650 lat minęło, jak...

PAWEŁ STACHNIK
Uniwersyteckie uroczystości są bardzo efektowne. Na fotografii inauguracja roku akademickiego 2013/2014 FOT. ADAM WOJNAR
Uniwersyteckie uroczystości są bardzo efektowne. Na fotografii inauguracja roku akademickiego 2013/2014 FOT. ADAM WOJNAR
Udostępnij:
W 2014 r. Uniwersytet Jagielloński świętował będzie jubileusz - rocznicę 650-lecia założenia. Szeroko zakrojone obchody trwają przez cały akademicki rok jubileuszowy, a ich apogeum zaplanowano na maj. Do Krakowa zjadą doktorzy honoris causa UJ, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, światowej sławy naukowcy i wiele innych znakomitych osobistości.

Uniwersyteckie uroczystości są bardzo efektowne. Na fotografii inauguracja roku akademickiego 2013/2014 FOT. ADAM WOJNAR

NAUKA. Na wielki jubileusz Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjadą goście z całego świata

- Obchody świętowane będą na wielu płaszczyznach, przede wszystkim naukowej, a także kulturalnej, artystycznej i sportowej. Będziemy chcieli przybliżyć uniwersytet społeczeństwu, pokazać jego historię i dorobek, ale i dzień dzisiejszy: badania naukowe i pracowników - mówi kierujący Biurem Jubileuszowym UJ dr Jerzy Skuciński.

Program rzeczywiście będzie bogaty. W ramach jego naukowej części przez cały rok odbędzie się kilkadziesiąt konferencji, zjazdów i sympozjów naukowych. Znajdą się wśród nich m.in. Kongres Kultury Akademickiej oraz organizowana wraz z PAU konferencja "Nauka i innowacja". W Krakowie obradować będą stowarzyszenia Coimbra, Europae-um, IRUN i Utrecht Network, skupiające najbardziej prestiżowe uniwersytety świata, a także krajowy KRASP. Odbędą się też posiedzenia Rady Parlamentu Studentów RP i zarządu European Students Union. Z kolei część kulturalna obejmie m.in. koncerty muzyczne w Teatrze im. J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej, plenerowy koncert dla studentów pod klubem Żaczek, liczne wystawy oraz zwiedzanie najpiękniejszych obiektów uczelni w ramach Nocy na UJ wzorowanej na Nocy Muzeów.

Najważniejszy element obchodów kulturalnych to widowisko historyczno-muzyczne na Rynku Głównym, którego głównym autorem będzie artysta światowej sławy. - Jego nazwiska nie chcemy zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że będzie to twórca naprawdę z pierwszego szeregu, a spektakl będzie naprawdę spektakularny - mówi dr Skuciński.

Kulminację jubileuszowych obchodów zaplanowano na dni 8-12 maja (12 maja 1364 r. król Kazimierz wydał akt fundacyjny Uniwersytetu). 10 maja w katedrze wawelskiej uroczystą mszę odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Następnie orszak jubileuszowy przejdzie z Wawelu drogą królewską do Auditorium Maximum, gdzie odbędzie się posiedzenie senatu uczelni i - zgodnie z jubileuszową tradycją - wręczenie doktoratów honoris causa. 12 maja na frontonie gmachu Collegium Novum odsłonięta zostanie tablica poświęcona fundatorowi uczelni - królowi Kazimierzowi Wielkiemu.

Część sportowa obchodów obejmie regaty studenckich ósemek wioślarskich z Polski i Europy na zakolu Wisły pod Wawelem (z udziałem reprezentacji słynnych angielskich uniwersytetów Oxford i Cambridge), maraton biegowy oraz inne zawody. Przedłużeniem majowych obchodów będą juwenalia i Festiwal Nauki.

Program uzupełni szereg imprez i wydarzeń towarzyszących. I tak w Ogrodzie Profesorskim UJ przy ul. Jagiellońskiej zakopana zostanie tzw. kapsuła czasu. Znajdzie się w niej przesłanie od rektora dla jego następcy, przesłanie od krakowian (na które ogłoszony zostanie konkurs) oraz pamiątki współczesności. Kapsuła będzie mogła zostać otwarta najwcześniej za 50 lat. Ukaże się szereg okolicznościowych publikacji, w tym historia UJ oraz kolejne tomy książek o historycznych budynkach UJ, wybite zostaną jubileuszowe medale i opracowane gadżety.

- Obchody relacjonowane będą przy użyciu najróżniejszych mediów, również m.in.: Facebooka, specjalnego kanału na YouTube, kamer internetowych i jubileuszowej strony internetowej - dodaje dr Skuciński.

Patronat nad jubileuszem objął prezydent RP. Poprzedni wielki jubileusz założenia UJ obchodzono w 1964 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
info-stanczyk
Rektor UJ zlikwidowal Instytut Informatyki UJ, najstarszy instytut informatyki w Krakowie.

Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego mocno sprzeciwiają się likwidacji Instytutu Informatyki.

Z okazji 650-lecia UJ zapraszamy wszystkich kandydatow na studia informatyczne ... na AGH.
K
Krakus
Drogi Panie, nie te czasy, nie te gusta..
...
"Jego nazwiska nie chcemy zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że będzie to twórca naprawdę z pierwszego szeregu, a spektakl będzie naprawdę spektakularny" - mam nadzieję, że UJ wyciągnie wnioski z obchodów 750 lecia lokacji Krakowa, które były żenującym popisem Rubikoniady...
C
Chrystjana/J/A
Zresztą co ja będę się wysilała, nazywajcie się, jak chcecie i żyjcie jak chcecie i tak, mądrzy i dobrzy ludzie, niczego już dla butnych i durnych - polsko sowieckich, nie uczynią, bo się nie da... dlatego bydło, co nie siedzi w swoim środowisku, tylko weszło w ludzką szkodę i panuje od 1939 roku, w cudzym domu, ku swemu zatraceniu podąża i zaiste kto przeżyje wolnym będzie, a kto umiera niezależnym i wolnym już!
C
Ch/J/A
Coś nie pasi, w kwestii ludzkich przesladowań???
C
Chrystjana/J/A
cd. Z okrawków encyklopedycznych i zafałszowanych dziejów Regionalnej Rzeczypospolitej, można się doczytać, iż tam gdzie występowały nazwy Rzeczypospolita, tam, od 1946 roku, widnieje Polska, jako samodzielne państwo. Natomiast tam gdzie pojawiał się Napoleon Bonaparte=Wielki, półgłówek, bo łebek i półkule mózgowe, wielkością równe torbie mosznej, czyli ten najazdowy Filistyn, od kampanii męskobójczych, rabowania i prokreacji, swoim zmutowanym plemnikiem, na cudzej rasie, tam pojawiały się Legiony polskie, a gdzie pojawiał się car-prusak, tam pojawiali się sowieci, z jezykiem pruskim żuczkowym=laponskim, zatem, Napoleon Bonaparte był, z Grenlandi= Zielona Poland, bo tam według wykazu przynależności językowej jest język germański, a car Mikołaj, z sowietami był z Sybiru północnego, po którym, tylko wyspy New Syberian Islands =Patriarchalny Islam = Północny Israel się został. Dlatego np. w Księstwie Poznania, gdzie obowiązywał język zachodniosłowiański, nie było germanizacji, od Prusów=cara, ale była okupacja i germanizacja, od legionów polsko/francuskich, które wstąpiły do Poznania –czyli od polarnych Polaków- Filistynów, z Grenlandii = Grendpoland, skąd Hitler się wywodził. I to samo zrobili, Polacy, języka polsko/germańskiego, z Wielką Moravią, zza Odry, którą rozbiory germansko/carskie = polsko/islamskie, jak Księstwo Poznania wymazali, z map, poprzez kampanie legionów Grenpoland i ukazy carskie, z Syberian Islams a ludność , w obu przypadkach nazwano germańską, czyli Grenpoland lub Nieniecką od cara mikołaja, Przybylą, z nad Niemna, skąd byli wysiedlani. Zatem, dla Pokoju i mądrego życia odfałszowania dziejów tej ziemi, w Krakowie czy Poznaniu, potrzeba=odfałszowania dziejów, aby ludzie rozumu – rdzenni, z danych Regionów, mogli odwrócić, zatraceńcy bieg – rządów i okupacji polarnych i sowieckich człeków = półgówków, istot niewyewoluowanych w rozumie, osobników pazernych i agresywnych, przypominających tylko rozumnych ludzi, bo w ludzką skórę odzianych, jednak postępujących, jak zwykłe rozjuszone dzikie goryle.
C
Chrystjana/J/A
Zatem, z Nowym Rokiem, wszystkim inwigilowanym, pracownikom Kolegium Mayus i innych Krakowskich Uczelni, wolności życia i uwolnienia się od polsko/sowieckiego Sojuza, z serca Życzę!!!!
C
Chrystjana/J/A
Cd. Zatem, Poznaniowi = Księstwu/Województwu Poznańskiemu, jak Krakowowi, nie polskie = małopolskie czy wielkopolskie rocznice czcić, ale swoją tożsamość, w Rejonie promować, bo Kraków i Poznań, to prastare, edukacyjne= oświeceniowe= chrześcijańskie Regiony Rzeczypospolitej, jaka, za odrzańskie Wielkie Morawy i Czechy, są dawnym samorządnym Regionem Rzeczypospolitej. Zatem, w II wojnie światowej, to nie Niemców, ale Rzeczypospolitan, na ziemiach zachodnich wymordowano i ich dobra znacjonalizowano, aby ich- regiony zniemczyć=sprusaczyć i spolonizować, Dekretem napoleońskim -wojska polskiego i ukazem carskim – nieniecko pruskim. A że rozbiorczo/ludobójcze dzieje- dzikiego, polarnego człowieka, panowanie napoleonsko/prusko/carsko/sowiecko/polsko wraz z czasem, na ziemi się toczą, to i obecnie Małopolska= Województwo krakowskie jest z wpływami carsko/napoleonsko/polskimi, a wielkopolska- Województwo poznańskie jest prusko/polska, jak pod podobnymi polsko sowieckimi wpływami jest Województwo warszawskie, Gdańskie,Lubelskie, Śląskie i Podhale, czyli nadal panują nam rozbiorcy i nacjonaliści,a przy tym ludobójstwa i prześladowania w Regionalnej Rzeczypospolitej!
C
Chrystjana/J/A
cd. Zatem, Poznaniowi = Księstwu/Województwu poznańskiemu, nie polskie czy wielkopolskie rocznice czcić, ale swoją tożsamość, w Rejonie promować, bo Poznań to prastary, edukacyjny= oświeceniowy= chrześcijański Region Rzeczypospolitej, jaka, za odrzańskie Wielkie Morawy i Czechy, są samorządnym Regionem Rzeczypospolitej. Zatem, w II wojnie światowej, to nie Niemców, ale Rzeczypospolitan, na ziemiach zachodnich wymordowano i znacjonalizowano, aby ich- regiony zniemczyć i spolonizować, Dekretem napoleońskim -wojska polskiego i ukazem carskim – nieniecko pruskim. Małopolska jest z wpływami carsko/napoleonsko/polskimi, a wielkopolska jest prusko/polska, czyli nadal panują nam rozbiorcy, w Regionalnej Rzeczypospolitej!!
C
Chrytsjana/J/A
A historykom, pragnę podrzucić, trochu dziejów z Księstwa Poznańskiego w w kwestii obchodzenia Powstania Wielkopolskiego -Ot i tu, ukazuje się zafałszowanie w dziejach Regionalnej Rzeczypospolitej, w polskiej edukacji historycznej, czyli błędy merytoryczne, w dziejach Regionalnej Rzeczypospolitej i tym samym, zafałszowanie dziejów Księstwa Poznańskiego, bo w 1918 roku, było to IV Powstanie Poznańskie, wolnego, od 1910 roku Poznania, nie zaś powstanie wielkopolskie, bo tam ani Młodej - małej polski, ani wielkiej nigdy nie było, gdy to legiony polskie, po pacyfikacji wolnego Krakowa, w 1917r. i pojmaniu Józefa Piłsudskiego, ruszyły na wolny Poznań, aby go przyłączyć do odrodzonej samorządnej Polski, oczywiście na trupach Rzeczypospolitej, i pod przywództwem już fałszywego Józefa Piłsudskim i to Poznaniacy walczyli, o swoją wolność narodową i wówczas znów wygrali, a uwolnienie się, spod rozbiorcy Prusaka= cara, z nad Niemna=Nieńca, odbyło się w 1794 roku, w I Poznańskim Powstaniu książęcym, natomiast II Powstanie poznańskie, odbyło się 1806 roku, gdy wojska napoleońskie-legiony francusko/ polskie, wstąpiły, do Poznania, III Powstanie Poznańskie, odbyło się 1848 roku, a - związane było, z Polską Wiosną Ludów, i tym samym odbyła się zwycięska bitwa wszystkich Poznaniaków, pod Mirosławcem i Wrześnią, gdy to wojska pruskie, oblegały Warszawę, czyli dwaj rozbiorcy brali się za łby. Zatem, Księstwo Poznańskie, w walce o wolność regionalną i Powstania, nie ustępuje innym regionom- Rzeczypospolitej, w patriotyzmie i waleczności o swoją wolność.
K
Krakauer
Jak Mili Panstwo zauwazyliscie po ponizszych wpisach pora zimowa sprzyja tworczosci naukowej profesorow i docentow spod tarnowskich i kieleckich wioch (zima pewnie nie wygania sie krow na pastwiska).Tym sposobem gromadza sie rezerwy czasowe. Niebawem mozemy sie wiec spodziewac Nagrody Nobla dla polskiej nauki.
C
Chrystjana/J/A
Jednak do kogo ja mówię…, skoro moralesi = cywilizowani ludzie w świecie , w XXI wieku, nie rozumieją, określeń słownych, czyli co to jest dziki człowiek=człeki, z Poland- ze strefy polarnej człowiek- istota człekokształtna, posiadająca chwytne członki, ale nie posiadająca – wyewoluowanego rozumu, czyli co to polarny człowiek- Polak, który kontynentalnych ludzi=moralesów podbił, dlatego egzystencja ludzka i innych stworzeń chyli się ku zagładzie, a co to są rozumni ludzie= istoty moralne i niekonfliktowe. Zatem, człowiek, to dla dawnych chrześcijan= Moralesów= rozumnych ludzi, wielki wróg, bo to agresywna, nierozumna istota – ludobójcza, napadowa, najazdowa, rabunkowa rozbiorowa, gwałcąca, pomnażająca się, na obcej rasie, czyli z postępowania i zachowania, tylko nierozumny goryl, karzeł ogr, Yetii, zatem, nie Morales, chociaż skóra ludzka, bo ego zwierzęce. Dlatego, nie można walczyć o prawa człowieka, na ludzkiej ziemi, np. w Helsinkach, ale o prawa podbitych i skrzywdzonych Moralesów=ludzi, którzy na swojej ziemi, utracili prawa życia i żyją, jak im bezrozumne człeki pozwolą. Zatem, liczba mnoga Ludzie-Moralesi, odmienia się na Morales lub na chrześcijanin, czyli to ten, co został ochrzczony = cywilizowany ludzką – najwyższą mądrością i dobrocią ziemską, która według ludzkiej logiki daje prawo dominacji nadrzędnej i narzuca sumienny obowiązek obrony wobec stworzeń podrzędnymi, a że ludzie się zagapili i byli zbyt pobłażliwi wobec niewyewoluowanych w rozumie – istot członkowych= człowiekow, to stało się odwrotnie, bo nadrzędne= rozumni moralesi, nie mają nic do powiedzenia, w kwestii nawet swojego życia, choć ziemia się kruszy, ludzka krew się leje , młode trupy się sypią, z obu stron, bo polaki – człeki, z Poliandrii , potomkowie od cara i napoleona rządzą. Zatem, człowiek, odmienia się w liczbie mnogiej, na człowieki, a Moralesi - na Morales, chrześcijanie, na chrześcijan, natomiast lud- to grupa, rzesza, jak stado, bez określenia ego czy przynależności rasowej.
C
Chrystjana/J/A
cd. Ja też, jako od dzieciństwa prześladowana, za nazwisko=Madeyskich, od ojca, który życie w ubóstwie przeżył i musiał, w Lesie się wychowywać oraz na ciężkie roboty, w czasie II wojny wyjechać, aby przeżyć wojnę, walczę, od lat - słowem i natchnionymi myślami - mych umęczonych Przodków,czyli w imię Józefów,Janów, Chrystianów, Antonich, Rosalii, Agnieszek,Annów, i też byłam, jak obecnie tysiące rozumnych ludzi w świecie, nieświadomie narkotyzowana i z drogi swej wolności i radości życia, jak obecnie moja córka sprowadzana. Bo - głupca i obłudnika dobrem i pobłażaniem mu, nie zwycięży się, bo nadal będzie uważał, że dobrze czyni, skoro jest nagradzany za zło i ofiara mu wybacza, bo zło jest mu wybaczane, gdyż wydaje mu się, że jest mimo wszystkiego zła i obłudy- mądry, dobry i wielki, bo mądrzejszych od siebie pokonuje i jeszcze sercem jest nagradzany, zatem, pojmowanie - nierozumnego człowieka czy agresora, to typowe pojmowanie i pragnienie, absolwenta szkoły specjalnej, aby to on, swego nauczyciela uczył i tresował. Zatem, weźcie swe Królestwa życia pod rękę, i tylko cierpiącym, podajcie przyjazną rękę, głodnym włóżcie chleb, w rękę, natomiast obłudnikom, dajcie dobrą- sumienną radę i tym samym rozumem ich skarcicie, a ślepym,na cudzą krzywdę obmyjcie oczy- prawdą życia, aby prawdy swego i cudzego zła mogli ujrzeć i tym samy, aby się na ludzki rozum, zapatrzyli czy nawrócili....
C
Chrystjana/J/A
Zatem, Wigilie, wigilie, święta, święta i po świętach i tylko większa kupa jest z tego..., i tak jest jak to - ks. Józef Tischner, z Józefów, /bo w dawnych czasach, u ludzi.., jak ojcu, tak było i synowi, czyli Synem Józefa, było Dzieciątko Józef=Juzuś, czyli Jezus lub Jerzus, od Jerzego, a Karolowi=Caro.lowi Wojtyle, też było na chrzcie dane Józef, zatem, był od Księcia Mazowieckiego Józefa/, powiadał…, iż jest trzy prawdy, w Polsce i w świecie, dlatego i na naszą współczesną sytuacje społeczną należy się z nim zgodzić, a dlaczego tak jest, ano bo światem rządzą, napadowe/ nacjonalistyczne nierozumne człeki , podobne tylko ciałem, do ludzi, dlatego najpierw zginął ks. Jerzy Popiełuszko, jak wielu księży, od ChSS = Chrześcijańskie Stowarzyszenie czy Solidarności Społecznej, który z dzikimi Ubowcami- z polsko sowieckiego sojuza, chciał walczyć dobrem, czyli serce, a nie rozumem ludzkim, potem, ks. Tischner miał oparzone gardło substancjami żrącymi, jak Jerzy Stuhr /od Sztaudyngerów/ i tez umarł w cierpieniu, i od tamtego czasu, jadą już sobie - nacjonalistyczne człeki polsko/sowieckie, na duchownych i na uczonych, jak nigdy nic, dlatego sumiennie stwierdzam, iż obie strony konfliktu społecznego są, jak dzieci, które wierzą, że Mikołaj-przebieraniec, jest najlepszy na świecie, a niedźwiedź najlepszy do przytulania, ponieważ rozumni ludzie godzą się, na rządy i żądze - nierozumnych istot, wobec nich i utratę swej wolności życia, a nierozumni - tylko w skórę ludzką odziani, biorą się do rządów, boi ufają postępowaniu swych nieoświeconych i agresywnych ojców, iż czynieniem zła społecznego dobrze dla swych dzieci i reszty ludzi chcieli. Zatem, dlatego przy gównianych rządach – człeków, gówno wszyscy mają, bo ślepe człeki, wskazują ludziom drogę życia, ciemni i bełkoczący wykłady robią , a kulawi, tańca uczą. Dlatego, z serca radze, aby rozumni Józefy, Jerzy, Stanisławy, Krzysztofy-Chrystusy, w imię swych rozumnych i umęczonych przodków, o utraconą wolność swoją i waszych dzieci zacząć walczyć, bo wasza wolność jest w was samych, a wasz wróg, mocny tylko w zespole i gdy wy głupi i ślepi na samego siebie, gdy go się boicie i gdy jego wady czy brak rozumu ukrywacie.
C
Chrystjana/J/A
Zatem, mniej lub więcej sprawnym słowem, podpowiadam, obłudnikom, z Kolegium Mayus, że najwyższa pora odejść, jak najwyższa pora – wyznać, inwigilowanemu od czasów młodzieńczych, p.prof. Jerzemu Wyrozumskiemu, uważanemu za sumiennego historyka oraz jego takim samym współpracownikom, też wyznać= Krakowowi i innym Księstwom Edukacyjnym Rzeczypospolitej, w imię swych pokonanych przodków, przez polskich sowietów, uczciwie wyznać, w imię pomordowanych, za wyższość intelektu ludzkiego, nad butnością człeczą – polsko sowiecką , w imię pomordowanych i prześladowanych z Uniwersytetu Lwowskiego/Wileńskiego/ Poznanskiego/ Warszawskiego/Gdańskiego/ Kolegium Maius, nie zaś z Jagielonus, sumiennie wyznać, iż od czasów II wojny byli niewolnikami totalitaryzmu polsko/sowieckiego. I zapewne ze swego - niewolnictwa społecznego, słyszeli, tylko o polskim i sowieckim szkolnictwie i dziejach polskich i carskich, oczywiście na ziemiach Rzeczypospolitej, a o dziejach swych ojców i Ojczyzny nie mogą mówić, a przecież w Krakowie i w Warszawie były, nawet po II wojnie patriotyczne - Zakładowe biblioteki, z Chrześcijańskiej Edukacji Madex, zgrupowanie uzdolnionych ludzi od ChSS= Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego czyli duchownych i świeckich oraz PSLP= Powszechnego Stowarzyszenia Ludzi Pracy, zatem, stowarzyszonych dobroczyńców społecznych i edukatorów społecznych w tym rodu = Madeyskich, którzy pół Krakowa zbudowali, w tym Wyższą Szkołę Fizjologi Roślin, będącą pod patronatem KAU, ze Sławkowskiej17, a np. Brunon K. prawdopodobnie - Madejski, bo o tami imieniu był pracownik uczelniany na UR, w Krakowie, zatem, w niby wolnych czasach, na oczach ludzi nauki i prawa jest niewolny, jako przestępca, bo sprawiedliwe - ludzkie prawo życia, w stosunku do bezprawia - dzikiego najazdowego człowieka, w Krakowie nie ma siły przebicia i prawa bytu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie