Kamila2327:

A ja zawsze mówię mam 5 dzieci i jeśli ktoś chce mogę oddać te pieniądze wraz z dziećmi i zobaczymy jak ktoś sie ogarnie gdzie nie ma na kogo liczyć tylko rano wstać wyrobić siebie do pracy 4 do szkoły najmniejsze do żłobka porozwilozic i jeszcze dojechać 15 km do pracy na 8 spowrotem prosić szefa czy można wyjść 39 min wczesniej bo szkola do 15 zeby zdążyć odebrać pozniej szybko jesc sprzatac i gotowac na nastepny dzien i jeszcze zawieść na zajecia dodatkowe bo dzięki 500 plus dzieci chodzą przetrwałam to dlatego z ostatnim dzieckiem jestem na urlopie wychowawczym żeby dzieci miały na kogo liczyć przy lekcjach zeby miały świeży posiłek i co mam mieć mniej żeby się ich marzenia nie spełniały

2019-08-20T22:09:00 02:00, Gość:

Trzeba było myśleć wcześniej czy cię stać na 5 dzieci

2019-08-20T22:33:38 02:00, Gość:

A Kogo To Obchodzi Ile BACHOROW Masz NIe Trzeba było produkować tyle a teraz skomlec o dotacjr

2019-08-20T23:06:12 02:00, G:

Trzeba było se granat w picke włożyć po pierwszym

2019-08-20T23:45:02 02:00, Gość:

Jak mozecie tak pisac kobieta ta dzieci kochane kiedys te bachory jak ktos brzydko napisal bedzie pracowalo na twoja rete baranie.!!!a co panstwo łaskę mi robi ze jest500plus !sa Polakami i im sie to nalezy.Szacunek dla mam

To są mole żerują e w moich majtkach myśląc że jeszcze jakiś plemnik żyje i dorobi do 500 plus patologia zapierdol ona

R
RG
2019-08-20T21:48:03 02:00, Kamila2327:

A ja zawsze mówię mam 5 dzieci i jeśli ktoś chce mogę oddać te pieniądze wraz z dziećmi i zobaczymy jak ktoś sie ogarnie gdzie nie ma na kogo liczyć tylko rano wstać wyrobić siebie do pracy 4 do szkoły najmniejsze do żłobka porozwilozic i jeszcze dojechać 15 km do pracy na 8 spowrotem prosić szefa czy można wyjść 39 min wczesniej bo szkola do 15 zeby zdążyć odebrać pozniej szybko jesc sprzatac i gotowac na nastepny dzien i jeszcze zawieść na zajecia dodatkowe bo dzięki 500 plus dzieci chodzą przetrwałam to dlatego z ostatnim dzieckiem jestem na urlopie wychowawczym żeby dzieci miały na kogo liczyć przy lekcjach zeby miały świeży posiłek i co mam mieć mniej żeby się ich marzenia nie spełniały

2019-08-20T22:09:00 02:00, Gość:

Trzeba było myśleć wcześniej czy cię stać na 5 dzieci

2019-08-20T22:33:38 02:00, Gość:

A Kogo To Obchodzi Ile BACHOROW Masz NIe Trzeba było produkować tyle a teraz skomlec o dotacjr

2019-08-20T23:06:12 02:00, G:

Trzeba było se granat w picke włożyć po pierwszym

2019-08-20T23:45:02 02:00, Gość:

Jak mozecie tak pisac kobieta ta dzieci kochane kiedys te bachory jak ktos brzydko napisal bedzie pracowalo na twoja rete baranie.!!!a co panstwo łaskę mi robi ze jest500plus !sa Polakami i im sie to nalezy.Szacunek dla mam

No właśnie - "bo mi się należy" to jest największy problem w socjaliźmie że ludzie uważają że coś im się należy - jak sam sobie nie wypracujesz to z jakiej racji ktoś ma ci dokładać? Twe dzieci nie będą pracowały na niczyją emeryturę bo emeryci swe lata wypracowali i psim obowiązkiem ZUSu jet zapewnienie im emerytury, problem w tym że nasze państwo ich składki już rozdało.

R
RG

Serio ktoś myśli że za różnicę 200PLN ktoś zdecyduje się na podjęcie pracy?

J
Janusz

Miałem ci ja pińcet, lecz już je wydałem.

Kiebasę pojadłem, wódką popijałem.

A wszystko dostałem od tych z pisu cieci, co myśleli, że kasa będzie na dzieci. Hahahahaha!

G
Gość
2019-08-20T16:50:51 02:00, Rafcio:

Pracujący 1000zł ulgi podatkowej na dziecko, dla niepracujących 0 zł. Chińczycy wyśmiewają głupich europejczyków, że rozdają pieniądze bezrobotnym.

Też dobre

G
Gość
2019-08-20T23:28:08 02:00, Gość:

nawet powinno być 300 i 700

2019-08-20T23:35:42 02:00, Gość:

Dokładnie tak !

Popieram!

G
Gość
2019-08-20T21:48:03 02:00, Kamila2327:

A ja zawsze mówię mam 5 dzieci i jeśli ktoś chce mogę oddać te pieniądze wraz z dziećmi i zobaczymy jak ktoś sie ogarnie gdzie nie ma na kogo liczyć tylko rano wstać wyrobić siebie do pracy 4 do szkoły najmniejsze do żłobka porozwilozic i jeszcze dojechać 15 km do pracy na 8 spowrotem prosić szefa czy można wyjść 39 min wczesniej bo szkola do 15 zeby zdążyć odebrać pozniej szybko jesc sprzatac i gotowac na nastepny dzien i jeszcze zawieść na zajecia dodatkowe bo dzięki 500 plus dzieci chodzą przetrwałam to dlatego z ostatnim dzieckiem jestem na urlopie wychowawczym żeby dzieci miały na kogo liczyć przy lekcjach zeby miały świeży posiłek i co mam mieć mniej żeby się ich marzenia nie spełniały

2019-08-20T22:09:00 02:00, Gość:

Trzeba było myśleć wcześniej czy cię stać na 5 dzieci

2019-08-20T22:33:38 02:00, Gość:

A Kogo To Obchodzi Ile BACHOROW Masz NIe Trzeba było produkować tyle a teraz skomlec o dotacjr

2019-08-20T23:06:12 02:00, G:

Trzeba było se granat w picke włożyć po pierwszym

Jak mozecie tak pisac kobieta ta dzieci kochane kiedys te bachory jak ktos brzydko napisal bedzie pracowalo na twoja rete baranie.!!!a co panstwo łaskę mi robi ze jest500plus !sa Polakami i im sie to nalezy.Szacunek dla mam

G
Gość
2019-08-20T23:21:59 02:00, alejak.pl:

Pomagać, ale rozsądnie. Znam wiele osób, które nie chcą pracować, a dzieci już chodzą do szkoły. Szwagierka powiedziała znajomej, że może pracować razem z nią, bo zrobiło się miejsce. A ona 35 letnia mama, odpowiedziała jej, że głupia nie jest (ma 4x500 i to jej wystarcza).

4razy 500 jej sie skonczy a z emerytura bedzie d... czy pomyslala o tym ze nie daj Boze jej cos sie stanie to dzieci nawet renty po matce nie dostana???? Zal mo tych samolubnych ludzi. Ich sprawa ich wybor😃😃😃😃

G
Gość
2019-08-20T23:28:08 02:00, Gość:

nawet powinno być 300 i 700

Dokładnie tak !

G
Gość

Gvd

G
Gosc

Polska powinna mi wynagrodzic to ze pracuje na 2 etety zeby zaspokoic rodzinne potrzeby, przez co cierpie strasznie ze wzgledu na ograniczona przyjemnosc spedzania czasu z dziecmi. Nie oszukujmy sie zeby kupic mieszkanie trzeba zapier... ponad wszystk

Dodaj ogłoszenie