Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

640 mln zł na rozwój AGH

Redakcja
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
EDUKACJA. Akademia Górniczo-Hutnicza zainaugurowała wczoraj 92. rok akademicki. - Za nami czas pełen wysiłków, przed nami nowe wyzwania - zaznaczył prof. Antoni Tajduś, rektor uczelni.

Fot. Anna Kaczmarz

Naukę rozpoczęło ponad 35 tysięcy studentów na 15 wydziałach i w jednej szkole międzywydziałowej w ramach 33 kierunków studiów i na ponad 170 specjalnościach. O przyjęcie na uczelnię starało się podczas tegorocznej rekrutacji ponad 25 tys. kandydatów. Na pierwszy rok zostało przyjętych około 10,5 tys. osób.

- Akademia to jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Od lat wielokrotnie przekracza wymagania formalne, by zmienić swoją nazwę na uniwersytet. Jednak AGH to marka uznana w kraju i na świecie, postrzegana jako nowoczesny uniwersytet techniczny z bogatą tradycją intensywnej współpracy z przemysłem, któremu zawdzięcza swoje powstanie i dzięki któremu nieustannie się rozwija - zaznaczył prof. Antoni Tajduś w przemówieniu inauguracyjnym. Dodał również, że mijający rok akademicki należy uznać za dobry dla AGH.

Uroczystość była okazją do podsumowań osiągnięć i przedstawienia planów na przyszłość. W roku akademickim 2009/2010 AGH rozpoczęła wiele inwestycji. - Kampus uczelni stał się wielkim placem budowy. Na naszych oczach błyskawicznie powstają nowe budynki. Pozwolą one w przyszłości na rozwinięcie aktywności jednostek oraz rozwiązanie problemów lokalowych - podkreślił rektor AGH.

Powstaje m.in. Centrum Informatyki, Centrum Ceramiki, Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii oraz Multimedialne Centrum Językowe dla studentów kierunków technicznych.

Uczelnia w ostatnich latach zdobyła środki unijne na realizację różnych, kluczowych przedsięwzięć. Ogółem na inwestycje budowlane i aparaturowe pozyskała z różnych źródeł około 640 mln zł.

Nowy rok akademicki oznacza kontynuację rozpoczętych inwestycji i uruchomienie kilku nowych - m.in. Centrum dla Zrównoważonej Energetyki, które powstanie przy ul. Czarnowiejskiej.

Uczelnia stale powiększa swoją ofertę. W tym roku wśród nowości znalazły się m.in. makrokierunki: ceramika, prowadzona przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Wirtotechnologia na Wydziale Odlewnictwa. Pojawiły się też nowe specjalności takie, jak bionanotechnologia czy nowoczesna grafika komputerowa. Uczelnia zapowiada również poszerzanie oferty kierunków w języku angielskim.

- Mocną stroną naszej uczelni pozostaje działalność naukowo-badawcza - podkreślał wczoraj prof. Antoni Tajduś. - O naszej aktywności świadczy fakt, że przychody z działalności naukowo-badawczej stanowią ponad 40 procent wszystkich środków finansowych uczelni i stale rosną - dodał.

Podczas wczorajszej uroczystości wręczono również odznaczenia nadane pracownikom AGH przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także nagrody im. profesora Władysława Taklińskiego, nagrody im. profesora Antoniego Rodziewicza-Bielewicza oraz im. prof. Zbigniewa Engela.

Nagrodzono także najlepszą pracę dyplomową w konkursie "Diamenty AGH" i przyznano stypendia Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich dla studentów AGH za wybitne wyniki w nauce.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski